İstanbul ekonomisi dünyadaki 130 ülkeyi geride bıraktı
İstanbul Valisi Vasip Şahin, 349 milyar dolarlık ekonomisiyle İstanbul’un 130 ülkeden daha büyük olduğunu söyledi.

İstanbul Kalkınma Ajansı Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, ajansın 8 yılda 710 projeye 407 milyon TL destek sağladığını belirtti. Şahin, İstanbul’un 349 milyar dolarlık ekonomisiyle 130 ülkeden daha büyük olduğunu ifade etti.

Son 8 yılda 407 milyon lira bütçe

Bundan 8 yıl önce kurulan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten İstanbul Valisi Vasip Şahin, kurumun aradan geçen zaman içindeki faaliyetleri ve gelecek hedefleri hakkında bilgiler paylaştı. İSTKA’nın ilk desteğini 2010 yılında verdiğini hatırlatan Vasip Şahin, “Kalkınma, ekonomik ve sosyal gelişme el ele verdiğinde gerçekleşir. Kuruluşumuzdan bu yana 402’si ekonomik kalkınmaya, 308’i sosyal kalkınmaya yönelik 710 projeyi destekledik ve 407 milyon liralık bütçe kullandık” dedi.

349 milyar dolar ile İstanbul’un Türkiye ekonomisinin yüzde 40’ına denk bir büyüklüğü temsil ettiğini kaydeden Şahin, “İstanbul tek başına ürettiği geliriyle 25 Avrupa ülkesini geride bırakıyor ve 130 ülkeden daha büyük bir ekonomik gücü elinde bulunduruyor.” diye konuştu. Şahin, Türkiye’nin yüksek gelir grubunda bulunan ülkeler arasına girmesinin yüksek katma değerli ürünler ile olacağına inandığını vurguladı.

KOBİ’ye 39 milyon TL destek

KOBİ’lerin İstanbul’un ekonomik gücünün atardamarları olduğunu belirten Şahin, “KOBİ’lerin, maliyetin altından kalkamayacağı konulara yöneldik ve 114 projede 39 milyon TL hibe desteği verdik” dedi. İstanbul sanayisindeki mevcut yapının ileri teknoloji kullanan, yüksek katma değer üreten ve nitelikli iş gücü istihdam eden bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini belirten Şahin; katma değerli ve teknoloji odaklı dönüşüm için projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. Her girişimin başlangıç aşamasından sonra birer KOBİ’ye dönüştüğünün altını çizen Şahin “Girişimcilik ve KOBİ’leri birbirinden ayıramazsınız. Girişimcilik eko sistemindeki desteklerin yüzde 80’ini İSTKA sağladı” ifadesini kullandı.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın