Eviniz için 10 zemin kaplama önerisi
eviniz için zemin kaplama önerileri-17-evdenhaberler

Zemin kaplama için bildiğimiz çeşitler çok fazla olmayabiliyor. O yüzden evimizin zemini için kaplama seçerken kararsız kalabiliyoruz. Ne kadar önemsiz gibi dursa da aslında zemin kaplama, ev dekorasyon stilini belirleyen, evin kalitesini gösteren mühim bir unsurdur. Eviniz için seçtiğiniz zemin kaplaması, evin genel dekorasyonunun başrol oyuncusudur desek yanlış olmaz. Bugün sayfamızda farklı örnek dekorasyonla birlikte çeşit çeşit zemin kaplama seçeneklerini bir araya getirdik. Birbirinden oldukça farklı seçenekler ve kullanım alanları içinde, bakalım sizlere en uygun hangileri hitap edecek.eviniz için zemin kaplama önerileri-17-evdenhaberler

  1. Lamine parke

  2. Laminat parke

  3. Masif parke

  4. Porselen seramik (granit)

  5. Terrazzo

  6. Beton zemine demir oksit cila

  7. Mermer

  8. PVC ile zemin kaplama

  9. Epoksi

  10. El yapımı seramik karolar

 Lamine parke

Kolaylıkla döşenebilen lamine parkeler gerçek ahşaptan imal edildiği için şık ve doğal görünümüyle çok tercih edilenler arasında.

Lamine parkeler paketlerinden cilası bitmiş ve kullanıma hazır olarak çıkar. Bu yüzden avantajlarından en önemlisi, zamanla üzerinde oluşan çizik ve aşınmalardan cilalanarak arındırılabilir olması. Lamine parkeler hızla döşenir, döşendikten sonra ayrıca cilalanmaları gerekmediğinden de hemen kullanılmaya başlanabilir.

Lamine parke, laminant parkeye göre daha pahalıdır. Bunun sebebi tamamen ahşap olmasından kaynaklanıyor. Suya dayanıklı ve ıslak hacimler için uygun olmaması lavaboların kullanımı için doğru bir ürün olmadığının da göstergesi.

Lamine parke kaliteli, uzun ömürlü ve doğal bir döşeme malzemesidir. Her türden kullanıcının isteklerini karşılayabilecek kapasitededir. Kullanılan ağaca göre farklı renk ve kaliteye sahiptir.

 Laminant Parke

 

Önceden cilalanmış ve kullanıma hazır olduğu için uğraş gerektirmeyen bir parkedir. Kolay ve hızlı döşenir ve döşendiği anda kullanıma hazır durumdadır. Uzun yıllar rahatça kullanılmasının sebebi, önceden sürdükleri 7 kat ciladır. Yılların getireceği yıpranma ve deformasyona ise zımparalayıp cilalanarak kolayca engel olunabilir.

Piyasada bulunan en dayanıklı parke çeşidi olan laminant parke direnci yüksektir ve uzun ömre sahiptir. Kullanılacak mekana kolayca uygulanabilir. Güneş ışınlarından dolayı solma yapmaz ve leke tutmaz. Hatta ağır mobilyalardan ya da döner sandalye tekerleklerinden etkilenmez. Steril bir malzemeden olan laminant parke, bakteri ve mikropta barındırmaz. Ağaç bazlı bir malzeme olduğundan suya dayanıklılığı yoktur. Ayrıca ıslak hacimler için uygun değildir. Bu yüzden, lavabolarda kullanım için tercih edilmez.

 Masif parke

Tamamı ağaçtan üretilen masif parke, doğal güzelliğinin yanında büyük riskler taşımaktadır. Şöyle ki; genellikle beton zemine uygulandığı için gerek zeminden, gerekse üst yüzeyinden aldığı rutubet ve ısı farklılıklarından dolayı ahşap genişleyebilir ve sonucunda kabarma yapabilme ihtimali vardır. Konusunda uzman kişilerce uygulanması bu riskleri azaltabilir.

Diğer yandan ; masif parke sağlıklı bir malzeme çeşididir. En önemli özelliği ısı ve ses izolasyonunu en iyi şekilde sağlamasıdır. Uzun ömürlüdür. Sistre edilebilmesine rağmen çok fazla nem ve ısı farkına maruz kalmaması gerekmektedir.

Maliyeti ise lamine ve laminant parkeye göre daha fazladır ve döşenme süresi daha uzun sürmektedir. Cila işlemi sonradan uygulanmaktadır. O yüzden yüzeyde renk değişimleri olabilmektedir. Doğal görüntüsü sebebiyle lüks mekanlarda ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

 Porselen seramik (granit)

Granit olarak bilinen porselen karolar sağlam ve dayanıklıdır. Yalnızca mutfak ve banyo tezgahlarında değil, zemin kaplamalarında da kullanılabilir.

Porselen seramik sırlı ve sırsız olarak ikiye ayrılır.  Sırlı olan granitlerin su emme oranı %0,05’in altındadır. Sırsız olanlarda bu değer neredeyse sıfırdır.

Ürünü sonradan parlatmak gerektirmez. Ayrıca, aşınmaya, çizilmeye ve lekeye karşı yüksek dayanıklılığa sahip granit, ürün çeşitliliği açısından da zengindir. Granit yapısı gereği sert olduğu kadarda esnektir. Bu özelliği sayesinde yüksek darbe ve eğilme dayanıklıdır. Kesim ya da nakliye işleri sırasında çatlamaz, kırılmaz. Estetik görünüşleri ve kaymazlık özelliği nedeniyle ise çok tercih edilenler arasındadır. 

 Terrazzo zemin kaplama

Terrazzo zemin kaplama, birçok canlı renk çeşidi mevcuttur. Bundan dolayı, mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilen kapasiteye sahiptir. Tasarımcılara da merak uyandırıcı desenler yaratma özgürlüğü verir. Hayal edebildiğiniz her tasarımı uygulamayı mümkün kılar.

Üretim maliyeti yüksek ama bakım maliyeti düşük olan bu ürün, aynı zamanda uzun ömürlüdür. Zemin kaplama işleminde derz kullanılmadığından, uygulandığı alanlarda bir bütünlük sağlar. Sürekli yapısı sayesinde ise küçük alanlara genişlik katar. Daha çok havalimanı, hastane ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde tercih edilir.

Başta Amerika ve Avrupa ‘da yaygın olarak tercih edilen Terrazzo zemin kaplaması, ülkemizde fazla bilinen bir ürün değildir.Bunun temelinde mimarların malzemeyi yeterince tanımıyor olmaları, uygulama aşamasının titizlik gerektirmesi ve üretim maliyetlerinin yüksek algılanması yatmaktadır. Maliyetin yüksek algılanması, malzemenin ömrü ve bakımı dikkate alındığında gerçeği yansıtmamaktadır.

  Beton zemine demir oksit cila

Brütal tasarım, 1950’lerde ortaya çıkmış. Malzemeyi mümkün mertebe doğal haliyle kullanan, kaplama, süs, gibi dekoratif unsurlara pek yer vermeyen altyapıyı saklamayan hatta aksine vurgulayan bir mimari yaklaşım biçimidir. Bu mimari yaklaşımda, adından da belli olacağı üzere brüt beton yani işlenmemiş beton favori malzemelerden biridir.

Evlerin dış cephelerinden içlerine doğru bir giriş yapan brüt beton uygulamalar, duvarlar veya zeminlerle kısıtlı değil.  Mutfak tezgahından çerez tabağına, saksıdan aydınlatmaya kadar birçok tasarımın ana malzemesi olarak da görebiliriz.

Brüt beton zeminler endüstriyel stil mimari ve dekorasyonla anılsa da, demir oksit pigmentleriyle renklendirilerek sıcak ve canlı bir hava katılan beton zeminler yüzyıllardır Hindistan’da kullanılıyor.  Günümüzde ise modern stildeki evlerin de zeminlerinde kendini göstermeye başladı. Bu zemin çeşidini önümüzdeki yıllarda daha çok çok göreceğimizden emin olabilirsiniz!

 Mermer

Her ne kadar yüksek maliyetli olsa da mermer, mekana karakter ve zarafet katan en şık seçeneklerden biri. Asla modası geçmeyen ve eve kendi başına tarz getirebilecek bir güce sahip.

Mermerin yapısı serttir. Bundan dolayı, iklim koşullarından ve ısı değişikliklerinden aşırı derecede etkilenmez. Ayrıca uygulandığı yapıyı dış etkenlerden koruyan bir malzeme olduğu için hijyenik yapılarıyla mikrop barındırmama özelliğine de sahiptir. Cilalı ürünler uzun yıllar parlaklığını koruyabilen bir yapıya sahip oldukları için herhangi bir bakım gerektirmezler. Temizlikleri de oldukça kolaydır.

Hamam mimarisi denildiği zaman akla gelen mermer, iç ve dış mekanlarda uygulama sonucu elde edilen görüntü ve renk çeşidi ile oldukça dekoratiftir. Antik çağların modern anlayışla birleştiği mermerin temizliği de hayli kolaydır. Deterjanlı bir bezle silinmesi ve yılda bir kez olmak üzere özel taş cilasıyla cilalanması yöntemi ile ilk günkü görümünü korur.

 PVC ile zemin kaplama

Son zamanlarda moda olan PVC, ilgiyi her geçen gün üstüne çekmektedir. Bunun en büyük nedeni ise kolay temizlenebilir ve steril olması. Üzerine cila yapılması gerekmez ve direkt olarak uygulanabilir. Zengin renk yelpazesi sebebiyle mimarların ve iç mimarların gözde malzemelerinden biridir.

Sıvıya karşı dayanıklılığı vardır. Bu da, PVC zemini üzerindeki sıvının malzeme içeriğine geçmemesi, dolayısıyla da zeminin daha kolay temizlenebilir olması anlamına gelmektedir. Ayrıca, herhangi bir şekilde kabarma yapmaz. Malzemenin küflenmesi yada farklı şekillerde rutubet barındırması da söz konusu değildir.

Sonuç olarak, PVC zemin kaplama pek çok kullanım senaryosunda dayanıklılık göstermektedir.  Yanmaz bir malzeme yapısı olan bu ürün, her daim tercih sebepleri arasında başlardadır. Modern, estetik ve oldukça kaliteli yapısı ile pek çok ticari ve özel alanlarda başlıca kullanılan döşeme malzemesidir.

 Epoksi

Kimyasallara karşı dayanıklı olan Epoksi, aşınma ve darbeden etkilenmez. Geniş renk yelpazesi avantajlarından bir tanesidir. Kolay temizlenir, hijyeniktir ve leke tutmaz. Kaygan bir malzeme olan Epoksi, agrega eklenerek kaymaz hale de getirilebilir.

Geniş renk yelpazesine sahip olan Epoksi, estetik görünüme çok kolay ulaşabilir.

Epoksi, genel olarak, beton zeminlerin korunması, tamiri ve dekoratif bir görünüm verilmesi amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif ve insan sağlığına zararsız zeminlerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmakta. Bu çerçevede epoksi ürün grubu gelecekte çok daha fazla tanınacak, kullanılacak ve sevilecek “modern” yapı malzemelerinin başında gelmektedir.

 El yapımı seramik karolar

Toprağın tamamen el ile şekillendirilip pişirilmesi ile meydana gelen el yapımı seramikler sırlı ve sırsız olmak üzerek ikiye ayrılır. Sırsız seramikler mat ve doğal renklerdedir. Sırlı seramikler ise seramiğe camsı özellikte olan renkli bir madde karıştırılması sonucu elde edilir. Böylece sırlı el yapımı seramik üretilmiş olur.

Islak ve kuru mekanlarda dekoratif duvar kaplaması olarak kullanılabilirler. El yapımı seramik neme karşı dayanıklıdır. Bu nednele fayans olarak banyolarda zemin ve duvar kaplaması olarak uygundur. Kullanılması durumunda ise oldukça şık ve güzel bir hava oluşturur.

İç mekanlarda da , dış mekanlarda da kullanılan ve cotto adı verilen el yapımı pişmiş toprak karolarla mükemmel bir kombinasyon oluşturan seramik karolar en güzel zemin kaplaması seçenekleri arasında ve iç mimarlar tarafından sıklıkla tercih edilenler arasında.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın