Ev fiyatları artıyor mu ? Şubat 2018’de artış ne kadar?
Ev fiyatları artıyor mu düşüyor mu? Konuta yatırım yapmak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerinden biri bu. Son dönemde dövizdeki yükseliş ve faiz oranlarındaki artış, birikimini konutta değerlendirmeyi düşünenleri korkutuyor. Peki ev fiyatları artıyor mu? İşte ‘REIDIN-GYODER Türkiye’de satılık konut fiyatı endeksi Şubat 2018 sonuçları…

Ev fiyatları artıyor mu?

REIDIN-GYODER endeksi verilerine göre Türkiye genelinde 2. el satılık konut fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.85 oranında arttı. Son 12 aylık artış ise yüzde 11.49 oldu.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de fiyatlar arttı mı?

REIDIN-GYODER verilerine göre Şubat ayında metrekare başına konut satış fiyatları İstanbul ve Ankara ve İzmir’de arttı. İstanbul ve Ankara satış fiyatlarının bir ayda yüzde 0.71-1 arasında arttığı iller arasında yer aldı. İzmir ise satılık evlerin Şubat’ta yüzde 1.21-150 oranında değer kazandığı iller arasında yer aldı.

Şubat’ta ev fiyatları en çok hangi illerde arttı?

REIDIN-GYODER verilerine göre metrekare başına konut satış fiyatları en fazla Yozgat’ta arttı. Yozgat’ta konut fiyatları bir ayda ortalama yüzde 2 oranında yükseldi. Konut metrekare fiyatlarının bir ayda ortalama yüzde 1.8-2 arasında değer kazandığı iller arasında Karaman, Balıkesir, Edirne, Erzincan, Elazığ, Giresun, Bayburt, Van ve Batman’da yer aldı. Konut fiyatlarının bir ayda yüzde 1.51-1.8 arasında değer kazandığı iller ise Malatya, Rize, Kırşehir, Burdur, Muğla, Tekirdağ ve Zonguldak oldu. Konut fiyatlarının bir ayda yüzde 1.21-1.50 arasında değer kazandığı iller ise İzmir, Uşak, Bursa, Antalya, Kastamonu, Samsun, Adıyaman ve Siirt yer aldı.

Şubat’ta ev fiyatları en çok hangi illerde azaldı?

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.73 oranı ile Bitlis oldu. Şubat’ta satılık konut metrekare fiyatlarının düştüğü iller arasında Muş, Kars, Ardahan, Bilecik, Düzce, Sinop ve Gümüşhane’de yer aldı.

Son bir yılda kiralar yüzde 7.57 arttı

Türkiye genelindeki 81 şehrin tamamını kapsayan “Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi” Şubat ayı verilerine göre konut kiralarındaki aylık artış yüzde 0.24 oranında gerçekleşti. Kiralar son bir yılda 7.57 arttı.

Reidin Şubat 2018 kira

Kiralar en fazla Edirne’de arttı

Şubat ayı verilerine göre ev kiralarının en fazla yükseldiği şehir Edirne oldu. Edirne’de kiralık ev fiyatları yüzde 2.11 oranında arttı. Aynı dönem içerisinde Artvin’de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 azaldı ve Artvin kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

Kira getirisi en yüksek şehirler

Şubat 2018 verilerine göre, fiyatına kıyasla en fazla kira getirisi olan, bir başka deyişle amortisman süresi en kısa şehirler; Aydın, Van ve Şanlıurfa oldu.

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın