İNŞAATLAR VE TIME LAPSE TEKNOLOJİLERİ

Özel ürün "lapser"
Güzel bir projeniz var hızla da ilerliyor. Peki siz bu aşamayı sadece güvenlik kameralarından ve arada tanıtım için gelen fotoğrafçıların çektiği fotoğraflardan mı izliyorsunuz?

Sizi böyle alalım “time lapse”

Time lapse tekniği aslında fotoğrafçılık tarihi kadar eski bir teknoloji. Özünde belli aralıklarla çekilen fotoğrafların birleştirilerek video haline getirilmesi işine verilen bir isim. Aslında sürecin video halinde çekilip, çekilen videonun da hızlandırılmasıyla yapılabiliyor fakat inşaatlar gibi uzun süreçlerin video halinde kaydedilmesi hem çok zor hem de videoyu işleme aşamasında büyük külfet. Bu nedenle uzun süreçlerin time lapse tekniği kullanılarak görüntülenmesinde belli aralıklarla çekilen fotoğraflar kullanılıyor.

Tabi bu aşamada iklim şartları, enerji ve stabilite gibi sorunlar ortaya çıkmakta. Ayrıca çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafların muhafazası ve arşivlenmesi de ayrı bir problem. Bu iş için iklim şartlarına dayanıklı özel kamera muhafazaları, enerji sorununu çözmek için güneş panelleri, stabilite için de özel ve yedekli bir sistem gerekiyor.

Dünya üzerinde bu işi yapan firmalar bulunmakta. Fakat biz size bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet veren bir sistemden bahsetmek istiyoruz.

Lapser V1

Lapser, iklim şartlarına dayanıklı kamera muhafazasından, 4K ve üzeri fotoğraf çekebilen (sonuç videolar fotoğraf kalitesinde olmaktadır) DSLR fotoğraf makinesinden, özel geliştirilmiş bir sitemden oluşmakta. Bu özel sistem üzerinde bulunan mobil ağ ile (sim kart) çektiği fotoğrafları kendi sunucusuna atmakta. Ayrıca bir web arayüzü ile size verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak online olarak çekilen fotoğrafları da izlemenize, indirmenize olanak vermektedir. bir inşaat sürecini geri dönüp tekrar çekmek mümkün olmadığından bu özellikler çok önemlidir.

Sistem esnek yapısı ile, şu an 2300’den fazla DSLR ve kompakt makine ile çalışabilmekte. Ayrıca 8K görüntüye de hazır olarak dizayn edilmiş. Sistemin Türkiye’nin ilk ve tek time lapse blogu timelapseturkiye.com ekibi tarafından hazırlandığını da not olarak düşelim.

Peki time lapse ne işime yarayacak?

Öncelikle bu çok özel projeniz bittiğinde açılışlarda, medyada ve sosyal medyada kullanabileceğiniz ve yıllar süren sürecin birkaç dakikada anlatıldığı bir videoya sahip olacaksınız. Lapser ekibinin uzun yıllar ulusal televizyonlarda çalışmış, pek çok ödüllü belgesele ve tanıtıma imza atmış bir ekip olduğunu da hatırlatalım. Lapser sistemi ile çekilmiş görüntülerin video haline getirilmesi işi de titizlikle yapılacaktır.

Time lapse tekniğini uygulamak size ayrıca zengin bir arşiv de kazandırır. Projenizin yıl yıl, ay ay, gün gün hatta saat saat tüm aşamalarınız yüksek çözünürlükte arşivleyebilir, isterseniz ek bir fotoğrafçı ücreti ödemeden dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sonuç

Time lapse tekniği yukarıda saydığımız özellikler göz önüne alındığında inşaatı yapan firmaya yeni şeyler katan ve vizyon gerektiren bir teknik uygulamadır.

Lapser V1 iletişim bilgileri

lapseronline.com
istanbulkurgumontaj.com
0535 893 43 26

4k Örnek video (kalite ayarını 4k yapmayı unutmayın)