Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?
enerji kimlik belgesi nasıl alınır

Türkiye’de konut olarak kullanılan tüm yapılar için enerji kimlik belgesi alınması zorunlu hale geliyor. Bu belge olmadan bazı işlemler yapılamayacak. Peki daha çok ev sahiplerini ilgilendiren Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır? Enerji kimlik Belgesi fiyatları ne kadar? Enerji Kimlik Belgesi almak için son başvuru tarihi ne zaman?… İşte tüm bu soruların cevapları ve detaylarıyla Enerji Kimlik Belgesi…

enerji kimlik belgesi nasıl alınır

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, buzdolapları, çamaşır makineleri gibi hemen hemen bütün beyaz eşyalarda kullanılan ve enerji performansını gösteren belgenin, konutlardaki versiyonu diyebiliriz.

Peki konutların enerji verimliliği nasıl ortaya çıkıyor? Bunun için binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmanın sonunda da binaya A’dan G’ye kadar bir puanlama veriliyor.

Tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi A, enerji performansı en iyiyi, G ise enerji performansı en kötüyü simgeliyor.

Bu noktada en fazla sorulan sorulardan biri “Enerji Kimlik Belgesi ne işe yarayacak?”

Bunun aslında 2 cevabı var. Birincisi devleti ilgilendiriyor. Devlet bu belgeler sayesinde Türkiye’nin enerji ihtiyacına ilişkin çok önemli bir dataya sahip olacak ve planlamalarını buna göre yapacak.

İkincisi ise vatandaşı ilgilendiriyor. Bütün yapıların Enerji Kimlik Belgesi’ne e-devlet aracılığı ile ulaşılabilecek. Böylece bir daire almadan veya kiralamadan önce, almak istediğiniz binanın ısı yalıtımı veya enerji verimliliği konusunda fikir sahibi olabileceksiniz. Enerji performans puanı düşük dairelerin fiyatları, puanı yüksek dairelere kıyasla daha düşük olacak. Tıpkı şerefiye bedelleri gibi, enerji puanı da daire fiyatını etkileyecek.

Bir binanın enerji performansını öğrenmek için BURAYI tıklayın.

Hangi binalar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda?

Konut veya işyeri statüsündeki tüm binalar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda. Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda olmayan yapılar ise şunlar;

  • Sanayi üretimi yapan tesisler
  • İki yıldan fazla kullanılmayacak binalar (Şantiyeler gibi geçici olarak kurulan yapılar)
  • Kullanım alanı 50 m2’yi geçmeyen binalar
  • Seralar ve atölyeler
  • Isıtılması ve soğutulmasına gerek olmayan binalar (Depo, ahır gibi yapılar)

Enerji Kimlik Belgesi almazsam ne olur?

Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılar için herhangi bir cezai yaptırım yok. Ancak Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalardaki daireler 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren kiraya verilemeyecek, satılamayacak, elektrik-su gibi abonelikler yapılamayacak. Satış, kiralama veya abonelik işlemleri için, aynen DASK Belgesi gibi Enerji Kimlik Belgesi de talep edilecek.

Enerji notu düşük binalara ne yapılacak?

2011 öncesinde inşa edilmiş binaların enerji performansı düşük de olsa herhangi bir yaptırım uygulanmayacak.

2011’den itibaren inşa edilen binalara ruhsat vermek için zaten Enerji Kimlik Belgesi isteniyordu. Bu binalardan ise enerji notunun en az C olması isteniyordu. Bu uygulama aynen devam edecek ve yeni yapılacak tüm binaların da enerji notunun en az C olması gerekecek. Enerji notu D-E-F veya G olan yeni binalara iskan ruhsatı verilmeyecek.

Enerji Kimlik Belgesi’ni daire daire almak mümkün mü?

Hayır mümkün değil. Enerji Kimlik Belgesi dairelere değil, binalara veriliyor. Bu nedenle belgenin tüm binaya alınması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

Gelelim yazımızın asıl konusu olan “Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?” sorusunun cevabına.

Bunun için öncelikle Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili bir kuruluş bulmanız gerekli.

Geçtiğimiz yıla kadar enerji kimlik belgeleri sadece enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenebiliyordu. Fakat yeni yönetmelik ile beraber bünyesinde Enerji Yöneticisi (Bakanlığın Enerji Yöneticiliği sınavlarını başarıyla tamamlamış kişiler), Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı çalıştıran ve gerekli makine ve teçhizata sahip SMM (Serbest Mimar ve Mühendislik) şirketleri de enerji kimlik belgesi düzenlemeye yetkili şirket olabiliyor.

Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgelerle bu şirketlerden birine başvurmanız gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi için gerekli belgeler neler?

Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli belgeler şunlar;

  • Mimari proje
  • Yapı ruhsatı
  • Talep formu
  • Isı Yalıtım Raporu (Isı Yalıtım Belgesi)

Isı Yalıtım Raporu ve Talep Formu, başvurduğunuz firma tarafından hazırlanıyor. Binanın mimari projesi ve Yapı Ruhsatını ise sizin temin etmeniz gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları ne kadar?

Enerji Kimlik Belgesi fiyatları, binanın inşaat alanı büyüklüğü ve daire sayısına göre farklılık gösteriyor. 500 metrekare altında kalan ve 5 daireye kadar olan binalarda belge için gerekli fiyat yaklaşık 200 TL. Ancak fiyatlandırma firmadan firmaya değişebiliyor. Bu nedenle firma seçimi yapmadan önce en azından 3-4 yerden fiyat alınması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi için son tarih ne zaman?

Aslında Enerji Kimlik Belgesi için son başvuru tarihi diye bir şey yok. Belgeyi her zaman almak mümkün. Ancak 1 Ocak 2020 tarihinden sonra Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda bulunan daire, işyeri, ofis gibi yapıların kiralanması ve satılması engelleniyor.

2020’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapıların kiralanması veya satışına dair herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Enerji Kimlik Belgesi kullanımını 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale getiren Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği tam metnine BURADAN ulaşabilirsiniz.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın