Erdoğan erken emeklilik istemiyor; “Herkes vaktinde emekli olsun”
Erdoğan erken emelilik istemiyor; "Seçim kaybetsek de yokum"

Erdoğan erken emeklilik istemiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili konuştu. Erdoğan, “Milletimin ve ülkemin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Herkes vaktinde emekli olsun” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine bir süre önce EYT’lilerle ilgili bir çalışma başlatılmıştı.

Erdoğan erken emeklilik düzenlemesine karşı çıktı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un 4 ilçesinde inşa edilen Sosyal Güvenlik Kurumları binalarının açılış töreninde konuştu.

Türkiye’de sağlık sisteminden övgüyle bahseden Erdoğan, “Kimseyi dışarıda bırakmayacak bir sistem kurduk. Vatandaşlarımız istedikleri hastanede sağlık hizmeti alabiliyor” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emeklilik isteklerine de değinerek bundan Türkiye’nin zarar göreceğini söyledi. Erdoğan, “Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak, ikinci işi arayacak, bu da işsizliğe neden olacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan erken emeklilik hakkında konuştu: Herkes vaktinde emekli olmalı

Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman olsun.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskandinav ülkelerinin erken emeklilik sistemi nedeniyle battığını söyledi. Erdoğan, “Herkes vaktinde emekli olmalı.” ifadelerini kullandı.

Erken emekliliği politik hesaplarla savunmayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Arkadaşlarıma söylüyorum beni bu yola asla teşvik etmeyin. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uygulamaya çalışıyor bizdeki bazı köhne kişiler sistemi çökertmek için koşuyor.” şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bizim başımıza bu erken emekliliği dolayanlar bunu bedelini ödeyecekler. Milletimin faydası neredeyse varım, milletimin ve ülkemin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum!”

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler?

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler?

08.09.1999 öncesinde sigortalı olarak bir işe girmiş ve o günden sonra en az 5 bin gün çalışmış kişilere emeklilikte yaşa takılanlar diyoruz.

Bu kişilerin işe girdiği dönemde emekli olmak için yaş kriteri yoktu. Sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran herkes yaşına bakılmaksızın emekli olabiliyordu.

Ancak 1999’da yapılan yasal düzenlemeyle emekliliğe yaş şartı getirildi. EYT’liler bu yaş şartının kendilerine uygulanmasını bir hak kaybı olarak görüyor.

EYT’li kaç kişi var?

Emeklilikte yaşa takılan 1 milyonu kamu çalışanı toplam 6.3 milyon kişi bulunuyor. Ancak olası bir düzenlemeden en fazla 1.3 milyon kişinin faydalanacağı tahmin ediliyor.

EYT’lilere emeklilik hakkının verilmesi durumunda devlete maliyetinin en fazla aylık 2,2 milyar TL olması bekleniyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın