Ermeni Tasarısını engelleyen senatör yaptırım tehdidinde bulundu!
Ermeni Tasarısını

Erdoğan ve Trump görüşmesinin hemen akabinde, ABD Senatosu’nda oylanmakta olan Ermeni Tasarısını “hayır” oyu vererek bloke eden Senatör Lindsey Graham, yeni yaptırım tehdidinde bulundu. Türk Hükümeti’nin S-400’ler ve ‘güvenli bölge’ konularında ABD’nin uygun göreceği bir çözüm bulmaması halinde, Türkiye’ye yönelik yaptırımların Senato’dan geçeceğini söyledi.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’da gerçekleşen buluşmasına katılan Lindsey Graham, ABD Senatosu’nda karşıt oy vererek 1915 Ermeni Olaylarının “soykırım” olduğunu kabul eden tasarıyı bloke etmişti.

Üzerinden bir gün geçmeden gazetecilere açıklama yapan Graham, Türkiye’ya yaptırım tehdidinde bulundu. Ankara’nın Rusya’dan alınan füze savunma sistemi S-400’ler ve Suriye sınırında oluşturulacak “güvenli bölge” konularında Washington2un kabul edeceği kararlar almazsa, bloke edilen Ermeni Tasarısını Senato’dan geçireceklerini söyledi.

Graham ayrıca, Türkiye’yi hedef alan tasarı kararının 100 üyeli senatoda 95 oy alacağını iddia etti. Beyaz Saray’daki görüşmeye katılan senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, S-400’ler konusunda direterek yaptırım riskini göze aldığını söyledi.

ermeni tasarısını

Mazlum Kobani videosu ikna etmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray’daki görüşmede Başkan Trump ve senatörlere, PKK lideri ‘Mazlum Kobani’ takma adlı, Ferhat Abdi Şahin’in sorumlusu olduğun terör eylemlerini anlatan bir video izletti. Graham, bu videonun senatörleri ikna etmediğini dile getirdi.

Aynı toplantıya katılan Cumhuriyetçi Senatörlerden Rick Scott da aynı video ile ilgili yorumlarda bulundu. PKK’nın Suriye uzantısı olan SDG’nin DEAŞ’a karşı verilen mücadelede önemli bir müttefik olduğunu ve bu videonun senatörlerin fikrini değiştirmediğini belirtti.

Trump’ın Suriye Politikasını kabul etmişti

Trump’ın Türkiye’nin harekat yapmasına yeşil ışık yakmak suretiyle ABD askerlerini çekmesine en sert tepkiyi gösteren siyasetçi Graham, fikir değiştirdi. Trump’ın politikasının başarıya ulaşabileceğini, tarihi çözümlerin mümkün olduğunu söyleyen Cumhuriyetçi Senatör, ABD-Kürt ortaklığında Suriye petrollerine el koymaktan söz etmişti.

Ayrıca Graham, Türkiye’ye uygulanacak yaptırımları da Senato’ya sunan kişiydi. Bahsettiği yaptırımlar arasında; askeri mali transferler, Halkbank, S-400 alımı, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ailesinin mal varlığının araştırılması ve vize yaptırımları yer alıyordu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın