İstanbul’a yeni şehir kuruluyor! 5 büyük ilçe taşınıyor!
Sabah Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’de katıldı. Özhaseki, kentsel dönüşümün geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul’a yeni şehir konsepti kurulacağını dile getiren Özhaseki, Avrupa Yakası’ndaki 5 büyük ilçenin de bu yeni şehre taşınacağını dile getirdi.

Riskli alanlardaki konutlar boşaltılacak

Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Özhaseki, kentsel dönüşüm zirvesinde önemli açıklamalarda bulundu. Özhaseki, İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası olmak üzere 2 yeni rezerv alanı oluşturulacağını sözlerinde belirterek, “Avrupa Yakasında 22 milyon, Anadolu’da ise 11 milyon metrekarelik arazi üzerinde çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Kentsel dönüşümü depreme dayanaklı bu 2 bölge üzerinden yürüteceğiz. Buraların altyapısını bakanlık olarak biz oluşturacağız. Daha sonra buralarda etap etap konut yapılacak. Riskli alanlardaki konutlar boşalacak.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni şehir kuruluyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni şehir konseptiyle birlikte altyapıları baştan sona yenileyeceklerini de sözlerine ekledi. Özhaseki, Avrupa Yakası’nda kurulacak olan yeni şehrin nüfsunun 1 milyon olacağını açıklarken Esenler, Güngören, Bağcılar, Eyüp ve Sultangazi‘nin yeni şehir bölgesine taşınacağını da söyledi.

50 yaşından büyük binalar acilen dönüşmeli

Ada bazlı kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken Özhaseki, “Dönüşüm kanunundan faydalanıp, Bağdat Caddesi’nde bir bina dönüştürüp gidiyorlar. Oysa Avrupa Yakası’nda sahil hattı var. Güngören, Esenler, Avcılar var. 50 yıllık 3 kat ve üzeri yapılar var. Bunların acilen dönüşmesi gerekiyor” diye konuştu. Özhaseki, 5 yılda 1 milyon 100 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yenilendiğini dile getirdi.

İnşaat patronları bakana dert yandı

Zirve’ye katılan inşaat patronları Bakan Özhaseki’ye sorunlarını, istek ve önerilerini iletme fırsatı yakaladılar. Zirve Konutder Başkanı Altan Elmas, GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ve Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir katılım gösterdi.

Nazmi Durbakayım / İnder Başkanı

Türkiye’de inşaat müteahhidi sayısına vurgu yapan Nazmi Durbakayım, Türkiye’de bu rakamın 250 bin Avrupa’da 7 bin olduğunu açıkladı. Nazmi Durbakayım, “Nitelikli bir skala olmalı. Bakanlık nezdinde bir eleme yapılmalı.” diye konuştu.

Feyzullah Yetgin / GYODER Başkanı

Yetgin, 5366 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası’nın elden geçirilmesi gerektiğini ve Anıtlar Kurulu sürecinin hızlandırılması gerektiğini açıkladı.

Süleyman Çetinsaya / ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Çetinsaya ”İlçe belediye başkanları bir sonraki seçim dönemini düşünüyor. Kentsel dönüşümle ilgili mutlaka onların da katkıda bulunmaları gerekiyor.” dedi.

Altan Elmas / Konutder Başkanı

Kentsel dönüşüm ile yeni konutlar üreterek herkesin ev sahibi olmasını sağlamak adına Altan Elmas bir öneride bulundu. Elmas, ”Dönüşüm yapılacak yerlerde 2 katı rezerv alanlar verilsin. Orta/üst gelir grubuna konut üretmek gerekiyor. Onların da alım gücü belli. Rezerv alanlarda orta gelirlilere konut üretilebilir.” dedi.

Hamit Demir / Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

Kentsel dönüşüm kapsamında yeni konut üretimi yapan Hamit Demir ”1.5 yıldır Kağıthane’de dönüşüm yapmaya çalışıyorum. Bugüne kadar yüzde 63’ün üzerine çıkamadım. Hak sahiplerine ulaşmak için Avusturya’ya kadar gittim. İl ve ilçe belediye başkanlarının destek olması lazım.” dedi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın