FİTCH’TEN GAYRİMENKULE YATIRIMLARI ARTIRACAK AÇIKLAMA! DOLAR 2018 SONUNDA 3,80 TL OLACAK
Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin kredi notunu düşüren, bu nedenle başta hükümet olmak üzere bir çok çevreden tepki alan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch bu kez Türkiye konusunda iyimser tahminlerde bulundu. Fitch’in “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, Türkiye ekonomisinde 2017’de “ılımlı ekonomik iyileşmenin” beklendiği, büyümenin bu yılın sonunda yüzde 2.4, gelecek yılın sonunda ise yüzde 2.8 gerçekleşmesini öngörüldüğü kaydedildi. Fitch’e göre dolar gelecek yıl 3,8 lira civarında olacak.

Dolar artmayacak, gayrimenkul sektörü hareketlenebilir

Raporda, Türkiye’de enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 8.0 gerçekleşeceği, gelecek yıl sonunda ise yüzde 7.5 seviyesine gerilemesinin öngörüldüğü belirtildi. Politika faiz oranının bu yıl sonunda ve 2018 sonunda yüzde 9.0 seviyesinde seyretmesinin beklendiği kaydedilen raporda, doların ise bu yıl ve gelecek yıl yaklaşık 3.80 lira seviyesinde seyredebileceği yer aldı. Değerlendirme gayrimenkul yatırımının önündeki en büyük engellerden biri olarak görünen dolar kurunda 2 sene içinde ciddi bir hareket olmayacağı yönünde. Bunun da gayrimenkul sektörünü hareketlendirebileceği iddia ediliyor.

“Türk lirası iyileşti”

Rapora göre tüketim ve kur oranı nedeniyle ithalat baskısı karşısında ihracattaki ılımlı iyileşme net ticareti destekleyecek. Öte yandan tüketici güveni hassasiyetini koruyor. Tüketim ve yatırımlardaki canlanmanın hızının, politik ve güvenlik gelişmeleri tarafından belirlenmesi olası” denildi. Raporda, “Türk Lirası, yatırım algısındaki değişim ve sıkılaştırılmış para politikası sayesinde iyileşti. Fitch faizde bir artırım beklemektedir” denildi. Liranın halen geçen yılın aynı dönemine kıyasla düşük seviyede olduğu belirtilen raporda, ekonomideki zayıflamanın, ücret baskısının azalan etkisi ve fiyat ayarlamalarının katkısıyla enflasyonun azalmasının beklendiği, fakat yine de hedeflenen seviyenin üzerinde kalınabileceği kaydedildi.