Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020
Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020? Aile konutu şerhi nedir? Tapuya şerh nasıl konulur? Eşin habersiz ev satması nasıl engellenir?

Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020? Aile konutu şerhi nedir? Tapuya şerh nasıl konulur? Eşin habersiz ev satması nasıl engellenir? İşte detaylar…

Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020

Evli çiftlerin, ancak özellikle kadınların aklına “Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020” sorusu takılıyor. Kadınlar, eşlerinin kendilerinden habersiz evi satmasından endişe ediyor. Peki gerçekten eşten habersiz ev satmak mümkün mü? Hangi evler eşten habersiz satılabilir hangileri satılamaz? Eşlerden birinin, diğerinin rızası olmadan evi satması engellenebilir mi?

Aile konutu şerhi koymak önemli

“Eşim benden habersiz evimizi satabilir mi 2020” gayrimenkul sektörüyle alakalı Google’da en fazla aranan soruların başında geliyor. Bu sorunun bu kadar sık sorulmasının nedeni, eşlere olan güvensizlik. Son yıllarda boşanma oranlarının artması, kumar gibi alışkanlıklar güvensizlikle birleşince kadınların aklına bu sorunun takılması gayet normal.

Türk Medeni Kanuna göre, “aile konutu” statüsündeki evler eşlerin her ikisinin de rızası olmadan satılamıyor. Bir evin “aile konutu” sayılabilmesi için de daire sahibi olan çiftin bu konutta ikamet ediyor olması şart. Ancak sistem adrese dayalı kayıt sistemiyle entegre çalışmadığından, konutun “aile konutu” olarak değerlendirilmesi için tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescil edilmesi zorunlu.

Eğer, evli çiftler oturuyor dahi olsa, evleri aile konutu tescilli değilse, eş onayı olmadan satılabilmesi mümkün.

“Aile konutu” şerhi nasıl konuluyor? Aile konutu tescili için gerekli belgeler neler?

Aile konutu şerhini koymak ve çiftin yaşadığı daireyi “aile konutu” olarak tescillemek için eşlerden en az birinin, tapu dairesine gidip tescil işlemi yaptırması gerekiyor.

Bu işlemi yapacak kişinin tapu sahibi olması şart değil.

Aile konutu tescili için gereken belgeler şunlar;

  • Çiftin, “Aile konutu” tescili konulacak dairede oturduğuna dair ikametgah
  • Tapu kimin üstündeyse, o kişiyle evliliği kanıtlayan evlilik cüzdanı
  • T.C. kimlik kartı

Bu belgelerle tapuya başvuran kişi, ikametgah adresinin kayıtlı olduğu dairenin tapusuna “aile konutu” tescili koyabiliyor. Böylece eşi kendisinden habersiz konutun satışını yapamıyor.

Tapuda “aile konutu” olarak geçen ev satılabilir mi?

Tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescillenmiş evler, her iki eşin de onayı olmadan satılamıyor. Evinde güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin, tapu müdürlüğüne giderek, yaşadıkları konutu “aile konutu” olarak tescil ettirmeleri yeterli. Böylece resmiyette tapuda eşlerden sadece birinin adı geçse de, her iki eşin haberi ve onayı olmadan diğer eş, daireyi satamıyor.

Elbette bir başka yöntem de tapuyu üzerine almak veya tapuda her iki eşin de isminin yazması.

Tapunun kime ait olduğunu ise Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün webtapu sayfasından bakabilirsiniz. Ancak bunun için tapu kime aitse onun e-devlet şifresiyle girmeniz gerekir.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın