İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu açılış tarihi belli oldu

Cumhuriyet tarihinin en büyük otoyol projesi olarak gösterilen İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu açılış tarihi belli oldu. Tamamlandığında İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate düşürecek proje hakkında tüm detaylar sizler için derlediğimiz haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İstanbul-İzmir-Bursa Otoyolu 29 Ekim 2019'da açılıyor

İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu projesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük otoyol projesi olarak gösterilen projenin açılış tarihi belli oldu. Tamamlandığında İstanbul – İzmir arasındaki 5 buçuk saatlik mesafeyi 3 buçuk saate indirecek otoyol, 29 Ekim 2019 Salı günü açılıyor. Proje, kamulaştırma bedelleriyle beraber toplamda 10 milyar dolarlık yatırım olarak çalışmalara devam ediyor.

Dünyanın 4. büyük otoyolu konumunda olacak

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi tamamlandığı zaman dünyanın en uzun birinci, ve beşinci asma köprülerini de içerisinde barındıracak. 29 Ekim 2019 Salı günü açılması planlanan otoyolun, Bursa kısmını Ak Parti Milletvekilleri Refik Özen ve Mustafa Esgin yerinde inceledi. Bursa milletvekilleri otoyoldaki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“İstanbul’un trafiği aktarılacak”

Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir, Osmangazi Köprüsü’nün ardından Çanakkale Köprüsü’nün ve devam eden çalışmaların da tamamlanması ardından Marmara’nın etrafındaki otoyol ringinin tamamlanacağını belirtti. Ayrıca projeler sayesinde İstanbul’un trafiğinin hem sanayi, hem de turizm anlamında İZmir’e Kuzey Ege’ye devlet yoluna girmeden aktarılmış olacağını da ifade etti.

Dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olacak

Proje dahilinde yer alan Osmangazi Köprüsü, 2 milyon 682 metre uzunluğu ve 252 metre kule yüksekliği, 1.550 metre orta açıklığı, 566 metre yan açıklığı ile dünyanın en uzun 4. asma köprüsü özelliğine sahip olacak. Ancak, mermi başlıklarıyla beraber 333 metre kule yüksekliğine sahip olacak Çanakkale Köprüsü’nün tamamlandıktan sonra dünyanın en uzun asma köprüsü özelliğini kazanmasıyla birlikte, Osmangazi Köprüsü sıralamada dünya beşinciliğine düşmüş olacak.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi ne durumda?

Proje dahilinde 67 milyon 505 bin 893 metrekare alan 2 milyar 353 milyon TL gibi bir rakama kamulaştırıldı.

  • Otoyoldaki 38 viyadüğün 23’ü tamamlandı.
  • 294 alt geçidin 251’i tamamlandı.
  • 77 üst geçidin 36’sı tamamlandı.
  • 102 köprünün 63’ü tamamlandı.
  • 732 kutu menfezin 640’ı tamamlandı.
  • 3 tünelin tamamı bitti.
  • 22 kavşağın 11’i tamamlandı.
  • 17 servis alanının 6 tanesi bitti.
  • 6 bakım işletmesinin ise 3’ü tamamlandı.

Proje ve diğer açık olan tüm yollar hakkında buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*