Irak’ta son durum: Protestolar şiddetlenirken ölüm sayısı da artıyor
ırak'ta son durum

Irak’ta son durum: Protestolar şiddetlenirken ölüm sayısı da artıyor. Birleşmiş Milletler İrak Misyonu, ”25 Ekim – 4 Kasım İrak Gösterileri’‘ raporu hazırlayarak Irak’da 1 Ekim’den bu yana süren hükümet karşıtı eylemlerde şimdiye kadar 254 göstericinin hayatını kaybettiğini ve binlercesinin de yaralandığını açıkladı.

BM’nin yayınladığı raporda ırak’da 1 Ekim’den bu yana süren eylemlerin ikinci dalgasının 25 Ekim’de tekrardan şiddetlenerek 97 eylemcinin hayatını kaybetmesine neden olduğu bildirildi.

protesto

1 Ekim’den bu yana süren eylemlere Hazreti Hüseyin’in 10 Ekim 680’de Kerbela şehrinde şehit edilişinin anıldığı Erbain törenleri nedeniyle kısa bir ara verilmişti.

Reuters’ın güvenlik ve sağlık yetkililerinin aktardığına göre 8 gösterici pazartesi, 5 gösterici ise salı günü olmak üzere bu hafta süresince toplam 13 gösterici, Irak güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü.

Irak gösterileri neden oluyor?

Gösterilerin başlamasının asıl nedeni: ”işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği’‘ olarak duyuruldu. Bunun yanı sıra Irak’lı göstericiler, ”İran’ın Irak’daki nüfuzunun artmasına” karşı da tepkililer.

2003’de ABD tarafından İrak’da yapılan işgalin ardından eski rejimin devrilmesinden bu yana, İran’ın İrak’da etkisi önemli ölçüde arttı. İran’ın başkenti Tahran yönetiminin, Irak’daki silahlı gruplarla birlikte Irak’ı yöneten Şii partilerle de yakın ilişkisi olduğu belirtiliyor.

Irak'ta son durum  nedir?

Irak’ta son durum hakkında:

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ise geçen hafta Abdülmehdi’nin istifa etmeyi kabul ettiğini, ancak “sadece parlamento yerine geçecek biri bulunursa istifa edeceğini” açıklamıştı. Ancak göstericiler sadece Başbakan Abdülmehdi’nin istifasının yeterli olmadığını, hükümetin feshedilmesini de istediklerini belirterek eylemleri yeniden şiddetlendirdiler.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, 5 Kasım’da yaptığı konuşmada göstericilere eylemlerini durdurma çağrısı yaptı. Adil Abdulmehdi’nin çağrıda bulunduğu aynı konuşmada “protestoların hedefine ulaştığını” ve “artık ülkenin ekonomisine zarar verdiğini” söylemişti. Bunun üzerine de ülkedeki eylemler dün itibariyle daha da şiddetlendi.

New York Times Yazdı

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, İran’ın Irak’taki gösterilerde gün geçtikçe ana hedef halini aldığını yazdı. Bağdat’ta ve ülkenin güneyindeki gösterilerde ‘Özgür Irak, İran defol’ sloganları atıldığını belirten NYT, haberinde “2009 yılında ABD Irak’tan çekilirken, İran bağlantılı partiler hükümetteki bağlantılarını genişletmeye başladı. 2014’te DEAŞ işgali başladığında, İran Irak’ın imdadına yetişti ve 2018 itibariyle çok büyük bir nüfuz sahasına ulaştı. Irak’taki İran bağlantılı partiler iktidarı belirler hale geldi” cümlelerine yer verdi

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın