İmar barışıyla kat mülkiyeti nasıl alınır?

İmar barışı ile imar mevzuatına aykırı yapılara yapı kayıt belgesi verilir. Bu belgeyi alan yapıların yıkım kararları ve para cezalarından vazgeçilir. İmar barışı ile yapı kayıt belgesi alınan bir daire için ise kat mülkiyeti tesis edilebiliyor. Peki, imar barışıyla kat mülkiyeti nasıl alınır? imar barışıyla kat mülkiyeti nasıl alınır evdenhaberler

İmar barışıyla kat mülkiyeti nasıl alınır

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İmar Barışı ile kayıtlı olmayan veya ruhsat ve eklerine göre yapılmayan yapılar için imar ve iskan sorunları giderilmek üzere tapusu olmadığı için yıkım kararı verilmiş yapılar için, yıkım kararları iptal edilecek. Para cezaları iptal edilerek, imar ve iskan sorunları giderilecek.

İmar affı oturma ruhsatı olmayan yapılar için yapılacak olanlar şunlar; tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tahsis edilebilmesi.

Peki kat mülkiyeti için gerekenler neler

  • Yapı Kayıt Belgesi alınması durumunda tapu kaydı yapılabilecek.
  • Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen projeler için tapu belgesi alınabilir.
  • Belediyeden alınan imar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların kullamım olmadığını gösteren ilgili belge,
  • Bağımsız bölümlerin kullanılış amaç ve yapı özelliklerine göre hazırlanan yönetim planı. Yapı maliki, malikleri ya da kat mülkiyetleri malikleri tarafından imzalanmış olması gereklidir.
  • İmar Barışı zemin tespit tutanağı, mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik ya da Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından verilmiş olması gereklidir.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranında tahsil ediliyor.

Kat mülkiyeti yatırım ücretleri ne kadar

Kat mülkiyetinin alınması için öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alınır. Yapı Kayıt Belgesinin alınması için yatırılan tutar kadar, kat mülkiyeti ücretlerinin ödenmesi yapılır. Alınan yapı kayıt belgeleri, yeniden yapılması veya kentsel dönüşümlerine kadar geçerli olacaktır. İmar barışı dahilinde, Yapı Kayıt belgesi alınan yapıların kentsel dönüşümden faydalanmasına engel olunmayacak. Yapılar kentsel dönüşüme dahil edilirse dönüşüm kapsamlarından da yararlanılabilecek.

İmar affı başvurusu nerden yapılır

İmar affı e-Devlet sistemi üzerinden başvurular yapılabiliyor. Yapı Kayıt sistemine giriş yaparak Yapı Kayıt Belgesi başvuru formu doldurularak başvurunuzu açıklanan tarihler arasında kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*