Çinliler 25 katlı çiftlik yapıyor
Gıda ihtiyacının her geçen gün arttığı Çin’de Sasaki Associates isimli bir firma 25 katlı dikey tarım tesisi kuracak.

Dikey tarım uygulamasının ilk örneği olacak

Çin’in hızla büyüyen ekonomisi, şehirlerde hızlı bir nüfus artışına ve tarım topraklarının azalmasına yol açtı. Bu da gıda arzının her geçen gün daha zor hale geliyor. Buna çözüm bulmak için Sasaki Associates isimli bir firma 25 katlı dikey tarım tesisi kuracak.

Gökdelende ıspanak ve marul yetişecek

Yapımına bu yıl başlanacak binada ilk aşamada ıspanak ve marul yetiştirilecek. İlk uygulamanın yapılacağı Şangay’da proje başarılı olursa Çin’in diğer şehirlerine de yayılacak.

Proje yükselen arazi fiyatlarına alternatif olacak

Proje, yükselen arazi fiyatlarıyla tarım yapmanın zorlaşmasına çözüm getirmeyi ve araziden tasarruf sağlayacak bir alternatif sunmayı amaçlıyor.

Proje ayrıca seralar, yosun çiftlikleri ve tohum kütüphanesi ile de kentsel çevreye uygun çeşitli tarım tekniklerini içeriyor.

Hollanda çatıda tarım yapıyor

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Hollanda tarım üretiminde dünya 2.’si durumunda. Toprak arzının düşük olduğu ülkede evlerin çatılarında bile tarımsal üretim yapılıyor. Ancak 25 katlı bir gökdelende tarım yapmak şimdiye kadar uygulamaya sokulmuş bir proje değildi. Bazı gökdelenlerde dikey orman uygulaması yapılırken, gökdelenler asıl amaçları olan konut ve ticari alan olarak kullanılıyordu.