Hangi ülkede kaç milyarder var?
Hangi ülkede kaç milyarder var? Dünyanın en zenginleri hangi ülkelerde yaşıyor? İşte ülke ülke dolar milyarderlerinin sayısı ve en zenginler listesi!

Wealth-x hangi ülkede kaç milyarder var sorusuna cevap aradı. Dünyada en az 1 milyar dolarlık serveti olanların sayısı 2604. Bu 2604 kişinin 1953’ü 15 ülkede yaşıyor. İşte hangi ülkede kaç milyarder var sorusunun rakamlarla cevabı!

Singapur – 39 milyarder

Listenin 15. sırasında Singapur var. Asya’nın bu şirin ülkesinde 39 milyarder bulunuyor. Singapur’un en zenginleri Robert ve Philip NG isimli Çin asıllı iki kardeş ve yaklaşık 9,4 milyar dolarlık bir servete sahipler.

Kanada – 45 milyarder

Listenin 14. sırasında soğuğuyla ünlü Kanada var. Kanada’da 45 milyarder bulunuyor. Bu milyarderlerin toplam serveti ise 87 milyar dolar.

İtaya – 47 milyarder

Listenin 13. sırasında İtalya bulunuyor. Dünyanın pek çok ünlü markasına ev sahipliği yapan İtalya’da 47 dolar milyarderi yaşıyor. Özellikle lüks otomobilleriyle anılan İtalya’nın en zengini ise gıda sektöründen. Nutella’nın sahibi Maria Franca Fissolo, 25,2 milyar dolarlık servetiyle ülkenin en zengini.

Brezilya – 49 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var konulu listenin 12. sırasında Brezilya var. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya’da 49 dolar milyarderi bulunuyor. Ülkenin en zengini ise, bir telekom şirketi bulunan ve Burger King dahil dünyada çok sayıda global şirkette önemli ortaklıkları olan Jorge Paulo Lemann. Milyarderlerin çoğu ise Sao Paulo’da yaşıyor

Birleşik Arap Emirlikleri – 55 milyarder

Listenin 11. sırasında Ortadoğu’nun zengin ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri var. Bu küçük ülkede 55 dolar milyarderi bulunuyor ve toplam servetleri 165 milyar doları geçiyor. Ülkenin en zengini Mecid El Futtaim ailes. Ailenin 5,1 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

Fransa – 55 milyarder

Listenin 10. sırasında Fransa yer alıyor. Bu ülkede de tıpkı Brezilya’daki gibi 55 milyarder var. Ancak Fransa’da yaşayan milyarderlerin serveti yaklaşık 195 milyar dolar seviyesinde.

Fransızların en zengini yaklaşık 70 dolarlık servetiyle Louis Vuitton’un sahibi Bernard Arnault.

Suudi Arabistan – 57 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var konulu listenin 9. sırasında petrol zengini Suudi Arabistan var. Ülkedeki milyarderlerin toplam serveti 147 milyar dolar. Milyarder sayısı ise 57 kişi.

Bu milyarderlerin çoğu iktidardaki Suud ailesine mensup. Ailenin toplam serveti 100 milyar dolardan fazla.

Hindistan – 82 milyarder

Listenin 8. sırasında fakir olarak bilinen bir ülke var; Hindistan. Ülkede yaşayan 82 dolar milyarderinin toplam serveti 284 milyar doları geçiyor. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin en yüksek seviyede olduğu ülkede, en zengin yüzde 1, ülke gelirinin yüzde 73’ünü alıyor.

Ülkenin en zengini ise, yaklaşık 51.4 milyar dolarlık servetiyle Mukesh Ambani. Ambani, petrol ve telekom sektöründe ülkenin en büyüğü ola Reliance şirketinin sahibi.

Hong Kong – 87 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Listenin 7. sırasında protestoların bir türlü durmak bilmediği Honk Kong bulunuyor. Çin’e bağlı olan Hong Kong, küçük bir alanda tam 87 dolar milyarderine ev sahipliği yapıyor. Milyarderlerin toplam serveti ise 259 milyar doları buluyor.

Hong Kong’un en zengini 50’den fazla ülkede 310 binden fazla çalışanı olan Li Ka-Shing. Daha çocuk yaşta babasını kaybeden ve 12 yaşında okulu bırakmak zorunda kalan Li Ka-Shing’in bugünkü serveti tam 31,7 milyar dolar.

İsviçre – 91 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Listenin 6 numarasında İsviçre var. Uluslararası bankalarıyla ünlü İsviçre’de 91 dolar milyarderi bulunuyor. Milyarderlerin toplam serveti ise 240 milyar dolar. İsviçre’nin en zengini ise 9 milyar dolarlık servetiyle Ernesto Betarelli. İtalya doğumlu İsviçreli bir iş adamı olan Bertarelli. Merk isimli bir ilaç firmasının sahibi olan Bertarelli, şirketini geçtiğimiz yıllarda satmıştı.

İngiltere – 97 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Hangi ülkede kaç milyarder var konulu listenin 5. sırasında İngiltere var. AB’den kopan İngiltere 97 dolar milyarderine ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki milyarderlerin toplam serveti ise 209 milyar dolar seviyesinde.

Irkçılığın giderek yükseldiği ülkenin en zengini, Hindistan doğumlu Srichand Parmanand Hinduja. 21 milyar dolarlık servete sahip Hinduja, hemen hemen her sektörde faaliyet gösteren Hinduja Group’un CEO’su.

Rusya – 102 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Hangi ülkede kaç milyarder var konulu listenin 4. sırasında eski komünist ülke Rusya var. İki kutuplu dünyanın liderlerinden biri olan Sovyetler dağılınca, ortaya kapitalizme açık büyük bir kitle doğdu ve bu kitleden 102’si bugün dolar milyarderi konumunda. Yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen milyarder sayısının her geçen gün arttığı ülkedeki zenginlerin toplam serveti ise 335 milyar dolar seviyesinde.

Rusya’nın en zengini ise elbette enerji sektöründen. Ülkenin en zengini doğal gaz üreticisi Novatek’in sahibi Leonid Mikhelson. 1955 Rusya doğumlu Mikhelson’un serveti 24 milyar dolar.

Almanya – 146 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Avrupa devi Almanya listenin 3. sırasında. Avrupa Birliği’nin lokomotifi Almanya’da tam 146 dolar milyarderi yaşıyor. Bu milyarderlerin toplam serveti ise 442 milyar doları buluyor.

Ülkenin en zengini ise Aldi marketlerinin sahibi Beate Albrecht. Avrupa genelinde 4 binden fazla markete sahip olan Albrecht’in serveti 36,1 milyar dolar.

Çin – 285 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin listenin 2. sırasında. Dünya devi Çin’de tamı tamına 285 dolar milyarderi yaşıyor. Milyarderlerin toplam serveti ise 996 milyar dolar seviyesinde.

Çin’in en zengini ise teknoloji sektöründen. WeChat’in sahibi Ma Huateng’in serveti 38,8 milyar dolar seviyesinde. WeChat uygulamasının çoğu Çin’de yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunuyor.

ABD – 705 milyarder

Hangi ülkede kaç milyarder var

Hangi ülkede kaç milyarder var sorusunun en net cevabı ABD. Dünya genelinde bulunan yaklaşık 2611 dolar milyarderinin 705’i ABD’de yaşıyor. Üstelik ABD‘de yaşayan zenginlerin toplam serveti diğer ülkelerdekinin kat kat üzerinde. ABD’li zenginlerin toplam serveti 3 trilyon dolar.

Ülkenin en zengin üç kişisi aynı zamanda dünyanın da en zengin üç kişisi. İlk sırada Amazon’un sahibi Jeff Bezos. Bezos’un serveti 112 milyar dolar. İkinci sırada Microsoft’un sahibi Bill Gates, üçüncü sırada ise Wallmart’ın sahibi Warren Buffet bulunuyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın