EMLAK KONUT ŞUBAT AYINDA DÜZENLEYECEĞİ KAMPANYADAN 3 MİLYAR TL GELİR BEKLİYOR
Emlak Konut, şubat ayında başlayacak ikinci konut seferberliği kampanyasından 2,5-3 milyar TL arası gelir bekliyor. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yeni kampanya ile vadeleri 240 aya uzatacaklarını, faiz oranlarını yüzde 0,70’in altına indireceklerini söyledi. Kurum kamuoyunda oluşan 0.40 veya 0.50 algısına karşın net bir rakam vermedi. Murat Kurum, diğer gayrimenkul şirketlerinin de kampanyaya dahil olmasını beklediklerini ifade etti.

TÜKETİCİ YÜZDE 25 AVANTAJLI OLACAK

Yüklenicilerle yapılan anlaşmaya göre yüzde 25’e varan oranlarda katkı sağlayacaklarını kaydeden Murat Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüketici konut kredisi çektiğinde yüzde 25 avantajlı olacak. Bu, tabii vadelere göre değişiyor. 120 ayda konut taksitleri yüzde 20-25, 240 ayda da yüzde 30-35’e varan oranda düşecek”.

“ŞİRKETLERLE GÖRÜŞÜYORUZ, ONLAR DA KAMPANYAYA DAHİL OLACAKTIR”

2016 yılında hedeflerini yüzde 90 üzeri yakaladıklarına dikkat çeken Kurum, 10 bin 53 bağımsız bölüm satışı yaptıklarını, 8 milyar TL’ye yakın ciro elde ettiklerini söyledi.

2017’de 10 bin bağımsız bölüm satışı ve 1,5 milyar TL kar hedefi koyduklarını bildiren Kurum, 15 Temmuz’dan sonra hayata geçen ilk konut seferberliğiyle 1 ayda 2 bin 500 bağımsız bölüm satışı yaparken 2 milyar TL ciro elde ettiklerini belirtti.

Kurum, yeni kampanyaya karar verme sürecini şu sözlerle özetledi: “Hem 15 Temmuz sonrası için firmalarımızın yapmış olduğu fedakarlık hem de konut alıcısının göstermiş olduğu güven bizim için çok önemliydi. 2017’ye geldiğimizde bir kampanya daha yapmamız gerektiği düşüncesiyle yüklenicilerimizle bir toplantı yaptık ve bu toplantı sonunda yurtdışında olduğu gibi vadeleri uzatalım, faiz oranlarını daha da aşağı çekelim istedik. Bankalarımızla görüşüyoruz. 240 aya varan vadeler yapacağız. Bir önceki kampanyada 10 yıl için yüzde 0,70 faiz oranı deklare etmiştik. Yeni kampanyada faiz oranlarını yüzde 0,70’in altına çekeceğiz. Bu kampanya, 15 bin bağımsız bölümümüzü ilgilendiriyor. Yüzde 20-25 kota koyacağız. Şu an diğer şirketlerle görüşüyoruz. Büyük ihtimalle onlar da bu kampanyaya dahil olacaklardır”.

EMLAK KONUT 2,5-3 MİLYAR TL GELİR BEKLİYOR

Emlak Konut olarak bu kampanyadan 2,5-3 milyar TL arası gelir beklediklerini bildiren Kurum, kampanyanın tüm sektöre yayılmasıyla sektörde çok ciddi hareketlenme olacağını söyledi. Konut sektöründe arz-talep dengesinin pozitif yönde olduğunu bildiren Murat Kurum, “Konut talebi hala yüksek seviyede. Her yıl konut satışları rekor kırıyor. 2017 ilk çeyreğinden sonra konut satışlarının normal seyre döneceğini düşünüyoruz” diye konuştu.