Dolar düşmeye başladı! Konut almanın vakti geldi mi?
Merkez Bankası, Türk ve yabancı uzmanlara “2017 sonunda dolar ne olur” diye sormuştu. O soru sorulduğunda dolar 3.83’ü geçmişti ve yukarı yönlü hareket sürüyordu. Uzmanların cevabı 3.86 TL çıktı. O zaman “Dolarları bozun gayrimenkul alın, çünkü dolar artmayacak” diye başlık atmıştık. Dolar 4’e doğru yaklaşıp düşüşe geçti. Şu an 3.68 seviyesine kadar geriledi. Eğer uzmanlar haklı çıkarsa ki zaman onların haklı çıkabileceğini gösteriyor, dolardaki artış enflasyonun çok gerisinde kalacak. O yüzden tekrar söylüyoruz; Dolarları bozun, gayrimenkul alın!

EMLAK KONUTUN KAMPANYASI DÜŞÜK FİYATLI KONUTLARA DA YAYILMALI

Emlak Konut’un öncülük ettiği büyük kampanya bile sektörü hareketlendirmeye yetmedi. Ancak özellikle dolardaki dalgalanma durulur ve dolar dengesini bulursa elinde doları olanların konut alımına geçmesi çok da zor olmayacaktır. Konut sektöründe fiyatlar bir miktar olması gerekenden daha pahalı olabilir. Ancak konutun zorunlu bir ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekiyor. Konutu değerli kılan da bu ihtiyaca cevap veriyor olması.

KONUT UZUN VADEDE HER ZAMAN KAZANDIRIR

Konut fiyatları yüksek mi? Aslında bu sorunun cevabı yakın zamana kadar evetti. Zaten son zamanlarda fiyatlarda düşüş yaşandığını hepimiz kendi oturduğumuz çevrede hissediyoruz. Konutta balon yok, ama bir miktar köpük vardı o da alındı. Konut her zaman güvenilir bir yatırım olmayı sürdürecek. Konut fiyatlarında ender de olsa yaşanan küçük düşüş, dövizde hemen hemen her yıl defalarca yaşanıyor. 2001 krizinden sonra 1,6 TL’ye çıkan doların neredeyse 10 yıl boyunca zaman zaman düşerek aynı seviyede kaldığını unutmayalım. O krizden önce dolarını bozup ev alanlar bile uzun vadede hiç pişmanlık yaşamadılar. O yıllarda Kartal’da 20 bin dolara 3+1 ev almak mümkündü. Bugün doların yükseldiği seviyeye rağmen aynı ev yaklaşık 120 bin dolar ediyor.

KONUT “KISA VADE” YATIRIMI DEĞİLDİR

Konut pahalı bir yatırım aracıdır. Ancak daha 6 ay önce aldığınız konutun değerlenmemesi stresine girmemelisiniz. Konut uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Uzun vadedede bütün yatırım araçlarından çok kazandırmıştır. Dedenizin 50 sene önce 3 liraya aldığı tabiri caizse “5 para etmez” arsadan bugün 15 daire almanız içten bile değildir. Etrafımızda buna benzer hikayeleri duyuyoruz, yaşıyoruz.

“DEDEM ŞU ARSAYI ALABİLİRMİŞ, ALMAMIŞ”

uzun süre önce İstanbul’a gelen herkesin bir hikayesi vardır. Bu hikaye nesillerden nesillere aktarılır; “Falanca yerden dedem arsa alabilirmiş de almamış. Alsaymış şimdi zengindik”. İnanın bu hikayelerin bir çoğu doğru. Bundan 50 yıl önce kazandığı 300 doları dedeniz sizin için saklasaydı yine 300 dolarınız olacaktı. Ancak onunla alınacak bir arsa bugün milyon dolar edebilirdi. Bu noktayı hiç bir zaman gözden kaçırmayın. Önümüzdeki seneyi değil, geleceği düşünüyorsanız gayrimenkul almaktan çekinmeyin. Siz de torunlarınız için gelecekte anlatılan bir hayal kırıklığı olmayın.

Bizden söylemesi…