Eşim benden habersiz evi satabilir mi?
Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2020! Nasıl engellenebilir? Aile konutu şerhi nasıl konulur? Bunun için gerekli belgeler neler?

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ? Oturduğum evi satmasını nasıl engellerim? Aile konutu şerhi nedir? Tapuya şerh nasıl konulur? İşte detaylar…

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ?

Türkiye’de çok sayıda kişi, 2007-2017 yılları arasında konut sahibi oldu. Birçok kişi de konut sahibi olurken konut kredisi çekti ve bir dönem ailecek sıkıntı yaşadı. O yüzden herkesin evi çok kıymetli.

Ancak bu evlerin çoğu, krediyi çeken kişi, büyük ihtimalle de erkeğin üzerine yapıldı. Yani tapuda ismi görünen kişi genelde eşlerden erkek olanı oldu.

Evin kredi borcu bitti ancak kadın eşin aklına bir soru takıldı; “Eşim benden habersiz evi satabilir mi?” Öyle ya sonuçta tapu onda ve tapuda sadece onun adı görünüyor.

Bu sorunun cevabı, eğer konutunuza aile konutu şerhi koymadıysanız, satabilir.

Türk Medeni Kanuna göre, evli çiftlerin oturdukları gayrimenkuller “aile konutu” olarak değerlendiriliyor. Bu konutlar eş onayı alınmadan satılamıyor. Ancak konutun “aile konutu” olarak değerlendirilmesi için tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescil ettirilmesi gerekiyor.

Aile konutu olmayan evler ise, eş onayı olmadan satılabiliyor. Yani eğer eşinizin sizden habersiz satabileceğinden endişe ettiğiniz ev, ikamet etmekte olduğunuz ev ise, bir an önce tapu müdürlüğüne gidip “Aile konutu” şerhi koydurmanızda fayda var. Peki nasıl?

Tapuda “Aile konutu” şerhi nasıl konulur?

Tapuda, ailenin oturduğu eve “aile konutu” şerhi koymak için, eşlerden birinin tapu dairesine gidip tescil işlemi yaptırması gerekiyor.

Bu işlem için tapuya giden eşin tapu sahibi olması şartı aranmıyor.

Tescil için gereken belgeler şunlar;

  • Eşlerin, “Aile konutu” şerhi konulacak konutta oturduğuna dair ikametgah,
  • Tapu kimin üstündeyse, o kişiyle birlikteliği kanıtlayan evlilik cüzdanı
  • T.C. nüfus cüzdanı

Bu belgelerle tapuya giden kişi, ikametgah adresinin kayıtlı olduğu gayrimenkule ait tapuya “aile konutu” şerhi koyabiliyor. Böylece eşten habersiz aile konutunun satışı engellenmiş oluyor.

Tapuda “aile konutu” olarak geçen ev satılabilir mi?

Tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescillenmiş evler, eş rızası olmadan satılamıyor. Konutunda güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin, tapu müdürlüğüne giderek, yaşadıkları konutu aile konutu olarak tescil ettirmeleri yeterli. Böylece resmiyette tapuda eşlerden birinin adı görünmese dahi, o eşin haberi ve onayı olmadan diğer eş daireyi satamıyor.

E-devlet şifresini biliyorsanız, Webtapu uygulamasıyla tapunun halen eşinizin üzerinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın