HATAY STADYUMU 2018-2019 SEZONUNDA HİZMETE GİRECEK
TOKİ’nin inşa ettiği modern stadyumlara bir yenisi ekleniyor. 25 bin kişilik Hatay Arena Stadı Eylül 2018’de hizmete açılacak.

Hatay Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Şensöz, Hatay Stadı’nda çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Yüklenici firma elinden gelen gayreti gösteriyor. Hava muhalefeti nedeniyle zaman zaman ara verilse de kapalı tribün bölümünün inşası devam ediyor. Bir aksilik olmadığı takdirde Eylül 2018 de Hatay Arena Stadı’nı hizmete açacağız” dedi.

HATAY ARENA SPORUN MERKEZİ OLACAK

İhalesi TOKİ tarafından 2016 Kasım ayında yapılan yeni Hatay Stadyumu, 25 bin seyirci kapasitesine sahip olacak. Stadyumun yanında olimpik ölçülerde kapalı yüzme havuzu, çok amaçlı 5 bin kişilik spor salonu, futbol sahası, hentbol alanları, atletizm sahası ve tenis kortları yer alacak. Yeni Hatay Stadyumu’nun tribün altlarında antreman salonları da bulunacak ve bu salonlar amatör branşlarda hizmet verecek. Hatay Arena, tüm bu özellikleriyle Hatay’da sporun merkezi olacak.

YENİ HATAY STADI NEREDE İNŞA EDİLİYOR?

Hatay Arena Stadyumu Sertka Mühendislik, MD İnşaat ve FY Fer Yapı ortaklığıyla Narlıca Mahallesi’nin yakınlarında inşa ediliyor. Stadyumun da içinde olduğu spor kompleksi yaklaşık 160 dönüm araziye sahip.

HATAY ARENA STADYUMUNUN MALİYETİ NE KADAR?

Hatay Arena Stayumu yaklaşık 306 milyon TL’ye mal olacak.

KENDİ ENERJİSİNİ KENDİSİ ÜRETECEK

1967 yılında kurulan ve halen Türkiye 2. liginde mücadele eden Hatayspor’un yeni stadyumu Hatay Arena, otopark üzerine kurulan güneş paneli sistemi ile kendi enerji kaynağını kendi üretebilecek. 25 bin kapasiteli Yeni Hatay Stadyumu’nun olimpik stad şeklinde inşa edilmesi ve ihtiyaç duyulduğunda olimpik pistin tribüne dönüştürülmesi ile stadın kapasitesi 32 bin kişiye kadar çıkabilecek.

İŞTE HATAY ARENA STADYUMU BİTTİĞİNDE BÖYLE OLACAK

İŞTE HATAY SPOR KOMPLEKSİNİN ÖZELLİKLERİ

160 dönüm alan
25 bin seyirci kapasitesi
Çok amaçlı 5 bin kişilik spor salonu,
Basketbol, Voleybol, Hentbol dalları için uluslar arası kriterlere uygun 2 adet 500 kişilik spor salonu,
1 adet açılır kapanır çatı özellikli bin kişilik olimpik kapalı yüzme havuzu,
Bin kişilik jimnastik salonu,
Uluslararası kriterlere uygun 2 adet sentetik yüzeyli futbol sahası,
1 adet sentetik yüzeyli atletizm sahası,
Tenis Federasyonu kurallarına uygun 1 adet tenis kompleksi (1 kapalı, 2 açık),
100 yatak kapasiteli sporcu eğitim merkezi,
500 kişilik konferans salonu,
5 adet gençlik merkezi,
İl merkezinde 2000 m2 oturum alanı, 4 katlı bina, idari ofisler, sosyal, kültürel etkinlik ve spor amaçlı kullanmak üzere salonU