Greta Thunberg ABD’den İspanya’ya tekneyle gidecek
Greta Thunberg ABD'den İspanya'ya tekneyle gidecek

İklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg, İspanya’da düzenlenecek iklim değişikliği konferansına uçakla gitmek istemediği için sosyal medyadan yardım talebinde bulundu. Thunberg’in yardım isteğine Youtuberlar cevap verdi ve sorun çözüldü. Greta Thunberg ABD’den İspanya’ya yelkenli tekneyle gidecek.

Konferans Şili’de düzenlenecekti

Aslında iklim değişikliği konferansı Şili’de düzenlenecekti. Önce ABD’deki BM zirvesine ardından da konferansa katılmak isteyen iklim aktivisti Greta Thunberg, karbon emisyonu yüksek olan uçak yerine Avrupa’dan ABD’ye yarış teknesiyle gelmişti. Ancak Şili’de olaylar üzerine konferans İspanya’ya alındı. Bu kez Thunberg’in ABD’den İspanya’ya dönmesi gerekti. Genç aktivist yine uçak kullanmamak için sosyal medyadan yardım talebinde bulundu.

Greta Thunberg ABD’den İspanya’ya tekneyle gidecek

Thunberg’in uçak kullanmadan ABD’den İspanya’ya gitmek için yardım talebine, Youtube fenomenleri Riley Whitelum, Nikki Anderson ve Elayna Carausu cevap verdi.

Youtuberlar, Thunberg’i teknelerine davet etti. Daveti kabul eden Thunberg, yaklaşık 3 haftalık bir yolculuğun ardından İspanya’ya ulaşacak.

İklim değişikliği konferansı 2-13 Aralık 2019 tarihleri arasında Madrid’de düzenlenecek.

Greta Thunberg ABDden İspanyaya tekneyle gidecek

Greta Thunberg kim?

Greta Thunberg, uzun süre iklim değişikliğine dikkat çekmek için cuma günleri İsveç meclisi önünde oturma eylemleri düzenlemeye başlamış, ardından diğer öğrencilerin de katılmasıyla hareket büyümüştü. Geçtiğimiz yaz ve sonbahar aylarında “Gelecek için cuma” ismi altında tüm dünyada küresel ısınma karşıtı eylemler düzenlemişti.

Eylemlerin başlanmasını sağlayan Greta Thunberg ise kürsel ısınmayla mücadelenin simgelerinden biri haline gelmişti. Avrupa Parlamentosu ve BM genel kurulunda dünyanın önde gelen devletlerinin temsilcilerine seslenme şansı bulan Thunberg, küresel ısınmaya karşı hala yeterli önlem almayan liderlere sert mesajlar vermişti.

İsveçli aktivist Greta Thunberg henüz 16 yaşında.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın