Hollanda Başbakanı Rutte: Türkiye çok sıkıntı çekiyor
rutte

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bakanlar kurulu toplantısından sonra yapığı basın açıklamasında Türkiye’nin Daeş’li teröristlerin vatandaşı oldukları ülkeye gönderme kararı ile ilgili gelen soru üzerine “Bu konuda çözüm sağlamak için Türkiye ile pek çok kez konuştuk tam olarak ne yapmak istediklerini anlamak istiyoruz” dedi. Ayrıca “Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumdan ötürü terör ve sığınmacılar yüzünden çok fazla sıkıntı çektiğini” de ekledi.

Rutte, Hollanda’dan Daeş’e katılmış teröristlerin ülkelerine gönderileceği konusunda belli protokoller olduğunu ve pek çok teröristin vatandaşlıktan çıkarıldığını, ve iki ülke arasında süren diyalog ile bu sorunu çözeceklerini belirtti. Biz buraya gelmelerini istemiyoruz ancak bazen böyle olabiliyor diyerek Hollanda’ya Daeşlilerin gelmemelerinin garantisini şuanda veremeyeceğini söyledi. Daeşlilerin bulunduğu yerde yargılanmalarının gerekliliğini iletti.

Türkiyesiz bir NATO düşünemiyorum

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili endişelerinin Türkiye’nin NATO üyeliğiyle ilgili olmadığını söyleyen Rutte, “Türkiyesiz bir NATO düşünemiyorum” dedi. NATO’nun bütünlüğünün korunması için Türkiye’nin en önemli ülkelerin başında geldiğini belirtti. Ve ” NATO, Türkiye sayesinde dünya tarihinde kurulmuş en güçlü örgüt olmuştur” dedi.

Mark Rutte daha önce de aynısını demişti

Daha öncesinde Türkiye ve NATO arasında oluşan krizlerde de NATO’nun Türkiyesiz yapamayacağından bahsetmiş ve iki tarafında birbirine mecbur olduğunu söylemişti. Son olarak Barış Pınarı Harekatıyla başlayan Türkiye karışıtlığıyla birlikte, pek çok ABD’li ve Avrupalı yetkiliden Türkiye’nin NATO’ya üyelik durumuna yönelik eleştiriler olmuştu.

Macron’un endişelerine katılıyorum

Aynı zamanda Macron’un bir önceki gün NATO için söylediği “beyin ölümü gerçekleşti” sözleri ile ilgili, Macron’un bazı endişelerine katıldığını ileten Rutte, “AB’nin tek başına ayakta durmasının mümkün olmadığını”, “NATO’suz bir AB’nin olamayacağından” da bahsetti. NATO’nun ayakta durması için ise ABD desteğinin kesinlikle şart olduğunu belirtti.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın