İnşaat time lapse hizmeti veren firmalar !
Time lapse artık inşaatların vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Birçok şirket, sadece konut projelerini değil, inşaatla ilgili tüm uzun süreçleri “Time Lapse” tekniği ile görüntülüyor. Peki inşaat time lapse hizmeti veren firmalar hangileri? Firma seçerken neye dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylarıyla inşaat time lapse hizmeti…

İnşaat time lapse hizmeti veren firmalar

Time lapse nedir? Nasıl yapılır?

Hangi firmayla çalışacağınıza karar vermeden önce “time lapse” hizmetinin tam olarak ne ifade ettiğini anlatmak gerekli. Time lapse en basit tabiriyle “hızlandırılmış çekim” tekniğidir. Sonuçta elde edilen video “hızlandırılmış video” gibi dursa da, time lapse fotoğraflardan oluşur. Fotoğraf makinasını yerinden hiç oynatmadan, 5-10-15-30-60 dakika gibi uzun aralıklarla çekilen fotoğraflar birleştirildiğinde, ortaya yapımı yıllar süren projelerin birkaç dakikada anlatan videolar çıkar. Aşağıda bir örneğini göreceksiniz.

Time lapse çekimini kendim yapabilir miyim?

Elbette herkes time lapse çekimi yapabilir. Ancak uzun süreçli işlerde, hele de inşaat gibi tekrar edilemeyecek süreçlerde işi tamamen profesyonellere bırakmak gerekir.

İnşaat time lapse hizmeti veren firmalar

İnşaat time lapse hizmeti kimden alınmalı?

Öncelikle şu bilinmeli ki inşaat time lapse hizmeti farklı bir yapıya sahip. Bu sebeple bir firmayla anlaşmadan önce aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekli;

1- Fotoğrafçılarla çalışın. Time lapse hizmeti her ne kadar birtakım teknik konuları içerisinde barındırsa da aslında yapılan iş “fotoğraf çekimidir”.  Bu nedenle fotoğrafçılarla, fotoğrafçılık eğitimi almış profesyonellerle çalışmayı tercih edin.

2- Online sistemi olan firmaları tercih edin. İnşaat süreci, tekrarı çekilebilecek bir süreç değil. Bir reklam filmini yeterince iyi çekemediğinizi düşünürseniz veya oyuncularda problem olduğunu fark ederseniz yeniden çekebilirsiniz. Ancak inşaat süreçleri, “O sahneyi iyi çekemedik yıkıp yeniden yapın” denilebilecek süreçler değil. Bu nedenle kesinlikle online hizmet veren firmaları seçin. Online görüntü takibi imkanı veren firmalar, fotoğrafta bir sorun olup olmadığını fark edebilir ve erken bir müdahale ile kayıp fotoğraf sayısını düşürebilir.

3- Şantiye alanına uyum sağlayan sistemlerle çalışın. Şantiye alanı her türlü kazanın yaşanabileceği, tozlu alanlardır. Bu alana uyum sağlayan sistemleri olan firmaları tercih edin. Kendi elektriği olan, kablolama gerektirmeyecek, güneş enerjisiyle çalışan sistemleri şantiyenin her yerinde konumlandırmak mümkündür.

4- 4K görüntü kalitesinden aşağısını kabul etmeyin. Öncelikle time lapse videosu inşaat bittiğinde tam olarak sona erecektir. İnşaat süreci de ortalama 2 senedir. Giderek yaygınlaşan 4K çözünürlük teknolojisi 2-3 sene sonra daha yaygın hale gelecektir. Ayrıca 4K kalitesinde bir video, gelecekte de kullanılabilir olacaktır.

5- Prodüksiyon geçmişi olan firmaları tercih edin. Time lapse’ın çekim işleri “fotoğrafçılık” konusuna girer ancak proje bittiğinde fotoğraflardan iyi bir sonuç videosu oluşturmak prodüksiyon şirketlerinin işidir. Bu nedenle kendi bünyesinde prodüksiyon şirketi de olan firmaları tercih etmek en doğrusudur.

6- Tecrübeli firmalarla çalışın. İnşaatta time lapse tekniği kullanımı çok uzun bir zamana dayanmıyor. Ayrıca kullanılan profesyonel kameralar da time lapse çekilmesi amacıyla üretilmiş cihazlar değil. Halen birçok firma test aşamasında. Bu nedenle test aşamalarını geçirmiş, ortaya gerçekten güzel sonuçlar çıkarmış tecrübeli firmaları tercih etmek gerekli. Böylece karşılaşabilinecek sorunları önceden öngörebilen, çabuk çözüm üretebilen bir firmayla çalışmış olursunuz.

İnşaat time lapse hizmeti veren firmalar

İnşaat time lapse hizmeti veren firmalar

İKM, yukarıda saydığımız tüm özellikleri bünyesinde barındıran ve inşaat sektörünün time lapse ihtiyacını karşılayan, oldukça tecrübeli bir firma. Şimdiye kadar yaptıkları inşaat time lapse çalışmaları arasında;

*Çamlıca Tv Kulesi,

*Tahincioğlu’nun tüm projeleri,

*Ilgaz İnşaat İstanbul okul dönüşümleri

*Marmaray

*Kayaşehir Toki Park

*AVEK Audi Showroom,

*Onko Kanser Fabrikası,

*Hatay Suriyeli Yetimler Köyü,

*Çeşme Toki Evleri,

*Kocaeli Devlet Hastanesi,

*Ankutsan Kağıt Fabrikası,

*Erikli-Nestle İnegöl Fabrikası,

*Steag Rüzgar Enerji Santrali,

*Konya Meram Kentsel Dönüşüm Projesi,

*15 Temmuz Şehitler Anıtı,

*Mehmed dizi seti kurulumu

*Etnospor Yenikapı Etkinliği

*Stephen Wiltshire İstanbul’u Resmet Etkinliği

*Kıraça Sirena Marine tekne üretimi

*Limak-Konar Enerji Isparta Gönen Ges

*Allianz İzmir Binası

*Çeşme Tetusa Aqua Parkı

*Novum Metropol İstanbul

*SEG Enerji Konya Kulu GES

*Yeşil Ev

*Ilgaz İnşaat Mardin alt geçit

*İneva

*Smart Enerji Makina Kurulumu

*Karaköy Şehir Hatları İskelesi

*Oltan Köleoğlu Biyokütle Enerjisi Santrali

İKM Prodüksiyon ve Time Lapse hizmetlerine 0850 304 2775 nolu telefondan ulaşabilir, inşaat time lapse çekimleriyle ilgili ekstra bilgiyi alabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*