HAZİNE ARAZİLERİ NASIL KİRALANACAK? İŞTE KİRALAMA BEDELLERİ VE BAŞVURU ŞARTLARI!

Hazineye ait 64 ildeki 41.7 milyon metrekare arazinin tarım ve hayvancılık amacıyla kiraya verilmesiyle ilgili belirsizlikler aşıldı. Peki hazine arazileri nasıl kiralanacak? Başvurular nereye yapılacak? Kiralama bedeli ne kadar olacak? Tarım amaçlı hazine arazileri için başvuru şartları nasıl belirlenecek? İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklık getirdiği tarım arazilerinin kiralanması ile ilgili tüm detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

HAZİNE ARAZİLERİ NASIL KİRALANACAK? İŞTE KİRALAMA BEDELLERİ VE BAŞVURU ŞARTLARI!

KİRALAMA SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Hazine taşınmazlarında kiralama süresi kiralama amacına göre değişecek. Çok yıllık (ağaç) ürün yetiştirecekler araziyi 10 yıllığına, tek yıllık (bitkiler) ürün yetiştirecekler ise araziyi 5 yıllığına kiralayabilecek.

Hazine arazileri üzerinde hayvancılık yapmak isteyenler ve bu amaçla tesis kuranlar içinse kiralama süresi 30 yıla kadar çıkarılabilecek.

KİRALAMA BEDELİ NE KADAR OLACAK?

Hazine arazileri üzerinde, ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin başta olmak üzere kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, köknar, ladin, akasya gibi türleri yetiştirecekler için kiralama bedeli dönüm başına yıllık 6.75 lira olarak belirlenecek.

Yıllık ürün yetiştirmeye uygun hazine arazileri için kiralama bedeli ise yıllık arazi rayiç bedelinin binde biri olacak. Yani rayiç bedeli 100 bin TL olan bir arazi için tıbbi, aromatik, süs bitkisi yetiştiricileri yılda 100 TL kira verecek.

Hayvancılık amacıyla kiralanan hazine arazilerinin yıllık kiralama bedeli, arazi rayiç bedelinin yüzde 1’i oranında olacak. Hayvancılık amacıyla kiralama yapanlar bu bedeli ilk  3 yıl yüzde 70 indirimle ödeyecekler. Yani rayiç bedeli 100 bin TL olan bir arazi yıllık 1.000 TL’ye kiralanacak ve ilk 3 yıl 300 TL ödenecek.

AYNI ARAZİYİ BİRDEN FAZLA KİŞİ İSTERSE NE OLACAK?

Ayrı hazine arazisini birden fazla kişinin istemesi durumunda ihale yapılamayacak. Bakanlık başvuruda bulunan kişileri belli kriterlere göre puanlayacak. Puanı yüksek çıkan araziyi kiralayacak. Kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tıbbi, aromatik bitki, süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif gibi üretici örgütleri artı puan alarak kiralamada öncelik hakkına sahip olabilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Hazine arazilerinin tarım ve hayvancılık için kiralamak isteyenler, illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları ya da müdürlüklerine başvuracak. İlçelerde ise başvurular Milli Emlak Şefliklerine yapılacak. Ayrıca başvurular Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi “www.milliemlak.gov.tr” üzerinden elektronik olarak da yapılabilecek.

HANGİ ARAZİNİN NE AMAÇLA KULLANILACAĞINA KİM KARAR VERECEK?

Arazilerin hangi tarımsal amaca uygun olduğuna Tarım bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordineli çalışması sonucunda karar verilecek. Arazilerin tespiti yapıldıktan sonra da kiralama bedelleri tespit edilecek. Kiralama işlemi yapanlar, bakanlıkça istenilen ürünleri yetiştirebilecek. Örneğin bakanlıklarca ağaç yetiştirmeye uygun arazide başka bir faaliyet yapılamayacak.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*