İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?
İmar barışı son başvuru tarihi uzatıldı mı?

Aylardır süren imar affı var mı tartışmaları son buldu ve hükümet “imar barışı” adıyla af benzeri bir düzenlemeyi meclisten geçirdi. İmar barışından yaklaşık 12 milyon kaçak yapının yararlanması bekleniyor. İmar barışında amaç kentsel dönüşümde büyük problem yaratan imarsız yapıları imarın içine dahil edip dönüşümü hızlandırmak. İşte detaylarıyla imar affı veya imar barışı….

İmar affı var mı? Başvuru nasıl yapılacak?

İmar affı nasıl olacak?

Türkiye genelinde milyonlarca mülk sahibini etkileyecek olan imar barışı ile kaçak olan ve ruhsatı bulunmayan yapılara yönelik bir anlamda “af” çıkartıldı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için çıkan tek maddelik yasayla imarsız kaçak yapılara, Yapı Kayıt Belgesi verilerek iskanlı hale getirmenin önü açıldı.

Ancak yasaya göre arsanın imarını değiştirmeyecek. Yani mevcut bina yenilenmek istenildiğinde, arsanın eski imarına uygun bir bina yapılması gerekecek.

İmar affı hangi tarihte yapılan binaları kapsayacak?

İmar affı veya imar barışı 31 Aralık 2017 öncesinde yapılan binaları kapsayacak.

İmar affı başvurusu için son tarih ne?

İmar barışı olarak isimlendirilen düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar belediyelere “Yapı Kayıt Belgesi” için başvurması gerekecek.

İmar affı için ne kadar ödeme yapılacak?

İmar Barışı tek maddelik bir kanun. Kanunun nasıl uygulanacağına daire detayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenleyecek.

Buna göre kaçak durumdaki bina Yapı Kayıt Sistemi’ne yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapılan tespitler sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında kayıt bedeli alınacak.

Örneğin arsa emlak değeri 500 bin TL. Üzerinde de 5 daireli bir apartman var. Onun da yapım maliyeti 500 bin TL. Toplamda 1 milyon TL üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli alınacak. Bu da 1 milyon TL’lik bir mülk için 30 bin TL’ye denk geliyor. Burada dairenin fiyatının baz alınmadığını, arsa değeri ile inşaat maliyetine bakıldığını not düşelim.

Kayıt yapıldıktan sonra da maliklerin 2/3’ünün onay olması halinde yapının cinsi değiştirebilinecek veya kat mülkiyeti alınabilecek. Bu durumda da kayıt tutarının 2 katı ödeme yapılacak.

Alınan para, kentsel dönüşüm projeleri için özel hesaba yatırılacak. Böylece kentsel dönüşümün finansmanı da kaçak yapılardan çıkarılmış olacak.

Yapı Kayıt Belgesi ne işe yarayacak?

Yapı Kayıt Belgesi, başlı başına bir arsa, parselin veya arazinin imarını değiştirmiyor.

Yapı Kayıt Belgesi kaçak olarak yapılan yapıların, mevcut haliyle yıkılana kadar kabul edilmesi, ceza yazılmaması, yıkılmaması anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu yapılara iskan verilmesini, kat mülkiyeti hakkı tanınmasını, su, doğalgaz, elektrik bağlantısında sorun çıkarılmamasını da sağlıyor.

Yapılar, üzerinde kuruldukları arsaların imarına göre yapılıyor. Mevcut yasal düzenleme, arsaların imarını değiştirmiyor. Zaten imar affı ile imar barışı arasındaki fark da bu. Ancak yapı yıkılmadığı, yeniden inşa edilmediği sürece, mevcut yapıların sahip olduğu tüm haklara sahip oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi nereden alınacak?

yapı kayıt Belgesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından yetkilendirilecek kuruluşlardan alınacak.

Hazine arazisine yapılan gecekondulara imar affı geldi mi? Hazine arazisine yapılan binalar imar barışından yararlanacak mı?

Hazine arazisine yapılan gecekondular ve binalar da bir anlamda af niteliğindeki bu durumdan yararlanacak.

Bu kişiler de Yapı kayıt Belgesi alabilecek. Bu durumdaki hazine arazileri, Yapı kayıt Belgesi bulunan kişiler veya yasal mirasçılarına satılabilecek.

Öncelikle üzerinde kaçak yapı bulunan hazine arazilerini önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilecek. Ardından bakanlık, bu durumdaki araziler için bir rayiç bedel belirleyecek. Bu bedel üzerinden ihalesiz olarak üzerine bina yapmış kişilere bu arsaları almaları teklif edilecek. İstenen bedel ödenirse hazine arazisi şahıslara geçecek.

Yalnız hazine arazileri için en son yapım tarihi 30 Mart 2014 olacak. Bu tarihten sonra hazine arazisine yapılan kaçak binalar bu statüye kavuşamayacak.

Hazine arazilerinden elde edilecek gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak.

Yapı kayıt Belgesi’ni kimler alamayacak? Kimle imar barışından yararlanamayacak?

Yapı Kayıt Belgesi için tek istisna İstanbul Boğaziçi öngörünüm ve tarihi yarımada çevresinde yapılacak. Bu yerde yapılan kaçak binalar için yıkım kararları ve cezai işlemler uygulanmaya devam edecek.

Bu bölge dışında kalan tüm kaçak yapılar, Yapı Kayıt Sistemine kayıt olabilecek, “geçici imar” hakkından yararlanabilecek.

İşte imar affı yasasının tam metni!

İMAR BARIŞI YÖNETMELİĞİ TAM METNİ!

 
6 Comments

 1. Zafer bey merhabalar imar affı ile ilgili bilgilendirmeniz için teşekkürler. Benim sorum biraz daha farklı olacak 420 m2 içinde gecekondusu olan bir arsam var fakat; komsumun üç katlı betonarme binası benim arsama 14 m2 tecavuz ediyor yan köşesinden ve mahkemeye verdim yıkım kararı çıktı , imar dan once yapılmış diyerek bende 50.000 tl mahkemeye para yatırdim , karşı tarafta sürekli oyalamak için yargıtay a gönderiliyor gidiyor geliyor şu an yıkım kararı olmasına rağmen dosya da yargıtay dan bir türlü gelmiyor , bende arsama ruhsatli bina yaptırmak istiyorum , şu an inşaat yapılsa bile inşaatına hiç bir manisi de yok bahçe boşluğunda kalıyor fakat belediye ye bize ruhsat ver dediğimizde buranin mahkeme kararı var ben buna ruhsat veremem diyor , bu imar affı devlet arazisine yapanı affediyor, hazine arazisine hak etmediği halde işgali olduğu halde affediyor neden bana kendi arsamda hiç kimseye mai olmadığı halde inşaat ruhsatı verilmiyor ben ruhsat almak için belediye dışında nereye başvurabilirim vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Ufuk bey çok haklısınız.

   Komşunuz, Sizin arsanıza tecavüzle bina yapmış, siz kendi arsanıza yapamıyorsunuz.

   Burada adalette bir sorun oluğu çok açık.

   Maalesef ruhsat için başvuruda bulunabileceğiniz bir yer yok. Belki mahkeme yolu ile belediyeyi ruhsat verme yoluna itebilirsiniz ancak bu da hem uzun bir süreç hem de belediye ile arayı bozmak işlerinizi sorlaştırabilir.

   Size tavsiyem durumu aynen burada anlattığınız gibi CİMER’e iletmeniz.

   CİMER Türkiye’de sorunlara cevap bulmaya çalışan tek kurum diyebilirim.

 2. Merhaba Zafer Bey,
  İmar barışı kapsamında yapılan hesaptan doğan fazla ödeme yapılması durumunda iade talebinin bir zaman sınırlaması var mı? Kat mülkiyeti işlemleri için bir süre sonra müracaat etmek istiyoruz. 31.12.2018 tarihinden sonra müracaatımız esnasında fazla m2 hesapladığımızın anlaşılması halinde bu fazla ödemeden kaynaklanan tutar için iade talebinde bulunabilirmiyiz. Aydınlatırsanız sevinirim.
  İyi Çalışmalar..

  • Erol bey iade talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il müdürlüklerinde yapılıyor. Yapı Kayıt Belgesi başvurunuzdaki bilgileri kat mülkiyeti projenize göre güncellemeniz gerekiyor. Güncelleme sırasında önceki metrekare büyükse iade alabilirsiniz.

 3. Zafer Bey Merhaba
  10 Daire ve 1 Dükkandan oluşan binamızın Yapı Kayıt Belgesini aldık. Kat Mülkiyeti içinde işlemlerimizi gerçekleştirmek istiyoruz fakat bazı daire sakinleri maddi sıkıntıdan dolayı bu işe yanaşmıyor. Proje çizimi ve diğer döner sermaye masraflarını ödeyip, bütün konut sahiplerinden muvafakatname alınması durumunda Kat mülkiyeti tapusu almak isteyen konut sahipleri kendi dairelerine ait kısmı ödeyerek Kat Mülkiyeti tapusunu bireysel olarak alabilirler mi? Yoksa Yapı Kayıt Belgesi gibi toplu ödeme yapılması mı gerekiyor? İlginizden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi Çalışmalar.

Bir Yorum Yazın