İnsanlık tarihinde ilk ev nasıldı?
İnsanlığın ilk evi nasıldı?

Hızla gelişen binalar, 800 metreye varan uzunlukta ihtişamlı yapılar… Sürekli gelişen emlak sektörü, insanlığın barınma ihtiyacının dışında lüks isteklerini de karşılıyor. Peki, mağaralardan başlayıp kerpiç evler ile devam eden bu süreçte insanlığın ilk evi neye benziyordu? Balkonu var mıydı? Kaç oda kaç salondu? İşte haberimizde insanlığın ilk ev hakkında bütün detaylar…

İnsanlığın ilk evi nasıldı?

İnsanlık tarihinde ilk ev nasıldı? Çatalhöyük hakkında bilgi

İngiliz arkeolog James Mellaart ‘ın 1951’de keşfettiği ve 1961’de ilk kazmayı vurduğu bu höyüğün geçmişi İsa’dan 7 bin küsur yıl öncesine kadar iniyor. İsa’dan sonraki 2 bin yılı da katınca Çatalhöyük bilinen en eski yerleşim yeri oluyor. Yerleşik hayata geçiş ile kurulan ilk şehirin Çatalhöyük’te olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalarda oldukça fazla eve hatta sokağa rastlanıyor.

Kerpiçten evler

Çatalhöyük’teki içlerine çatılardan girilen birbirine bitişik evler ile sokağı olmayan yerleşim biricik bir özellik sergilemekte.  İlk yerleşim yerlerinde bilinen en eski ev yapıları saman ve suyla karıştırıldıktan sonra kalıplara dökülerek önce gölgede daha sonra güneşte kurutulmasıyla elde edilen kerpiç ile yapıldığı. Kerpiç insanlar tarafından rastgele seçilmiş bir karışım değildi. Kerpiç evler nem düzeyini oldukça dengede tutuyor ve içeride olan ısıyı koruyordu ve basınca oldukça dayanıklıydı. Bu yüzden kerpiç evler insanlık için oldukça kullanışlıydı.

İnsanlığın ilk evi nasıldı?

Tahıllar besin ekonomisinde önemli bir yer tutmaya başlamasından itibaren yerleşmelerin daha kalıcı bir hal aldığı v uzun süreli sabit yerleşimlerin kurulduğu görülüyor. Toplumların beslenme alışkanlıkları, yerleşme düzeninde olduğu kadar yapıların inşaat şekli ve planlarında da etken oluşturuyor. Hane ekonomisinin gelişmesi, daha kalıcı depolama ve işleme alanlarına ihtiyaç duyuluyordu. Yapı içini farklı işlevlere yönelik bölümleme ihtiyacını doğurur. Bütün bu ihtiyaçlar yapıların şekillenmesinde, yuvarlak planlı yapılardan dörtgen planlı yapılara geçilmesine sebep oldu. Bu geçiş, mimari tarih açısından, köşe bağlantısı, çatı gibi teknik sorunların çözümü anlamına gelmişti. İnsanlar bu şekilde dörtgen yapılar oluşturmaya başlamıştı. Sonrasında ise tek katlı ve kare planlı olarak inşa edilen evlerin oda sayısı tam olarak bilinmiyor. Ancak, bilindiği üzere önceleri tek odalı evlerin zamanla doğan depolama ihtiyacı ile oda sayıları artırıldığı biliniyor. Evlerin iç dekorasyonu hakkında pek bilgi edinmek mümkün olmuyor.

Begüm Sarıyağ / Evden Haberler
1 Comment

Bir Yorum Yazın