Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!
Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri açıklandı. En fazla ziyaret edilen 20 müzenin 6’sı Londra, 4’ü Washington, 3’ü ise Paris’te. İşte yılda yaklaşık 55 milyon kişinin ziyaret ettiği o müzeler…

Victoria ve Albert Müzesi – Londra

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin 20 numarasında belki de ismini daha önce hiç duymadığınız bir müze yer alıyor. Ancak İngiltere’deki Victoria ve Albert Müzesi, dünyanın en büyük sanat ve tasarım müzesi olarak biliniyor.

Yılda yaklaşık 3,2 milyon ziyaretçisi olan müze, mimariden modaya, fotoğrafçılıktan tiyatroya, heykelden seramiğe, tekstilden mücevhere, mobilyadan tasarım işlere hemen hemen aklınıza gelebilecek her alanda geniş bir koleksiyona sahip.

Bilim Müzesi – Londra

Listenin 19. sırasında The Science Museum veya Türkçesiyle Bilim Müzesi var. 1857’de Londra’da kurulan müze, 1700’lü yıllardan beri bilim, teknoloji ve tıp tarihinin simgelerine dönüşen 300 binden fazla esere sahip.

Girişin ücretsiz olduğu Bilim Müzesi’ni yılda yaklaşık 3,3 milyon kişi ziyaret ediyor.

Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi – Tayvan

Listede 18. sırada National Museum of Natural Science veya Türkçesiyle Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi bulunuyor. Tayvan Taichung şehrindeki müze, yılda yaklaşık 3,4 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Birbirinden bağımsız 5 bölüme sahip müzede, astronomi, uzay bilimi, paleontoloji, ekoloji, değerli taşlar ve mineraller, insan kültürleri, tropik bitkiler ve jeoloji konularını kapsayan 50’nin üzerinde kalıcı sergi alanı bulunuyor. Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi’nde her yaştan Tayvanlıların el yapımı sergileri de bulunuyor. Deprem eğitimi de verilen müzeyi ziyaret edenlerin yaklaşık 500 bini, ilkokul öğrencileri.

Orsay Müzesi – Paris

Fransa’da, Paris şehrinde, Seine nehri kıyısında yer alan Orsay Müzesi listenin 17. sırasında yer alıyor. Müze, 1900’de uluslararası bir sergi amacıyla eski Orsay tren istasyonunda kurulmuş. Bir anlamda müzenin binası da bir sanat eseri.

Batı dünyasında 1848-1914 yılları arasında üretilmiş sanat eserlerinin bulunduğu Orsay Müzesi’ni yılda yaklaşık 3,5 milyon kişi ziyaret ediyor.

Müzenin koleksiyonları arasında, Monet, Renoir, Cézanne, Gauguin ve Van Gogh gibi sanatçılar mevcut.

Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi – Şangay

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin 16. sırasında Çin’in Şangay kentinde bulunan Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi var. Müzeyi yılda yaklaşık 3,6 milyon kişi ziyaret ediyor.

68 dönümlük bir araziye kurulu olan Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri. Biyolojik çeşitlilik, tasarımcılık, robotlar, uzay ve sağlık başta olmak üzere 11 kalıcı sergisi bulunan müze, 2001 yılında hizmete açılmış.

Pompidou Müzesi – Paris

Paris’te bulunan Pompidou Müzesi, dünyanın en fazla ziyaret edilen 15. müzesi. Yılda yaklaşık 3,7 milyon kişinin ziyaret ettiği müze, Avrupa’nın en büyük modern sanatlar müzesi olarak biliniyor.

Adını, 1969-1974 yılları arasında Fransa cumhurbaşkanı olan Georges Pompidou’dan alan müze, 1977 yılında açılmış. Her yıl 1 ve 6. katında önemli sanat eserlerinin sergilendiği müzeyi kurulduğu günden bu yana 150 milyondan fazla kişi ziyaret etmiş.

Ulusal Sanat Galerisi – Washington

National Gallery Art veya Ulusal Sanat Galerisi listenin 14. sırasında yer alıyor. 1937’de açılan müzeyi, yılda 4,1 milyon kişi ziyaret ediyor.

Leonardo Da Vinci’nin Ginevra de Benci isimli tablosu dahil, çok sayıda ünlü Avrupalı ev ABD’li sanatçıların eserlerini bu müzede görmek mümkün.

Ulusal Saray Müzesi – Taipei

Listenin 13 numarasında National Palace Museum veya Türkçesiyle Ulusal Saray Müzesi bulunuyor. Tayland’ın başkenti Taipei şehrindeki müzeyi yılda 4,4 milyon kişi ziyaret ediyor.

Ulusal Saray Müzesi paha biçilmez Çin sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzede yer alan yaklaşık 620 bin eser 5 bin yıllık Çin tarihini yansıtıyor. Eserlerin bir çoğu 1000 yıldan daha uzun bir süre ülkeyi yöneten Song hanedanlığına ait.

Tate Modern – Londra

Listenin 12 numarasında Londra’da bulunan Tate Modern var. Tate Modern yılda 4,7 milyon ziyaretçisiyle, dünyanın en çok ziyaret edilen modern sanat galerisi.

Eski Bankside Enerji Santrali’nde kurulu olan müze, 2000 yılında açılmış. İngiltere’nin en önemli üç turistik cazibe merkezinden biri olarak nitelendirilen Tate Modern, yılda Londra’ya 100 milyon poundluk bir gelir sağlıyor.

Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi – Washington

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin 11 numarasında Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi yer alıyor. National Museum of American History veya Türkçesiyle Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’ni yılda 4,9 milyon kişi ziyaret ediyor.

Belki ABD’nin ne kadar tarihi var ki müzesini bu kadar kişi ziyaret ediyor diyeceksiniz ancak müzede aklınıza gelebilecek her şeyin bulunduğunu belirtmemiz gerekli. Müzede sıradan insanların kullandıklarından, önemli eserlere, fotoğraflardan, sözlü eserlere, lokomotiften önlüğe varıncaya kadar yaklaşık 3 milyon eser sergileniyor.

Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi – New York

Listenin 10 numarasında yine bir Amerika tarihi müzesi bulunuyor. Ancak bu bildiğimiz tarih değil, doğa tarihi. New York’ta bulunan American Museum of Natural History veya Türkçesiyle Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’ni yılda 5 milyon kişi ziyaret ediyor.

Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi, sadece bir müze değil. Aynı zamanda dünyanın önde gelen bilimsel ve kültürel kurumları arasında sayılıyor. Müzede yer alan 32 milyondan fazla bitki türü üzerinde 200’den fazla bilim insanı çalışıyor. 1869’da kurulan müze, tüm dünyaya ait doğal ve kültürel ürünlerin panoramasını sunan sergileri ile ünlü.

Doğal Tarih Müzesi – Londra

Listenin 9 numarasında, tıpkı New York’takine benzer bir müze yer alıyor; Doğal Tarih Müzesi. Londra’daki Natural History Museum veya Türkçesiyle Doğal Tarih Müzesini her yıl 5,2 milyon kişi ziyaret ediyor.

Yine ABD’deki gibi, bilimsel çalışmalarıyla da ünlü müze, 68 ülkede doğal zenginliklerin korunması için faaliyetler yürütüyor. 70 milyondan fazla doğal ürüne sahip olan müzede, 6 milyondan fazla da el yazması nadir kitap bulunuyor.

Vatikan Müzesi – Vatikan

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin 8 numarasında Vatikan Müzesi yer alıyor. Bu müzeyi yılda yaklaşık 5,5 milyon kişi ziyaret ediyor.

Dünyanın en değerli eserlerini barındıran müze, Papa II Julius’un (1503-1513) bazı heykelleri papalık koleksiyonuna katmasıyla başlamış. Ancak aradan geçen 5 asırda her papa neredeyse kendi döneminin en ünlü sanatçılarının eserlerini almış. Sonuçta da bugün yılda 5,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Vatikan Müzesi ortaya çıkmış. Müze’nin en bilinen eseri, tavan boyamalarını Michelangelo’nun yaptığı Sistine Şapeli.

Ulusal Galeri – Londra

Listenin 7 numarasında bir başka Londra müzesi olan, National Gallery veya Türkçesiyle Ulusal Galeri yer alıyor. Ulusal Galeri’yi yılda 6 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

Ulusal Galeri’de, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Botticelli, Renoir, Cezanne ve Van Gogh dahil binlerce ünlü ressama ait eserler sergileniyor. Müzenin bu kısmını gezmek ücretsiz.

Metropolitan Sanat Müzesi – New York

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Listenin 6 numarasında bir başka ABD müzesi var. ABD’nin New York şehrinde yer alan The Metropolitan Museum of Art veya Türkçesiyle Metropolitan Sanat Müzesi’ni yılda 6,3 milyon kişi ziyaret ediyor.

1870 yılında kurulan ve kısaca Met olarak bilinen müze, dünyanın dört bir yanından binlerce nadir esere ev sahipliği yapıyor. Müzede, geçmişi M.Ö. 3 bin yılına kadar dayanan, çok sayıda ülkeden alınmış eserler sergileniyor.

British Museum – Londra

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Listenin 5 numarasında İngiltere’de bulunan bir başka müze olan British Muesum yer alıyor. British Muesum’u her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen 6,7 milyon kişi ziyaret ediyor.

Müzenin adı British olsa da aslında sergilenen eserlerin birçoğu başka ülke ve kültürlere ait. 1753 yılında kurulan müzede yaklaşık 7 milyon eser bulunuyor. Bu eserlerin birçoğunu başta Türkiye olmak üzere eserin alındığı ülkeler geri istiyor. Bu dev müzeye giriş ise ücretsiz.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi – Washington

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Listenin 4 numarasında bir uzay müzesi yer alıyor. ABD’nin başkenti Washington’da bulunan National Air and Space Museum veya Türkçesiyle Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ni yılda 7 milyon kişi ziyaret ediyor.

1976’da açılan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’nde uzay araştırmaları ve gezegen bilimi üzerine binlerce eser sergileniyor. Müzede Apollo 11 Komuta Modülü’ne binmek ve aydan gelen taşa dokunmak mümkün.

Çin Ulusal Müzesi – Pekin

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin 3 numarasında National Museum of China veya Türkçesiyle Çin Ulusal Müzesi yer alıyor. Bu müzeyi her yıl 7,4 milyon kişi ziyaret ediyor.

Müze, Ulusal Tarih ve Ulusal Çin Devrimi müzelerinin birleştirilmesiyle 2003 yılında kuruldu. Tarihten sanata çok sayıda farklı esere ev sahipliği yapan müzeye giriş ücretsiz. Müze meşhur Tiananmen Meydanı’nda bulunuyor.

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi – Washinton

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Listenin iki numarasında yine bir Washinton Müzesi yer alıyor. National Museum of Natural History, Türkçesiyle Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ni her yıl yaklaşık 8 milyon kişi ziyaret ediyor.

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, ABD‘deki diğer müzeler gibi aynı zamanda bir eğitim kampüsü. Çok sayıda bilim insanının çalıştığı müze, dünyanın en büyük doğ tarihi koleksiyonuna sahip. 1 futbol sahası büyüklüğündeki müze primatlardan, dinozorlara, eski yaşam formlarından güncel doğal hayata kadar çok sayıda türü sergiliyor. Müzede 126 milyondan fazla eser var. Cam kutularda 30 milyondan fazla böcek, kağıda basılmış 4 milyondan fazla bitki ve kavanozlarda 7 milyondan fazla balık görmek mümkün.

Louvre Müzesi – Paris

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri!

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri listesinin zirvesinde, Fransızların Louvre Müzesi bulunuyor. Louvre Müzesi’ni yılda 9,3 milyon kişi ziyaret ediyor.

Musée du Louvre veya Louvre Müzesi, dünyanın en büyük müzelerinden biri. Tarih öncesinden 19. yüzyıla 35 bini değerli, yaklaşık 380 bin eseri bu müzede görmek mümkün. 12. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve aslen saray olan binası, 1692’den beri müze olarak kullanılmaya başlanmış. Müzenin en değerli parçası, dünyanın en ikonik sanat eseri olarak kabul edilen Mona Lisa tablosu. Leonardo da Vinci’nin bu eserine en fazla 10 metre yaklaşabileceğinizi not düşelim.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*