CHELSEA 2,3 MİLYARA YENİ STAD YAPIYOR

Rus milyarder Roman Abramoviç’in sahip olduğu Chelsea, Stamford Bridge Stadyumu’nu 500 milyon sterline yenileyecek. 60 bin kapasiteli yeni stadyumun inşaatına 2018’de başlanacak.

YENİ STAD 2020’YE YETİŞECEK

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İngiltere Premier Lig’in gözde kulübü Chelsea, mevcut stadını yeniliyor. Stamford Bridge Stadyumu’nu modern standartlara göre yenilemeyi düşünen Londra temsilcisi, yeni proje için düğmeye bastı.

60 bin kapasiteli olması planlanan yeni yapı, kulübe 500 milyon sterlin, bir başka deyişle 2,3 milyar liraya mal olacak. Stat inşaatının 2020 yılında bitmesi ve yeni statta maçların 2020-21 sezonu başlangıcından itibaren oynanması planlanıyor. Chelsea bu süreçte maçlarını Wembley’de oynayacak.

STADIN KAPASİTESİ 20 BİN ARTIRILACAK

İhtişamlı bir görünüme bürünecek olan Stamford Bridge’in inşaatına 2018 yılının yaz aylarında başlanacağı tahmin ediliyor.

Tarihi bir mazisi olan Stamford Bridge’in geçmişi 1905 yılına kadar geri gidiyor. Stadın mevcut kapasitesi 41 bin 631. Yeni proje ile birlikte seyirci kapasitesi yaklaşık 20 bin artmış olacak.

STADIN SAHİBİ CHELSEA TARAFTARI 2011’DE YENİ STAD PROJESİNİ KABUL ETMEMİŞTİ

Chelsea kulübü, milyarder Rus işadamı Roman Abramoviç’in eline geçmeden önce, büyük maddi kriz yaşamıştı. Bu süreçte kulüp yönetimi Stamford Bridge’in hisselerini 1997 yılında, kulübün taraftarlarınca kurulan “Chelsea Saha Sahipleri” adlı şirkete satmak zorunda kalmıştı.

Aradan geçen yıllarda Chelsea, dünyanın en büyük kulüplerinden biri haline geldi. Stamford Bridge artık takıma yetmemeye başladı. Bunun için stadın arazisinin satılıp yerine başka büyük bir stad yapılması kararlaştırıldı.

Ancak 2011 yılında yapılan oylamada stadın hisse sahiplerinin yüzde 61.6’sı satışa karşı çıktı ve yeni bir stat isteği projesi gerçekleşmemiş oldu. Red oyu veren üyeler, kendilerine düşünmek için yeterli zaman tanınmadığını ayrıca yönetim kurulunun yeni stat konusunda yeterince şeffaf davranmadığını savunmuştu.