Dünyanın en pahalı sanatçısı ev işine girdi
Türkiye’de Sabancı Müzesi’nde açtığı porselen sergisiyle tanınan ve mülteciler hakkında yapmış olduğu çalışmalarla son zamanlarda adından sıkça söz ettiren dünyanın en pahalı sanatçısı Ai Weiwei ev işine girdi.

Dünyanın en pahalı sanatçısı New York’ta ev tasarlıyor

Çin’in en önemli çağdaş sanatçısı Ai Weiwei mültecilerle ilgili yaptığı çalışmalarla tüm dünyada ses yaratmış, ülkemizde de Türkiye’de Sabancı Müzesi’nde açtığı porselen sergisiyle epey ses getirmişti. Tsai Residence, Weiwei’nin çalışmalarının mimariyle ilk kesişmesi değil. Daha önce 2008 yılı Pekin Olimpiyatları’nda ulusal stadyumu kuş yuvasına çevirmişti. 2002 – 2006 yılları arasında da Jinhua Mimari Parkı için farklı mimarlık ofisleriyle birlikte 17 pavyon tasarlamıştı. Ama New York’taki ev sanatçı için bir ilk.

Çin’in en önemli muhalif sanatçısı Ai Weiwei, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York Eyaleti’nin Ancram kasabasında Çinli – Amerikalı iş adamı Christopher Tsai için 5.25 milyon dolar değerinde Tsai Residence adında bir ev tasarladı.

Tsai Residence 2008 yılında proje olarak tasarlandı. New York’un Ancram kasabasındaki proje son günlerde ABD’nin pek çok gazetesinde manşetleri süsledi. O kadar popüler oldu ki koleksiyonerler bırakın satın almayı sadece içini gezmek için bile binlerce dolar harcamaya razı. Zaten milyarder koleksiyoner Christopher Tsai, 150 bin metrekarelik arazi içinde bulunan yaklaşık 300 metrekarelik yapıyı Ai Weiwei’nin inziva alanı olarak tasarlaması için almış.

Y ŞEKLİNDE KONUK EVİ VE PANORAMİK MANZARALI HAVUZ

Evin toplam alanı 375 metrekare. Üç yatak odası, üç banyo ve ‘Y’ şeklinde misafir evinden oluşan evin satış bedeli 5.25 milyon dolar. Tavanları oldukça yüksek, her odanın bir sanat atölyesi niteliği taşıdığı bu yapının bahçesinde bir de panoramik manzaraya sahip diktörtgen bir havuz bulunuyor. Evi koleksiyoner ya da bir sanatçının alması bekleniyor.

Gayrimenkul ile ilgili haberlere Evdenhaberler’den ulaşabilirsiniz.

Alperen Terzi / Evdenhaberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın