Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019
Tapu devir masrafları 2019

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ? Evli çiftlerin birçoğunun aklına bu soru takılıyor. Özellikle kadınların. Kadınlar eşlerinin kendilerinden habersiz evi satmasından endişe ediyor. Peki gerçekten eşten habersiz ev satmak mümkün mü? Hangi evler eşten habersiz satılabilir hangileri satılamaz? Eşlerden birinin diğerinin rızası olmadan evi satması engellenebilir mi? İşte detaylarıyla Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019 sorusunun cevabı ve konuyla ilgili tüm detaylar…

Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019

Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019

“Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019” gayrimenkul sektörüyle alakalı googleda en fazla aranan soruların başında geliyor. Bu sorunun bu kadar sık sorulmasının nedeni, eşlere olan güvensizlik. Son yıllarda boşanma oranlarının artması, kumar gibi alışkanlıklar güvensizlikle birleşince kadınların aklına bu sorunun takılması gayet normal.

Türk Medeni Kanuna göre, “aile konutu” statüsündeki evler eşlerin her ikisinin de rızası olmadan satılamıyor. Bir evin “aile konutu” sayılabilmesi için de daire sahibi olan çiftin bu konutta ikamet ediyor olması şart. Ancak sistem adrese dayalı kayıt sistemiyle entegre çalışmadığından, konutun “aile konutu” olarak değerlendirilmesi için tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescil edilmesi zorunlu.

Eğer, evli çiftler oturuyor dahi olsa, evleri aile konutu tescilli değilse, eş onayı olmadan satılabilmesi mümkün.

“Aile konutu” şerhi nasıl konuluyor? Aile konutu tescili için gerekli belgeler neler?

Aile konutu şerhini koymak ve çiftin yaşadığı daireyi “aile konutu” olarak tescillemek için eşlerden en az birinin, tapu dairesine gidip tescil işlemi yaptırması gerekiyor.

Bu işlemi yapacak kişinin tapu sahibi olması şart değil.

Aile konutu tescili için gereken belgeler şunlar;

 • Çiftin, “Aile konutu” tescili konulacak dairede oturduğuna dair ikametgah,
 • Tapu kimin üstündeyse, o kişiyle evliliği kanıtlayan evlilik cüzdanı
 • T.C. kimlik kartı
 • Bu belgelerle tapuya başvuran kişi, ikametgah adresinin kayıtlı olduğu dairenin tapusuna “aile konutu” tescili koyabiliyor. Böylece eşi kendisinden habersiz konutun satışını yapamıyor.

  Tapuda “aile konutu” olarak geçen ev satılabilir mi?

  Tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescillenmiş evler, her iki eşin de onayı olmadan satılamıyor. Evinde güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin, tapu müdürlüğüne giderek, yaşadıkları konutu “aile konutu” olarak tescil ettirmeleri yeterli. Böylece resmiyette tapuda eşlerden sadece birinin adı geçse de, her iki eşin haberi ve onayı olmadan diğer eş daireyi satamıyor.
  Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Bir yorum yazın


  *