İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?
İmar barışı son başvuru tarihi uzatıldı mı?

Aylardır süren imar affı var mı tartışmaları son buldu ve hükümet “imar barışı” adıyla af benzeri bir düzenlemeyi meclisten geçirdi. İmar barışından yaklaşık 12 milyon kaçak yapının yararlanması bekleniyor. İmar barışında amaç kentsel dönüşümde büyük problem yaratan imarsız yapıları imarın içine dahil edip dönüşümü hızlandırmak. İşte detaylarıyla imar affı veya imar barışı….

İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?

İmar affı nasıl olacak?

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için çıkan tek maddelik yasayla imarsız kaçak yapılara, Yapı Kayıt Belgesi verilerek iskanlı hale getirmenin önü açıldı.

Ancak yasaya göre arsanın imarını değiştirmeyecek. Yani mevcut bina yenilenmek istenildiğinde, arsanın eski imarına uygun bir bina yapılması gerekecek.

İmar affı hangi tarihte yapılan binaları kapsayacak?

İmar affı veya imar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan binaları kapsayacak.

İmar affı başvurusu için son tarih ne?

İmar barışı olarak isimlendirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediyelere “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurması gerekecek.

İmar affı için ne kadar ödeme yapılacak?

İmar Barışı tek maddelik bir kanun. Kanunun nasıl uygulanacağına daire detayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleyecek.

Buna göre kaçak durumdaki bina Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapılan tespitler sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak.

Örneğin arsa emlak değeri 500 bin TL. Üzerinde de 5 daireli bir apartman var. Onun da yapım maliyeti 500 bin TL. Toplamda 1 milyon TL üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınacak. Bu da 1 milyon TL’lik bir mülk için 30 bin TL’ye denk geliyor. Burada dairenin fiyatının baz alınmadığını, arsa değeri ile inşaat maliyetine bakıldığını not düşelim.

Kayıt yapıldıktan sonra da maliklerin 2/3’ünün onay olması halinde yapının cinsi değiştirebilinecek veya kat mülkiyeti alınabilecek. Bu durumda da kayıt tutarının 2 katı ödeme yapılacak.

Alınan para, kentsel dönüşüm projeleri için özel hesaba yatırılacak. Böylece kentsel dönüşümün finansmanı da kaçak yapılardan çıkarılmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarayacak?

Yapı Kayıt Belgesi, başlı başına bir arsa, parselin veya arazinin imarını değiştirmiyor.

Yapı Kayıt Belgesi kaçak olarak yapılan yapıların, mevcut haliyle yıkılana kadar kabul edilmesi, ceza yazılmaması, yıkılmaması anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu yapılara iskan verilmesini, kat mülkiyeti hakkı tanınmasını, su, doğalgaz, elektrik bağlantısında sorun çıkarılmamasını da sağlıyor.

Yapılar, üzerinde kuruldukları arsaların imarına göre yapılıyor. Mevcut yasal düzenleme, arsaların imarını değiştirmiyor. Zaten imar affı ile imar barışı arasındaki fark da bu. Ancak yapı yıkılmadığı, yeniden inşa edilmediği sürece, mevcut yapıların sahip olduğu tüm haklara sahip oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınacak?

yapı kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kuruluşlardan alınacak.

Hazine arazisine yapılan gecekondulara imar affı geldi mi? Hazine arazisine yapılan binalar imar barışından yararlanacak mı?

Hazine arazisine yapılan gecekondular ve binalar da bir anlamda af niteliğindeki bu durumdan yararlanacak.

Bu kişiler de Yapı kayıt Belgesi alabilecek. Bu durumdaki hazine arazileri, Yapı kayıt Belgesi bulunan kişiler veya yasal mirasçılarına satılabilecek.

Öncelikle üzerinde kaçak yapı bulunan hazine arazilerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından bakanlık, bu durumdaki araziler için bir rayiç bedel belirleyecek. Bu bedel üzerinden ihalesiz olarak üzerine bina yapmış kişilere bu arsaları almaları teklif edilecek. İstenen bedel ödenirse hazine arazisi şahıslara geçecek.

Yalnız hazine arazileri için en son yapım tarihi 30 Mart 2014 olacak. Bu tarihten sonra hazine arazisine yapılan kaçak binalar bu statüye kavuşamayacak.

Hazine arazilerinden elde edilecek gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

Yapı kayıt Belgesi’ni kimler alamayacak? Kimle imar barışından yararlanamayacak?

Yapı Kayıt Belgesi için tek istisna İstanbul Boğaziçi öngörünüm ve tarihi yarımada çevresinde yapılacak. Bu yerde yapılan kaçak binalar için yıkım kararları ve cezai işlemler uygulanmaya devam edecek.

Bu bölge dışında kalan tüm kaçak yapılar, Yapı Kayıt Sistemine kayıt olabilecek, “geçici imar” hakkından yararlanabilecek.

İşte imar affı yasasının tam metni!

İMAR BARIŞI YÖNETMELİĞİ TAM METNİ!

 
6 Comments

 1. Merhaba Zafer Bey
  Benim yazlık bir evim var. Kat irtifaklı. Her bağımsız bölüm birbirinden ayrı. Ben evimin önüne 15m2lik bir havuz yaptırdım. Komşulardan biri şikayet etmiş ve belediye ortak alana yapıldığından bahisle şimdi yıkım kararı aldı. Bu havuz için yapı belgesi alabilir miyim. Bir de şimdi kat mülkiyeti için hazırlık yapıyoruz havuz ilerde benim için bir sorun oluşturur mu

  • Yapı kayıt belgesi alabilirsiniz ancak kat mulkiyetine geçiş için herkesin onayı gerekir. Aslında bu tarz işleri kendi aranızda halletmek en iyisi. Çünkü yapı kayıt belgesi alsanız da mahkeme belgenizi iptal edebilir.

 2. Kolay gelsin Zafer bey

  Bizim yaklaşık 60 yıldır kullandığımız orman içerisinde bir arazi var. Bu arazide hayvancılık yapılıyor, doğal olarak içinde 50 metrekare ev var. 2002 yılına kadar vergileri düzenli olarak ödenmiş. 2002 yılında dedem bir kaza geçirdi o yıldan sonra vergi ödemek için gidildiğinde yerin 1980 yılında ormana geçtiğini öğrendik. Bir daha vergi veya beyanname yapılmamış. Biz bu yerde için imar barışından yararlanabilir miyiz? Yararlanırsak nasıl başvuru yapmam lazım?

  Teşekkürler

  • Sami bey,

   Siz zaman dolmadan başvuruyu yapın ve araştırmayı sonraya bırakın.

   Bildiğim kadarıyla bir heyet gelip incelemede bulunuyor ve arazinin orman vasfına sahip olup olmadığını kontrol ediyor.

   Eğer evde yaşam varsa, hayvancılık sürüyorsa önce belgenizi sonra araziyi alabilirsiniz.

   Ancak 20002’den beri yaşam yoksa, ev evlikten damlar damlıktan çıktıysa o zaman başvurunuz kabul edilmez.

 3. ZAFER BEY
  Çok yere sordum her sorduğum farkı cevap verdi
  Sizin Sitedeki bazı yorumlarınızı okudum benimde sorunum olduğu için sizin en doğru cevabı vereceğinize inandım
  Binamı yaptıgım arsanın bulunduğu yer daha önce köy iken şimdi yasa gereği mahalle oldu 1986 Yılında kadastro çalısması yapılmış itirazdan dolayıda tapu alınamamış ve halen mahkeme devam ediyor. itirazlı olan kişinin mirasçılarından 6000 M2 arsanın içinden 300 M2 sini 1996 yılında köy muhtarının tutanağı ve satanların imzası ile satın aldım. Tapu kadastroaya sordum mahkemenin sonuçlanmadığını söylediler.imar barısı yapı kayıt belgesi için başvuru yapmak istiyorum
  1-Basvuruyu Tapu alınamadığı için hazine mi özel mülkiyet mi diye başvurulacak (ÖNEMLİ)bunu her sorduğum farlı söylüyor.sizin görüşünüzü almak istiyorum.

  2 Bu arsa üzerine kardesimle birlikte 4 katlı bina yaptık bunun 2 dairesi benim 2 dairesi kardesimin. KARDESİM HAZİNE olarak ve 2 DAİRE İÇİN BASVURU YAPMIS parasını ödememiş bende başvuru yapacagım aynı şekildemi yapayım.? sorduğum kurumlardaki görevlilerin bazısı ayrı bazısı tek başvuru yapabilirsiz diyor kardeşimde ben ayrı yapacağım diyor bu nednlerle DOĞRU BAŞVURU nasıl yapılması gerekir ÖNEMLİ görüşünüzü almak istiyorum.

  3-elektrik su abonelikleri var dogalgaz yok alabilirmiyiz?
  4-ilerde tapu alabilirmiyiz.?

  • Mehmet bey,

   İmar barışı için başvuruyu, arsa veya hak sahibi yapar. Bu nedenle elinizde resmi bir belge olması lazım. Eğer arsa hazine arazisi ise arsa üzerinde mülkü olduğunu iddia eden kişi yapabilir. Bu durumda başvuru sonrasında hazine arazisinin de kendisine satılmasını isteme hakkı var.

   Anladığım kadarıyla sizin arsanız hazine arazisi değil, tartışmalı bir miras arazisi. Dolayısıyla kardeşiniz bana göre yanlış başvuru yapmış.

   İkinci nokta “Ayrı ayrı başvuru yapılabilir mi?” sorunuz. İskan veya kat mülkiyeti yoksa ayrı ayrı başvuru yapılamaz. Ancak kardeşiniz yapmış. Yani sistem bunu engellemiyor, beyanı kabul ederek bütün başvuruları kabul ediyor. Ancak yarın bir itiraz gelirse, başvurunuz incelemeye tabi tutulursa, başvuru iptal edilir ve paranız yanar. Bu riski almaya değer mi değmez mi buna sizin karar vermeniz gerekir.

   Açıkçası şuan birçok yerden benzer başvuruların yapıldığı haberleri bize geliyor. Yani uzlaşamayan, sorununa imar barışıyla çözüm bulamayan vatandaş, kendi çözümünü üretip kafasına göre başvurusunu yapıyor. Yetkililer milyonlarca başvuru olduğunu, incelemenin seneler alacağını söylyüor. Hatta bazı yetkililer kat mülkiyetine geçiş olmadığı sürece ve itiraz gelmediği sürece incelemeyeceklerini söylüyor. Zaten inceleyecek bir ekibe de sahip değiller. Bütün başvuruların adresine gidip, tek tek zemin tespiti yapmak, tapu incelemesinde bulunmak vs zor iş.

   Dava nasıl sonuçlanacak size göre?

Bir yorum yazın


*