En çok Türk nerede yaşıyor ?
En çok Türk nerede yaşıyor ? 2019 Kasım ayı itibariyle açıklanan veriler, Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı yabancı ülkeleri ortaya çıkardı. Biz de sizler için en fazla Türk vatandaşının yaşadığı yurt dışı ülkelerinin listesini yaptık.

Küresel bir dünya kurulurken, ister iletişim sistemimiz isterse de ulaşım sistemimiz olsun, küresel bir dünyaya uyum sağlayacak şekilde gelişiyor.

Mesafelerin kısalması ve uzaktan iletişim kurmanın gelişmesiyle birlikte insanların da ailelerini ve de akrabalarını bırakıp farklı ülkelerde yaşamayı tercih etmeleri daha kolaylaştı.

Böylece artık toplumda da memleketten uzağa, dünyanın farklı bölgelerine taşınmak, eskiye nazaran doğal karşılanmaya başlandı.

Tabii ki bu gelişmeler, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de etkisini gösterdi: Türkiye’nin dışarıdan göç almasının yoğunlaşmasıyla birlikte Türk vatandaşlarının da başka ülkelere göçme oranı aynı şekilde arttı.

2019 Kasım ayı itibariyle dünya üzerindeki 170 ülkede Türk vatandaşlarının yaşadığı anlaşılırken, toplam yurt dışında yaşayan Türklerin sayısının da 6 milyon üzerinde olduğu saptandı.

İşte Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı yabancı ülkeler:

Almanya

Orta Avrupa’da bulunan Almanya, Türk vatandaşlarının en çok göç etmiş olduğu ülke. Sadece Türk vatandaşlarının değil orada doğup büyüyen, Alman vatandaşı olan Türk asıllılarının da en çok bulunduğu Avrupa ülkesi. 2019 rakamı itibariyle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı sayı, 2 milyon olarak açıklandı.

İngiltere

Bir diğer adıyla Birleşik Krallık, Avrupa’nın batısında yer alan ve en gözde Avrupa ülkelerinden biri. İngiltere, en çok Türk vatandaşının bulunduğu ikinci ülke oldu. 2019 verilerine göre ülkede yaşayan Türk vatandaşı nüfusu, 400 bin.

ABD

Okyanus ötesi bir kıta’da yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye en uzak ülkelerden biri olmasına rağmen 300 binlik Türk nüfusuyla Türklerin en çok yaşadığı Amerika kıtası ülkesi oldu.

Avusturya

Avusturya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan, denize kıyısı olmayan ve dokuz eyaletten oluşan bir Avrupa ülkesi. Burada yaşayan Türk sayısı ise 250 bin olarak açıklandı.

Belçika

2019 verileri ile birlikte Batı Avrupa’da yerleşen ve Türklerin en çok yaşadığı bir başka Avrupa ülkesi ise Belçika oldu. Burada yaşayan Türk vatandaşı nüfusu, 240 bin.

Avustralya

Resmi adıyla Avustralya Milletler Topluluğu, Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesidir. Hesaplamalara göre ülkede yaşayan Türk vatandaşı sayı, 150 bin.

İsviçre

Batı Avrupa’da bulunan İsviçre‘nin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, ve doğusunda Avusturya bulunuyor. Ülke, koruduğu doğal güzelliği ile ve insanlarının yüksek yaşam kalitesiyle dünyanın en refah ülkeleri sırasında başı çekiyor. Burada yaşayan Türk vatandaşı sayı ise 130 bin olarak hesaplandı.

Fransa

En çok Türk nerede yaşıyor listesinde son olarak bir Batı Avrupa ülkesi olan ve dünyanın pek çok yerinde deniz aşırı toprakları bulunan Fransa Cumhuriyeti yer alıyor. 2019 itibariyle saptanan rakamlara göre; Fransa’da yaşayan Türk vatandaşları sayı 7 yüz bin.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*