İmar affı var mı? Bakan Özhaseki “yok” dedi…
İmar affı var mı

“İmar affı var mı?” tartışmalarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de katıldı. Bakan, “İmar affına yönelik bir çalışmamız yok.” dedi. Ancak tartışmalara neden olan maddeyi yalanlamadı. Söz konusu çalışma, tam olarak imar affı anlamına gelmese de halkın anlayacağı dille “af”. Düzenlemeye göre kaçak yapılar, gecekondular mevcut halleriyle kabul edilecekler. Peki mevcut düzenlemenin imar affından farkı ne? Farkı şu; mevcut yapı yıkılırsa, yerine imara aykırı yeni yapı yapılmasına izin verilmeyecek. Ancak mevcut yapılar imara aykırı olarak yapılmış halleriyle kabul edilecek. Bu da aslında “af” anlamı taşıyor.

İmar affı var mı

İmar affı var mı?

İmar kanuna eklenmesi düşünülen geçici bir maddeyle, tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için yüzde 3 harç ödenerek “Yapı kayıt belgesi” verilmesi önerisi “İmar affı var mı” tartışmalarına neden oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “İmar affına yönelik bir çalışmamız yok. Herkes beni arıyor, imar affı mı geliyor, diye? Hayır öyle bir af yok. Aflara önce ben karşı çıkarım. Ancak ağırlıklı olarak belediyelerden gelen bazı talepler var. Bu taleplerin Meclis’te değerlendirilmesi gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı.

Bazı belediyelerdeki binaların yarısı kaçak

Hürriyet’ten Aysel Alp’e açıklama yapan Bakan Özhaseki, belediyelerin kaçak yapıların yıkımıyla ilgili yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek şunları söyledi; Kaçak kayıt altına “Bazı belediyeler kendi bölgelerindeki yapıların yüzde 50’den fazlasının kaçak olduğunu belirterek, mevcut yapıların bir şekilde kayıt altına alınmasını istiyorlar. Bir ilçe düşünün 30 bin kaçak yapı var. Müfettişler niye yıkmadın diye belediyelere soruşturma açıyor. Başkan ve ilgili yöneticiler kendini kurtarmak için, yıkım ihalesi yapıyor, bir tek teklif gelmiyor. Ne yapacağız, diyorlar? İstanbul’daki belediye başkanlarından bir kısmı, o öneriyi getirmişler. Af değil, imar barışı sağlansın isteniyor. Meclis’e gelsin, enine boyuna konuşulsun, tartışılsın. Kim ne diyorsa söylesin, ondan sonra karar verilsin, deniyor. Benim buna diyeceğim bir şey yok. Meclis her şeyin konuşulabileceği milletin evidir.”

İmar affı ile düzenleme arasında ne fark var?

Özhaseki’ye sorulan “imar affı ile başkanların önerisi arasındaki farkın ne olduğu” sorusuna şu yanıtı verdi: “Arsa ve yapının değeri ayrı ayrıdır. Adam Avcılar’da 5 kat yapılması gereken yere 8 kat yapmış. Orayı yıktığında yeniden 8 kat yapma izni verilirse o af olur. Ama belediyelerin bu getirdiği sadece mevcut durumu, yani çıkılmış olan 8 katı kayıt altına alma işi. İlerde orada yapılacak kentsel dönüşümlere, imar plan çalışmalarına, bu kaydın bir engeli olamaz, olmamalı zaten. Bu kayıt alındığında belediye, yıkmak zorunda kalmayacak. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. Zamanla buradaki imar ve kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlamış olacak. Ayrıca buranın kayıt altına alınmasıyla Maliye’nin de resmi kayıtlarına girmiş olacak. Şu anda belediyeye burayı bir an evvel çarpık kentleşmeden kurtar ve imara uygun hale getir deseniz, yapacak imkanı yok. Bu bir süreç ister. Bize getirilen teklifler de bu doğrultuda. İmar affı diye bir şey gündemimizde yok” dedi.

Kentsel dönüşüm için iller Bankası sıfır faizle kredi verecek

Bakan Özhaseki, afet risklerini azaltmak, kentsel dönüşümü hızlandırmak için bazı yasalarda değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Bunun ilgili yasa taslağı hazırlayan bakanlık, yasa taslağını Bakanlar Kuruluna sunacak. Yasa taslağı 15 maddeden oluşuyor. Özhaseki, yasa taslağında neler olduğunu ise şöyle anlattı: “-50-200 bini İstanbul’da olmak üzere yılda 500 bin konutu dönüştürmek için İller Bankası aktif rol alsın istiyoruz. Elinde yıllık 8-10 milyarlık bir bütçe var. Bunun bir bölümünü sıfır faizli kredi olarak kentsel dönüşümün finansmanında kullandırabilsin. İstanbul’da dönüşümü hızlandırmak için, bakanlık bünyesinde özel bir İstanbul birimi kurulsun.”

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*