İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?
İmar barışı son başvuru tarihi uzatıldı mı?

Aylardır süren imar affı var mı tartışmaları son buldu ve hükümet “imar barışı” adıyla af benzeri bir düzenlemeyi meclisten geçirdi. İmar barışından yaklaşık 12 milyon kaçak yapının yararlanması bekleniyor. İmar barışında amaç kentsel dönüşümde büyük problem yaratan imarsız yapıları imarın içine dahil edip dönüşümü hızlandırmak. İşte detaylarıyla imar affı veya imar barışı….

İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?

İmar affı nasıl olacak?

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için çıkan tek maddelik yasayla imarsız kaçak yapılara, Yapı Kayıt Belgesi verilerek iskanlı hale getirmenin önü açıldı.

Ancak yasaya göre arsanın imarını değiştirmeyecek. Yani mevcut bina yenilenmek istenildiğinde, arsanın eski imarına uygun bir bina yapılması gerekecek.

İmar affı hangi tarihte yapılan binaları kapsayacak?

İmar affı veya imar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan binaları kapsayacak.

İmar affı başvurusu için son tarih ne?

İmar barışı olarak isimlendirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediyelere “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurması gerekecek.

İmar affı için ne kadar ödeme yapılacak?

İmar Barışı tek maddelik bir kanun. Kanunun nasıl uygulanacağına daire detayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleyecek.

Buna göre kaçak durumdaki bina Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapılan tespitler sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak.

Örneğin arsa emlak değeri 500 bin TL. Üzerinde de 5 daireli bir apartman var. Onun da yapım maliyeti 500 bin TL. Toplamda 1 milyon TL üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınacak. Bu da 1 milyon TL’lik bir mülk için 30 bin TL’ye denk geliyor. Burada dairenin fiyatının baz alınmadığını, arsa değeri ile inşaat maliyetine bakıldığını not düşelim.

Kayıt yapıldıktan sonra da maliklerin 2/3’ünün onay olması halinde yapının cinsi değiştirebilinecek veya kat mülkiyeti alınabilecek. Bu durumda da kayıt tutarının 2 katı ödeme yapılacak.

Alınan para, kentsel dönüşüm projeleri için özel hesaba yatırılacak. Böylece kentsel dönüşümün finansmanı da kaçak yapılardan çıkarılmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarayacak?

Yapı Kayıt Belgesi, başlı başına bir arsa, parselin veya arazinin imarını değiştirmiyor.

Yapı Kayıt Belgesi kaçak olarak yapılan yapıların, mevcut haliyle yıkılana kadar kabul edilmesi, ceza yazılmaması, yıkılmaması anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu yapılara iskan verilmesini, kat mülkiyeti hakkı tanınmasını, su, doğalgaz, elektrik bağlantısında sorun çıkarılmamasını da sağlıyor.

Yapılar, üzerinde kuruldukları arsaların imarına göre yapılıyor. Mevcut yasal düzenleme, arsaların imarını değiştirmiyor. Zaten imar affı ile imar barışı arasındaki fark da bu. Ancak yapı yıkılmadığı, yeniden inşa edilmediği sürece, mevcut yapıların sahip olduğu tüm haklara sahip oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınacak?

yapı kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kuruluşlardan alınacak.

Hazine arazisine yapılan gecekondulara imar affı geldi mi? Hazine arazisine yapılan binalar imar barışından yararlanacak mı?

Hazine arazisine yapılan gecekondular ve binalar da bir anlamda af niteliğindeki bu durumdan yararlanacak.

Bu kişiler de Yapı kayıt Belgesi alabilecek. Bu durumdaki hazine arazileri, Yapı kayıt Belgesi bulunan kişiler veya yasal mirasçılarına satılabilecek.

Öncelikle üzerinde kaçak yapı bulunan hazine arazilerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından bakanlık, bu durumdaki araziler için bir rayiç bedel belirleyecek. Bu bedel üzerinden ihalesiz olarak üzerine bina yapmış kişilere bu arsaları almaları teklif edilecek. İstenen bedel ödenirse hazine arazisi şahıslara geçecek.

Yalnız hazine arazileri için en son yapım tarihi 30 Mart 2014 olacak. Bu tarihten sonra hazine arazisine yapılan kaçak binalar bu statüye kavuşamayacak.

Hazine arazilerinden elde edilecek gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

Yapı kayıt Belgesi’ni kimler alamayacak? Kimle imar barışından yararlanamayacak?

Yapı Kayıt Belgesi için tek istisna İstanbul Boğaziçi öngörünüm ve tarihi yarımada çevresinde yapılacak. Bu yerde yapılan kaçak binalar için yıkım kararları ve cezai işlemler uygulanmaya devam edecek.

Bu bölge dışında kalan tüm kaçak yapılar, Yapı Kayıt Sistemine kayıt olabilecek, “geçici imar” hakkından yararlanabilecek.

İşte imar affı yasasının tam metni!

İMAR BARIŞI YÖNETMELİĞİ TAM METNİ!

 
11 Comments

 1. Zafer bey ıyı günler ,
  1986 yılında satın alınan 1900 lu yılların bası , ortası gıbı yapılmış bır bınanın suan tapusunda kargir ev ve metrekarede de taban metrekaresı gorunuyor . giriş kat + 3 kat + bodrum olmak uzere toplam 5 katlı ıs yerı olarak kullanılan bınanın tapusunun duzeltılmesı ıcın ( tapu tek kışı ustune ) bırsey yapmamız gereklimidir? Yakın zamanda çocukların ustune hısselı olarak alım satım gosterılerek devri yapılacak . sonrasında bir sıkıntı çıkar mı ?

  • İmar barışına başvurmanız lehinize olur. Komşu parsele tecavüz yoksa kat mülkiyetine kadar alırsınız ve istediğiniz kişiye devir yapabilirsiniz.

   Elbette kötü yanları da olacak. Daha fazla emlak vergisi vermek gibi. Ancak getirisinin yanında çok önemi olmadığı kanaatindeyim.

   Bence özellikle çocuklara bırakılan miras pürüzsüz olmalı. Çünkü sorunlu yerlerde bir de miras problemleri eklenince çözüm imkansız hale geliyor.

   • bılgı ıcın teşekkürler Zafer bey.
    Her mesaja da tek tek , sabırla cavep veriyor olmanız da bizler gıbı cavap arayanlar ıcın cok buyuk bır şans diye düşünüyorum. Tekrar teşekkürler .

   • Zafer bey iyi aksamlar benim ortak tapulu bir arazide evim var burası 6 ikiz evlik bir arazi..bahceler evler yapıldıgında müteahhit tarafından taslarla bolunmus. Bende 2013 yılında bahcemın bir kosesine bir kulube yaptırdm imar barısı dolayısıyla bu kulubeyı de beyan etmek istiyorum ama diğer ortaklar hayır beyan edemezsiniz ortak alanda diyorlar bu doğrumu acaba ? Ayrıca hisseli tapularda bir kisi diğerleri adına müracaatta bulunuyor benim adıma yanlış müracaatta bulunabilirlermi önlemek için ne yapabilirim. Çok teşekkürler

 2. Merhaba Zafer bey
  bizim 206 m2 arsa uzerıne kurulmus 135 m2 lık ıkı katlı bına uzerıne 75m2 lik 2+1 yapı yaptık bunun ıcın basvurmamız gerekıyormu. gerekıyorsa;
  1.toplam yapı alanına
  2.toplam bagımsız bolume
  3.yapı sınıfına
  4.aykırılıgının niteligine ne yazmamız gerekiyor. şimdiden tesekkur ederım.

 3. Selamlar; 5 katlı bir işhanında ofisim var. Bu işhanında bodrumdaki ortak alanlar, zemin kattaki ortak alanlar ve birinci kattaki ortak alanlar (koridorlar, süs havuzu), bekçi odası, yangın merdiveni çıkışları işgal edilmiş durumda, bu işgali yapanlar imar barışından yararlanmak üzere başvuru yapmışlar. Bu başvuruya itiraz hakkımız var mı? Ortak alanlar herkesin mülkiyeti sayıldığına göre 3. kişilerin özel mülkü işgali kapsamında değerlendirilir mi? Buraların tespit edilip boşaltılması için ne yapmalıyım.

  • Murat bey,

   Ben imar barışının haksız bir rant yarattığını düşünüyorum. Zaten daha önceki yazılarımda da bunu belirttim. Benzer durumlar Türkiye’nin her tarafında var.

   İmar barışı zaten bu tarz durumlar için yapıldı. Peki bu duruma hukuki olarak ne yapılabilir?

   Söylediğinizde haklısınız ortak alanlar aynı zamanda diğer şahısların alanıdır ve başka birine ait ortak bir alana müdahale yapılamaz. Bu yapı kayıt belgesinin iptalini gerektirir. Bu durumda yargı ne gibi bir karar verir?

   Tabi bu sorunun cevabını uygulamada göreceğiz. Yapı kayıt belgelerinin iptali için çok sayıda dava açılacaktır. Ancak benim şahsi görüşüm, kat mülkiyeti varsa ve bir kişi bu mülkiyete müdahale sayılacak şekilde ortak alana girmiş ise başkasının alanına girmiştir ve bu durumda iptal edilebilir. Çünkü kat mülkiyetinde bütün ortak alanlar da metrekare olarak hak sahiplerine dağıtılmıştır. Bu durumda o alana müdahale başka bir şahsın hakkına müdahale olarak algılanabilir. Arsa hisseli veya kat ittifaklı yapılarda belgeye yapılan itirazlar sonuç vermeyebilir.

   Ancak bu tarz yapılarda da başvurularda hatalı metrekare girilmesi, yanlış bilgi bulunması iptal nedenidir. Ben birçok kişinin bu anlamda belgesinin itiraz sonucunda iptal edilebileceğini de düşünüyorum.

   Yine de dediğim gibi, hangi durumlarda Yapı Kayıt Belgesi iptal edilecek bunu zamanla açılan davalarda göreceğiz.

   • Zafer Bey merhabalar,
    7 katlı bir apartmanın 3.katında 120m2’lik kat mülkiyeti tapulu dairemiz var. Balkonun bir kısmını (yaklaşık 5m2) camekan ile kapatıp salona dahil ettik. Komşularımızdan bu zamana kadar herhangi bir şikayet olmadı. Bir takım sorularım olacaktı;
    1)Bizim de imar affından faydalanmamız gerekir mi? Yoksa bir şikayet yoksa hiç başvurmayalım mı?
    2)Başvuru esnasında Toplam yapı alanı kısmına apartmandaki diğer dairelerle beraber olan toplam m2 mi yazılmalı yoksa sadece bizim dairemizin m2sini mi yazacağız?

    Saygılarımla,

   • Komşularla aranız bugün var yarın olmayabilir. Bu açıdan başvurmanızda yarar var.

    Toplam yapı alanına binanın tamamının inşaat alanını (merdiven asansor gibi ortak alanlar da dahil), bağımsız yapı alanına kendi dairenizin metrekaresini giriyorsunuz

Bir Yorum Yazın