Ev kiralarken sorulması gereken 10 soru
Kira sözleşmesi 2019

Ev kiralamak isteyen kişilerin sorması gereken önemli soruları vardır. Bu sorulara net cevaplar verdiğinizde kiralayacağınız evin kalitesini de öğrenmiş olursunuz. Sorunsuz ev kiralamak isteyenler için ev kiralarken sormanız gereken 10 soruyu sizler için derledik…

Ev kiralarken mutlaka sormanız gereken 10 soru

Çevresinde ne var?

İlk sorulardan birisi “çevrede ne var?” Kiralayacağınız evin yakınlarındaki önemli yerleri sormanız gerekiyor. Örneğin; “En yakın hastahane nerede? En yakın marketler hangi sokakta?” gibi günlük hayatınızda önem arz eden lokasyonları ev sahibinize sormak taşındıktan sonra büyük önem arz edecektir.

Apartmanda evcil hayvan kabul ediyor musunuz?

Eğer bir evcil hayvanınız varsa sorulması gereken en önemli sorulardan biri. Eve taşındıktan sonra ev sahibinin onayı olmazsa ve komşuların şikayeti sizi zor duruma sokabilir. Bu durumda apartman yönetmeliğine de bakın. Yönetmelikta “evcil hayvan beslenemez” gibi bir ibare varsa kişilerin sizi şikayet etme hakkı daha yüksek. ev kiralarken konuşulması şart olan sorulardan biri.

Ev kiralarken aidat ücreti ne kadar? diye sorun.

Evinizi beğendiniz, lokasyonu da sizin için uygunsa sormanız gereken bir diğer soru ise aylık apartman aidatının ne kadar olduğu. Taşınacağınız binanın özelliklerine göre fiyatlarda değişkenlik oluyor. Bu konunun size uygun olup olmadığını belirlemek ilerde yaşanacak kötü sürprizlere karşı sizi koruyacak.

İnternet kalitesi iyi mi?

Gelişen internet teknolojisinde fiber bağlantı hızları olmazsa olmazların arasına girdi. Fiber altyapı, bölgedeki internet kalitesini tahmin etmenizde fayda olabilir ancak internet kaliteniz sizin için önemliyse bunu sorgulamak ilerde doğacak kalitesiz bağlantıların önüne geçebilir. İnternet ile ilgili bir işe sahip olabilirsiniz. Bu durumda ev kiralarken mutlaka sorulacak sorulardan biri olarak gözüküyor.

Evin boyası en son ne zaman yapıldı?

Sizden önce oturmuş birisi varsa veya daha eski yapılarda boya zamanını mutlaka sorgulayın. Normal şartlar altında yeni kiracı ilk eve girişinde ev sahibi boya işlemini yeniler. Ancak gözünüze bir şey takılırsa bunu sorgulamakta fayda var.

Depozito fiyatı ne kadar?

Bu konu tamamen ev sahibi ile kiracı arasında. Evin eşyalı olup olmaması bu bedeli etkiler. Sizden istenen ücreti önceden öğrenmeniz işinizi kolaylaştıracak. Ev kiralarken depozito ücretini mutlaka sorun.

Ses ve ısı yalıtımı var mı?

Ev kiralarken sorulması gereken en önemli soruların başında geliyor. Bazı evlerde düşük sesler dahi duvarlarda yalıtım olmadığı için ses geçişini sağlıyor. Komşunuzun evinde neler olup bittiğini öğrenmemek ve sizin evinizdeki seslerin de komşularınızı rahatsız etmemesini sağlamak amacıyla duvarların ne kadar ses geçirip geçirmediğini mutlaka sorgulayın.

Ulaşım kolay mı?

Özel bir aracınız olsa dahi toplu taşıma duraklarının yerleri herkes için önemli. Yürüyerek veya toplu taşıma ile ne kadar sürede istediğiniz yere gidebileceğinizi iyi hesaplayın.

Bina izolasyonu yapıldı mı?

Uzun süreli ev kiralamak gibi bir düşünceniz varsa izolasyonun ne zaman yapıldığını mutlaka öğrenin. Rutubet oluşan köşe veya duvar olup olmadığını komşularınızdan öğrenebilirsiniz.

Otoparkı var mı?

Şahsınıza ait bir aracınız varsa bu soru hayati önem taşır. Özellikle büyükşehirlerde yaşanılan bu sorun özel aracınız yoksa dahi misafirleriniz ve ileride bir araç alabileceğinizi varsayarak bu konuyu irdeleyebilirsiniz.

Burak ERK / Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın