Ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu?
ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu

Ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu? Yeni ev alırken banka kredisi kullanan birçok kişinin aklında bu soru var. Bankalara yapılan kredi başvurularında, istenilen belge ve dosya masraflarına ek olarak bir de hayat sigortası yaptırılmasının zorunlu olduğu söyleniyor. Hatta hayat sigortasının yaptırılmaması durumunda krediye onay verilmiyor. Peki ev kredisi alırken hayat sigortası gerçekten gerekli mi ? Bu yasal bir zorunluluk mu yoksa keyfi bir uygulama mı ?

ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu

Ev kredisi alırken hayat sigortası zorunlu mu?

Aslında hayat sigortası, ölümünüz durumunda borcunuzun varislerinize kalmaması için yapılan bir uygulama. Yani hayat sigortasından sigortalının hiç bir karı olmadığını düşünmek yanlış. Sorun bir tercih olması gereken hayat sigortasının bankalar tarafından zorunlu tutulması.

Bankalar her ne kadar hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olduğunu söylese, hatta biraz sorun çıkaran tüketiciyi krediyi onaylamamakla tehdit etse de, yasal olarak böyle bir zorunluluk yok. Hatta böyle bir zorunluluk varmış gibi yapmak yasak.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. maddesinde, “Satıcılar bir malın veya hizmetin satışını başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” ifadesi yer alıyor. Bu madde konut kredisi kullanımı için hayat sigortasının da alınmasını zorunlu kılınamayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Aynı kanunun 10. maddesinde yer alan konut finansmanı sözleşmeleriyle ilgili bölümde de hayat sigortası zorunluluğu geçmiyor. Yani yapılan hayat sigortasının hukuki bir dayanağı bulunmuyor.

Ev kredisi alırken hayat sigortasını başka firmadan yapabilir miyim?

Aslında ev kredisi alırken hayat sigortasını bankalar yapmıyor. Sigorta, bankalar aracılığı ile anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından yapılıyor.

Oysa krediyi çeken kişi, bankanın anlaşmalı olduğu firmanın hayat sigortasını yaptırmak zorunda değil. Ancak banka tarafından oluşturulan algı bu yönde.

Halbuki krediyi çeken kişi, başka bir firmadan daha uygun fiyatlı ve daha kapsamlı bir sigorta edinebilir.

Bankalar neden hayat sigortasını zorunlu kılıyor ?

Özellikle konut kredilerinde bankalar, zaten kredinin geri ödemesini garanti altına almak için mülke ipotek koyuyor. Diğer kredi türlerinde ise rakam yükseldikçe kefil talep ediliyor.

Ancak banka bu garantilerle yetinmeyip, müşterilerinden bir de hayat sigortası talep ediyor. Bankanın buradaki hedefi verdikleri paranın geri ödemesini her durumda garantiye almak. Ayrıca yaptıkları sigortadan da belli oranda kar ediyorlar.

Hayat sigortasının maliyeti ne kadar ?

Kredi aşamasında yaptırdığınız hayat sigortası ücretleri başvuran kişinin yaş, cinsiyet, sağlık durumuna göre değişiklik gösteriyor. Ancak 100.000 TL kredi çeken bir kişinin ortalama hayat sigortası maliyeti, 20 yaşındaki kişi için yıllık 350-400 TL, 40 yaşındaki kişi için yıllık 500-600 TL aralığında.

Bazı bankalar hayat sigortası bedelini peşin alıyor. Yani 10 yıllık kredi çeken bir kişiden 10 yıllık hayat sigortası pirimi peşin isteniyor. Bu durumda da hayat sigortası maliyeti oldukça yüklü bir rakama ulaşıyor.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*