DOLARI OLAN YATIRIM YAPSIN! ÇÜNKÜ DOLAR ARTMAYACAK!
Merkez Bankası “2017 sonunda dolar ne olur” diye Türk ve yabancı uzmanlara sordu, cevap 3.86 TL çıktı. Bu halen 3,83 TL olan doların neredeyse 1 yıl boyunca artış göstermesinin beklenmediği anlamına geliyor. Uzmanlar buna karşın Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 8.48 olacağını söylüyor. Yani doları olan bir yılda yaklaşık yüzde 8 kaybedecek. Uzmanların önerisi, dolarları bozun yatırım yapın.

UZMANLAR ORTAK GÖRÜŞÜ: “DOLAR UZUN SÜRE ARTMAZ”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal ve reel sektörde karar alıcı, uzman kişiler, profesyoneller ile yabancı finans kuruluşlarının uzmanları arasından seçilen 73 katılımcıyla gerçekleştirdiği “2017 yılı Ocak ayı Beklenti Anketi” sonuçlarını yayınladı.

Merkez Bankası Beklenti Anketine göre, yıl sonu doları/TL beklentisi 3,86 TL oldu. 2017 sonu TÜFE beklentisi ise bu anket döneminde yüzde 8,48.

DOLAR BOZMANIN TAM ZAMANI

Gayrimenkul uzmanları dolardaki artışa rağmen konutların TL bazında fiyatının değişmediğini, yakın zamana kadar 100 bin dolara alınabilecek bir konutun şu anda 70-75 bin dolara alınabileceğini belirtiyor. Doların tavan yaptığı buna karşın konut fiyatlarında büyük değişim yaşanmadığını belirten uzmanlara göre dolar bozup ev almanın tam zamanı. Bir çok gayrimenkul şirketi “Dolarını bozdur” kampanyasını da sürdürüyor. Bazı konut firmaları ise doları 4 TL’den sayıyor.