İMAR BARIŞI ÖDEMELERİ NEREYE YAPILACAK? NASIL ÖDENECEK?
2019'da ev fiyatları düşecek mi ?

İmar Barışı için bir taraftan başvurular sürerken bir taraftan da ödemeler başladı. E-devlet üzerinden Yapı Kayıt Belgesi müracaatında bulunanlar, ücretini ödeyerek bu belgeye sahip olabiliyor. Peki İmar Barışı ödemeleri nereye yapılacak? Bedel nasıl ödenecek.. İşte imar barışı ödemeleri hakkında bilmek istediğiniz her şey.

İMAR BARIŞI ÖDEMELERİ NEREYE YAPILACAK? NASIL ÖDENECEK?

İMAR BARIŞI ÜCRETİ NASIL HESAPLANACAK?

İmar barışı ile Yapı kayıt Belgesi alınabilecek ve bu belge iskan yerine geçecek. Bu belgeye sahip yapılara ceza kesilemeyecek, yıkılamayacak. Ayrıca su, gaz, elektrik bağlantısı da resmen yapılabilecek.

İmar barışıyla kat mülkiyeti de almak mümkün olacak. İmar barışı ücreti ise şöyle hesaplanacak;

Yapı kayıt belgesi ücreti = (Arsa rayiç bedeli+inşaatın maliyeti) x 0,03

Arsa rayiç bedeli belediyelerden öğreniliyor. İnşaat maliyeti ise sosyal donatı alanları ve ortak alanlar dahil olmak üzere tüm binayı kapsıyor. Metrekare bedeli; 1-2 katlı binalarda ve köydeki yapılarda metrekaresi 600 TL, 3-7 katlı binalar  için metrekaresi 1.000 TL, 8 ve daha yüksek katlı binalar içinse metrekaresi 1.600 TL’den hesaplanıyor. Villalarda ise metrekaresi 2.000 TL

İMAR BARIŞI ÖDEMELERİ NEREYE YAPILACAK?

İmar barışı başvurusunu e-devlet üzerinden yapanlar ‘taahhuka bağlan’ sekmesi üzerinden ödemeleri gereken tutarı görecekler. Başvuru sırasında verilen başvuru numarası ile taahhuk eden tutar Ziraat Bankası’na yatırılacak. Ardından belge Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden alınabilecek.

İMAR BARIŞI SON BAŞVURU TARİHİ

Türkiye genelindeki yapıların yüzde 60’ını ilgilendiren İmar barışı için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018. Başvuru sonrası ortaya çıkan kayıt belgesi ücreti ise 31 Aralık 2018’e kadar yatırılabilecek.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*