Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev alırken seçim yapmak gerçekten zor kararlar arasında. Ucuz ve avantajlı gibi görünen evleri yakalamakla uğraşırken, dikkat etmemiz gereken hususları gözden kaçırabiliyoruz.  Maalesef bu sürecin yatırımımız için gerçekten riskli hale getirebilecek noktaların çok azının farkındayız. Ev alırken karşılaştığımız riskler ileride bizi pişmanlığa sürükleyebilir. Haberimizde bu risklerden kaçınmak için nelere dikkat etmemiz gereken konuları araştırdık. İşte ev alırken dikkat edilmesi gerekenler.ev alırken dikkat edilmesi gerekenler 1 evdenhaberler

Ev alırken bütçenizi net olarak belirleyin

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ev aramasına başlamadan önce bütçenizi doğru belirlemelisiniz böylece hem vakit kaybetmez hem de bu süreci daha çabuk geçirirsiniz. Bütçe belirlemesinde en önemli nokta ise gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi yaklaşık olarak belirlemeniz.

Ev seçeneklerini ön elemeden geçirin

Konut alımına karar vermeden önce tüm uygun ev seçeneklerini bir ön değerlendirmeden geçirmeniz daha kolay karar vermenize yardımcı olabilir. Hızlı bir ön değerlendirme için temel alabileceğiniz ev ölçütleri olarak şunları baz alabilirsiniz; bulunduğu konumu, fiyatı, büyüklüğü, bulunduğu katı, ulaşım imkanları, satış işleminde emlakçının olup olmadığı. Ayrıca bu seçenekleri kendi tercihleriniz doğrultusunda genişleterek, size uygun ev seçeneklerini çok daha fazla daraltabilirsiniz. Böylece ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri çok daha net görmüş olursunuz.

Almak istediğiniz evde aracı olup olmadığını kontrol edin

Almak istediğiniz evi belirlediniz diyelim bu evin değerine göre emlak ofisleri yasal olarak yüzde 2 artı KDV şeklinde hem alıcıdan hem de satıcıdan komisyon talep edebiliyor. Ödenecek komisyon yüksek olabilir. Bu da ev alımı sırasında yapacağınız diğer masraflarla birlikte bütçenizi zorlayabilir. Bunun için ev arama sırasında ya sahibinden ya da emlakçı komisyonunu da hesaba katmanız gerekiyor.

Evin krediye uygunluk şartlarına bakın

Krediye uygun olup olmaması ev alırken dikkat edilmesi gereken durumların başında. Çünkü krediye uygun olmayan bir evi bankaya ekspertiz ücreti ödedikten sonra öğrenirseniz bu durumda ekspertiz ücreti geri iade almanız mümkün olmayacaktır.

Temel olarak krediye uygun evin taşıması gereken özellikler ise şunlar:

  1. Evin kat irtifakı veya mülkiyeti olmalı,
  2. Yeni yapılan bir konut ise çoğu banka için en az %80 oranında tamamlanmalı,
  3. Sonradan evin projesine aykırı değişiklik yapılmamış olmalı,
  4. Ev tapusunda niteliği “mesken” olarak geçmeli ve kullanılmalı,
  5. Evin tapusu hisseli ise tüm hissedarlar paylarının satışını yapmalı,
  6. Alım yapılacak kişinin, anne, baba, kardeş ve kardeş çocukları olmaması gerekli.

Ayrıca anne ve babanızın kardeşleri ile eşlerinden alım yapmanız durumunda dahi bankalar talebi muvazaalı işlem (şüpheli işlem) kapsamında ret edebilir.

İstenilen fiyat ile piyasa değerini kıyaslayın

Evin fiyatını belirlemek çok kolay bir işlem değil. Bunun için çalışan firmaların kullandığı iki yöntem var. İlki muadili ev yöntemi. Bu yöntem şu şekilde; aynı konum, metrekare ve katta yer alan bütün konutların fiyatlarının ortalaması alınarak yapılır. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise evin benzer bir konumda olmasıdır.

Diğer yöntem kira bedeli yöntemi. Bununla almak istediğiniz evin muadillerinin kira fiyatı ortalamasının 215 ile çarpılması sonucunda ev fiyatı bulunuyor. Yani muadili olan herhangi bir evin kirası 1.000 TL olarak alalım. Evin fiyatını öğrenmek için ise 215 ile çarpmamız gerekiyor. Sonucunda bu yöntemi kullanarak ev 215 bin TL değerinde bulmuş oluyoruz. Bu işlemdeki 215 sayısı, son yıllarda yapılan hesaplamalarda kira yatırımının yaklaşık geri dönüşüm süresi olarak kabul edilir.

Bu iki yöntemi de kullanabilirsiniz. Ya da ayrı ayrı iki yöntemi de uygulayıp ortalamasıyla daha sağlıklı bir ev fiyatlanması da yapabilirsiniz.

Evin üzerinde ipotek veya haciz kaydı olup olmadığına bakın

Ev alırken dikkat edilmesi gereken diğer konu almak istediğiniz evin haciz kaydı olup olmadığı. Evi almadan önce mutlaka kontrol edin çünkü olması durumunda haciz kalkmadığı sürece kredili ya da kredisiz olarak hiçbir şekilde evin tapusunu almanız mümkün değil.

Eğer ev ipotekli ise ancak ipoteği kabul etmeniz durumunda tapuyu üzerinize alabilirsiniz. Fakat, banka ipoteği haricinde, şahıs veya kurum ipoteği olması durumunda konut kredisi kullanamazsınız.

Evin boyası yeni yapıldıysa rutubet olup olmadığına dikkat edin

Rutubet ev şikayetleri konusunda başı çekenlerden. Özellikle yeni bir ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken nokta şu; eğer ev yeni boyamışsa rutubet olup olamadığını anlamak güç olabilir. Bu durumda evin dış yalıtımının incelenmesi durumunda fikir edinme şansınız mevcut. Eğer evin rutubet alma ihtimali varsa, bir uzmanın incelemesi faydalı olacaktır. Çünkü rutubetli evin rutubetini kesmek, fazlaca masrafa neden olabilir.

Ulaşım seçeneklerini ve sosyal alanlara yakınlığını değerlendirin

Büyükşehirlerde yaşayanlar için en önemli kıstasların başında ulaşım seçenekleri geliyor. Ayrıca ulaşım olanaklarının iyi olması durumunda bir evin yaşam kalitesi ve ileride ki değerinin artması çok olası bir durum. Ulaşım seçenekleri yanında, okul, hastane, park, vb. alanlara yakınlık ise eve artı değer katan ek değerler arasında.

Apartman düzeni ve komşuluk ilişkilerini

Ev alırken her ne kadar komşuluk ilişkileri arka plana atılsa da aslında önemli bir durum. Çünkü bazı durumlarda ev satışı sadece komşuluk ilişkilerinin iyi olmamasından bile kaynaklanabiliyor. Apartmanın ortak alanlarının yönetiminin iyi yapılması ve komşuluk ilişkilerinin iyi olması alınacak ev alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir etken diyebiliriz. Bu yüzden eve karar vermeden önce komşularınızla en azından bir kere konuşmanızda fayda var.

Alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesi şartlarını değerlendirin

Almak istediğiniz dairede kiracının oturduğunu öğrendiğinizi varsayalım, bu durumda mevcut olan kira sözleşmesi şartlarını incelemenizde fayda var. Çünkü evi satın aldınız diyelim, sözlü olarak bile yapılmış olsa evle birlikte kira sözleşmesini devir almış oluyorsunuz. Yani sözleşme bitimine kadar zam yapamaz ve şartları kiracı kabul etmediği sürece değiştirmeniz mümkün değil. Ayrıca kira sözleşmesi devam eden kiracıyı çıkarmak istemeniz durumunda, yeni ev bulması için yasal olarak 6 ay gibi bir süre tanımanızda gerekli.

Kübra Baloğlu / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*