İSTANBUL’A BAŞAKŞEHİR’DE YENİ BİR ŞEHİR KURULUYOR!
Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Bahçekent’i içine alan Başakşehir, bir yandan kamunun 3. havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. köprü, bölge hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri, bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla adeta yeni bir şehir olma yolunda ilerliyor.

Bölgede son aylarda gelişimi ile dikkat çeken bölgelerin başında Kayabaşı geliyor. İlk etapda dar gelirli vatandaşlar için adres gösterilen Kayabaşı bugün orta ve üst gelir grubuna da hitap ediyor. Emlak Konut GYO ve TOKİ öncülüğünde gelişen bölgede büyük inşaat firmaları faaliyet gösteriyor. 3 yıl öncesine kadar bölgede metrekare satış fiyatları 1700 lira ile 2 bin 200 lira arasında değişirken bugün markalı konutlarda bu rakam 4 bin 500 lirayı buluyor. Başakşehir’in en büyük avantajının İstanbul’un büyük ölçekli kamu yatırımlarına yakınlığı olarak değerlendiren sektör temsilcileri, “3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, şehir hastanesi, sağlık kent, kent parkı ve Kanal İstanbul projeleri Kayabaşı’nı bir bölgesel merkez haline getiriyor” diyor.

ORTA VE ÜST GELİRLİ SEÇİYOR

Türkiye’nin ilk uydu kenti Bahçeşehir ise orta ve üst gelir grubu tarafından ilgi görüyor. Önceleri düşük ve orta yoğunluklu yerleşim bölgesi olarak gelişen Bahçeşehir ve çevresinde, zamanla yüksek katlı rezidans projeleri hayata geçmeye başladı. TSKB Gayrimenkul değerleme uzmanları Bahçeşehir’de konutların metrekare fiyatlarının 3 bin lira ile 6 bin 350 lira arasında değiştiğini, ortalamanın ise 4 bin 500 lira ile 5 bin 500 olduğunu dile getirdi. Az katlı villa tipi konutların yer aldığı Tatarcık bölgesinde ise metrekare fiyatları 4 bin 500 lira ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor. 10 yıl önce kamu eliyle ilk yapılaşmanın başladığı Ispartakule ise bugün orta ve orta üstü gelirli vatandaşların en çok tercih ettiği bölgelerin başında geliyor. Özellikle geniş metrekareli ve ailelere hitap eden konutların inşa edildiği bölgede metro hattının devreye girmesiyle ulaşım sorununun çözülmesi hedefleniyor.