Ev kiralamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Ev alacaklara 10 maddelik tavsiye!
Ev satın almak kadar ev kiralamak da oldukça önemli. Taşınacağımız semtin özellikleri, konumu, merkezi yerlere yakınlığı kafamızı kurcalayıp duruyor. Peki ya komşular? Onlar nasıl olacak? Fiyatta anlaşsak bile diğer meseleler kafamızı karıştırıyor. Ev kiralamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Evdenhaberler olarak sizler için derledik..

Tutacağımız evin çevresi nasıl?

“Ev alma komşu al.” ata sözünü bilmeyen yok. Bu ata sözünden yola çıkarak “Ev alma çevre al.” diyoruz. Çevrede neler var iyi bir araştırma yapmak lazım. Hastaneye yakın mı, en yakın metro/otobüs durağı nerede? En yakın AVM’ye ne kadar sürede gidebilirim? En yakın taksi durağı nerede? Hayat kurtaran bu özellikleri ev kiralamadan önce bilmekte fayda var.

Aidatı ne kadar?

Ev güzel, içinize sindi. Çevresi de çok güzel. “A o da ne? Bu aidat ne?” demek istemiyorsanız aidat fiyatını evi kiralamadan önce öğrenmelisiniz. Aidat neleri kapsıyor, kapıcı varsa kapıcı maaşı da aidatın içinde mi, aidat geliri hangi giderler için kullanılıyor hepsini öğrenmek lazım.

Depozito için ne kadar vereceğim?

Evi tuttunuz ama bir de bunun depozitosu var. Bazı ev sahibi tek kira ister, bazısı iki kira bedeli bazısı ise 3 kira bedeli! Bununla da kalmadı; TL cinsiyle isteyen de var, dolar üzerinden isteyen de, euro üzerinden de! En iyisi siz siz olun evi tutmadan depozitoyu kesinlikle öğrenin!

Evimde evcil hayvan besleyebilir mi?

Fiyatta anlaşıldı, çevresi harika bir, aidat da makul ve taşındınız. Yönetici ilk gün gelip dedi ki binada evcil hayvan beslenmesi yasak. Kanunen evinizde hayvan yaşamasında hiçbir sakınca yok. Peki sürekli bunu sorun yapan ev sahibi/yönetici/komşu ile ne kadar huzurlu yaşayabilirsiniz? Bu duruma düşmemek için taşınmadan önce bu bilgiyi öğrenmeniz gerekiyor.

İnternet alt yapısı nasıl?

Teknoloji artık yatak odalarına kadar girdi. Günün her anı internet sayesinde iş dünyasının içinde kalıyoruz. Ya da dizi film / oyun düşkünü biriyseniz zaten internet sizin için yemek içmek kadar önemli. Bilgisayarın başına bir geçtiniz ki internet kaplumbağa ile yarışsa kaybedecek. Bir anda teknoloji olarak 15 sene geriye gittiniz! Bu duruma düşmemek için taşınacağınız evin alt yapısını öğrenin. Bizden tavsiye fiber alt yapı yoksa biraz sıkıntı çıkabilir!

Pardon sayın ev sahibi, acaba evi biz taşınmadan boyayacak mısınız?

Sizden önceki kiracıya bağlı olarak duvarların tertemiz ya da aşınmış olması değişkenlik gösterebilir. Genelde ev sahipleri yeni kiracıdan önce evi boyatırlar. Ama aksi durumda elbette yaşanabilir. Bunu da taşınmadan öğrenmek de fayda var. Hem belli mi olur belki renk seçiminde kendisine fikir bile verebilirsiniz.

Bazı duvarlar fısıltı bile geçiriyor, aman dikkat!

Eve taşındınız, ayaklarınızı uzattınız ama o da ne? Yan komşunuzun nefes alışveriş sesini dahi duyuyorsunuz. Bazı evlerde duvarlar o kadar çok ses geçiriyor ki sanki çimento değil de tuğlaların arasına hava basmışlar sanıyorsunuz. Bütün özel hayatların birbirine karışmasını istemiyorsanız evinizin bu özelliğini bilmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Aman ha sonra kafanızı duvarlara vurmayın!

Evimiz metroya çok yakın, 2 otobüs kadar!

İnternette şöyle bir kiralık ev araması yaptıysanız, hele hele büyük şehirlerde yaptıysanız gördünüz ki bu şehirlerde metro girmeyen ara sokak bile kalmamış. Bütün evler metroya, hastaneye, tramvaya yürüme mesafesinde. Taşınmadan bu bilgileri bir doğrulamak da fayda var gibi duruyor. Minibüs, otobüs geçer mi? Geçerse nereye gider? Sonra 30 dk yürüme mesafesinin “koşma mesafesi” olduğunu anlamak sizi üzebilir.

Ev rutubet alıyor mu?

Hem yaz hem kış evde oturmayı çileye çeviren, boyaları söken, insan sağlığını tehlikeye atan rutubet! Birçoğumuzun hayatın belli döneminde duyduğu bir ev canavarı resmen. Taşınacağınız evde rutubet var mı, duvarlarda rutubet lekesi/belirtisi var mı iyi bir araştırma yapmak lazım. Olmadı, komşularla daha evi tutmadan iletişime geçmek de fayda var.

Otopark var mı?

Binanızda otopark var mı? Kapalı otopark da olabilir açık da. Yalnız bu otoparklarda daireniz için kaç araç hakkı tanınmış bunu da öğrenmek gerekiyor. Hadi diyelim otopark yok, sokağı bir taramak da fayda var. Sonra akşam eve gelip de yer bulamayınca yan semte aracı park edip taksiyle eve dönen tanıdıklarımız var bizim!

 

Ümit CELEP / Evdenhaberler

 

 

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın