EV FİYATLARI ARTACAK MI, DÜŞECEK Mİ? SATIŞLARDAKİ ARTIŞ SÜRECEK Mİ?
Referandum sona erdi, sektörün önünde artık mazeret kalmadı. Nisan ayı verileri de gelince akla kara ortaya çıkacak ve sektörün en azından kısa vadede beklentileri de bu verilere göre şekillenecek. Sektör temsilcileri umutlu. Konut fiyatlarının da satışların da artacağını düşünüyorlar. Bu nedenle yatırımlarını artırıyorlar.

Mart ayı verileri cesaret veriyor

Mart ayında inşaata dair gelen tüm veriler yükseliş trendindeydi. İnşaat sektörü temsilcileri, referandum sonrası Türkiye’deki istikrarın devam etmesinin sonucunda nisan ayı konut satışlarının da artacağını öngörüyor. Özellikle dış yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin daha da artması bekleniyor. Bu noktada özellikle Arap yatırımcıların devreye girdiğini söylemekte fayda var. Özellikle Katar’da düzenlenen fuardan bir çok inşaat firması memnun dönmüştü. Yaz aylarıyla birlikte Türkiye’ye gelecek yabancıların ve gurbetçilerin KDV’siz konut alma imkanını değerlendireceği tahmin ediliyor. Üstüne “1 milyon dolarlık konut alana vatandaşlık”ta yapılacak rakam indirimiyle Araplara konut satışında bir patlama etkisi yaşanabilir.

Konut fiyatları artacak mı?

Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi de yüksek. Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi, yılın ikinci çeyrek döneminde, geçen yılın çeyrek dönemine göre yüzde 79 artışla 112.5 olarak ölçüldü. Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksinde de geçen çeyrek döneme göre yüzde 55 artış gerçekleşti.

Bu durumun gayrimenkul fiyatlarında önümüzdeki üç aylık dönemde fiyat yükseliş beklentisini arttığını gösteriyor. Gelecek 3 aylık dönemde gayrimenkul piyasalarının daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan sektör temsilcilerinin sayısının da arttığını söylemek gerekli. Yani hem iyimserlerin iyimserliği artmış, hem de iyimserlerin sayısı artmış. Bu iki yönlü artış fiyatların da artacağının en önemli habercisi. Ancak bu referandum sonuçlarını satın alanların yükselttiği bir trend miydi, yoksa gerçekten sektörün beklentisi bu yönde mi, gelecek ay netleşmiş olacak.

Konut üretimi de artacak mı?

“Stok” ve “balon” tartışmaları henüz dinmese de inşaat üretimi de azalacak gibi görünmüyor. Mevcut inşaat işleri seviyesi nisan ayında 10,5 puan sıçradı. Bu sıçrama hem moral açısından önemliydi hem de sektörün beklentisini göstermesi açısından. Yani sektör yatırım yapmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri “kazanacaklarını” düşünüyor. Bu endeks Mart ayında da artmıştı. Bu da trendin yukarı yönlü olduğunu gösteriyor. Hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektörüne verilen hükümet desteği de şüphesiz olumlu etki yarattı. Mevcut inşaat işleri seviyesi nisan ayında, mart ayına göre 10,5 puan arttı. Böylece nisan ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın nisan ayındaki seviyenin de 3,8 puan üzerine çıkmış oldu.