Dar gelirliler 9 yılda faizsiz ev sahibi olacak
Kira zam oranı 2019 Ekim' İşte kiraya yapılacak zam!

Gayrimenkul sertifikasıyla, dar gelirliler 9 yılda faizsiz ev sahibi olabilecek. Açıklama KONUTDER Başkanı Altan Elmas’a ait. Elmas, sertifikayla firmaların çok daha geniş bir tabandan finansman temin etme imkanı bulacağını da söylüyor. Yani hem dar gelirli kazanacak hem de konutları satmakta zorlanan firmalar yeni bir kitleye hitap edebilecek.

2018’de 8-10 firmanın gayrimenkul sertifikası halka sunulacak

Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Türkiye Finans Forumu” kapsamında “Gayrimenkul Finansmanında Alternatif Enstrümanlar” başlıklı oturum düzenlendi. Oturumda konuşan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “KONUTDER üyesi en az 8-10 firmamız önümüzdeki yıl içerisinde sertifikaların bir ucundan tutarak halka arz yapamaya başlayacak” dedi.

Cebinde 5 bin lirası olan konuta ortak olacak

Gayrimenkul sertifikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altan Elmas, SPK’nın geçtiğimiz yıl gayrimenkul sertifikasının arzını bir projede TOKİ ile gerçekleştirdiğini, ancak devamında ikinci bir proje eklenemediğini ifade etti.

KONUTDER olarak bu konuda çeşitli tespitleri olduğunu belirten Elmas, sektörün taleplerini Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş’a ilettiklerini söyledi. Geçen haftalarda yayınlanan yeni tebliğde taleplerinin büyük kısmının dikkate alındığını ifade eden Elmas, “Bize göre önümüzdeki dönemde gayrimenkul sertifikası bir araç olabilir. Bunun iki yönü var. Konut alıcıları açısından konut alım aracı olabilir. Bir de konutun değer artışından istifade etmek isteyenler için yatırım aracı olabilir. Geliştiriciler açısından da hem finansman hem de satış açısından önemli. Banka kredileri sektörü bir yere kadar destekliyor. Finansal kredilerle de bir yere kadar… Bu anlamda gayrimenkul sertifikası çok geniş bir tabana yayılma imkanı veriyor. Cebinde 5-10 bin lira olan birisini bile sisteme alabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Dar gelirliler 9 yılda faizsiz ev sahibi olacak

150-200 bin TL’nin altında ev olmadığını ifade eden Elmas, ev almak isteyen bir kişinin en az bu kadar parayı gözden çıkarttığını söyledi. Elmas, yeterli parası olmayanın ise bu tutarın yarısını peşin vererek, kalanını da 8-10 yıl vadeyle ve en az yüzde 45-50 faizle alarak konut yatırımı yaptığını belirtti.

Elmas, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Gayrimenkul sertifikası ile milyonlarca insan sertifika alarak konut yatırımı yapabilecek. Projenin lansman döneminde sertifika alacak kişi, lansman indiriminden de yararlandırabilecek. Sertifika sayesinde üreticinin finansman ihtiyacı karşılanacak.”

Elmas, farklı projeler arasında sertifika taşıma ihtimali olduğunu, yaptıkları araştırmalara göre bir tüketicinin 9 yıl içerisinde faiz ödemeden sertifikalarla konut alabileceğini söyledi.

Elmas, “Sertifika, düşük gelirli kesimlere faiz ödemeden, biraz zamana yayarak konut edinebilme, firmalara da çok daha geniş bir tabandan finansman temin etme imkanı verecek.” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul sertifikası sistemi nasıl işliyor?

Türkiye’de halen işlem göre sadece bir adet gayrimenkul sertifikası bulunuyor. Sertifika TOKİ ortaklığıyla inşa edilen Park Mavera 3 projesine ait. İMKB’de işlem göre sertifikada birim fiyatı yaklaşık 35 TL. 11 bin 58 adet sertifikası olan bir daire alabiliyor. Park Mavera 3 projesinde en ucuz daire fiyatı şu anda yaklaşık 700 bin TL. Halbuki sertifikayla daire almak isteyenlere bu daire yaklaşık 390 bin TL’ye mal oluyor.

Mevcut sisteme göre sertifikalar projede daire teslimleri başlayıncaya kadar borsada işlem görmeye devam edecek. Daire teslimleri başlayınca sertifikanın tahtası borsaya kapanacak.

Elinde daire almaya yetmeyecek kadar sertifikası olanlar için SPK bir açık artırma düzenleyecek ve sertifikaları satacak.

Dar gelirli nasıl ev sahibi olacak?

Altan Elmas’ın bahsettiği gayrimenkul sertifikası şöyle işleyecek.

Sertifika lansman döneminde, yani dairenin en uygun fiyatla alınabileceği dönemde piyasaya sürülecek.

Dar gelirli vatandaş elindeki para miktarınca sertifikadan alacak. Ayrıca vatandaş eline para geçtikçe sertifika almaya devam edecek. Elbette sertifikanın fiyatı ilk aldığı fiyatın üstüne çıkabilir. Ancak bu şekilde almayı sürdürürse, Altan Elmas’a göre dar gelirli bir vatandaş bile 9 yıl sonunda hiç faiz ödemeden daire sahibi olabilecek.

Sertifika sisteminin tam olarak nasıl işleyeceği, hangi projelerde geçerli olacağı, ne zaman kesin satışa çıkacağı henüz belirsiz.

Ayrıca ilk gayrimenkul sertifikasının borsada işlem gören kağıdının sürekli düşmesi yatırımcıyı korkutmuştu. Buna karşı nasıl bir önlem alınacağı henüz netleşmiş değil.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*