Çamlıca Cami yapımında sona gelindi
2013 yılında yapımına başlanan Çamlıca Cami için sona yaklaşıldı. Caminin özellikleri neler? Cami ne zaman ibadete açılacak? Yüzde 98’i tamamlanan caminin bütün detayları haberimizde.

Çamlıca Cami’nde ilk sela okundu

6 Ağustos 2013’te temeli atılan caminin yüzde 98’i tamamlandı. Camide bulunan 7 ton ağırlığındaki ana avize ışıklandırıldı. Ses sistemini test amacıyla sela okundu.Testlerin gün boyunca devam etmesi planlanıyor. Caminin dev kolonlarına yerleştirilen özel hoparlörlerle caminin içinde her köşede ölçümler yapılarak sesin eşit olarak her yere ulaşması planlanıyor.

Isıtmalı halı ile dizayn ediliyor

Neredeyse yapımı tamamlanan camiye halı döşeme işlemleri başladı. Gaziantep’te Çamlıca Cami için özel yaptırılan 17 bin metrekarelik halının altında elektrikli ısıtma sistemi olacak ve halının desenlerinin birbiriyle uyumlu olması için döşeme işlemine dev kubbenin altından başlanırken işlemin büyük bölümü bitti. Bir kaç gün içinde halı döşeme işlemenin de tamamlanması öngörülüyor.

Dev ışıklandırma

Daha önceden Çamlıca Cami’nin dev kubbesinin altında bulunan 24 ve 16 metre çapında olan dev avize ışıklandırıldı. Caminin aydınlatması için 7 ton ağırlığında 3 kattan meydana gelen dev iç içe geçmiş halkalar şeklinde olan görkemli bir avize kullanılmış.

Çamlıca Camii

Cami ne zaman ibadete açılacak?

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, “6 Ağustos 2013 tarihinde temeli attık. Bugün 14 Kasım 2018 ayağımızda çoraplar halının üzerindeyiz. Çok keyif verici çok sevinçli bir an yaşıyoruz. Camimizin içinde artık ses sistemi testleri sırasında sela okunmaya başlandı. Dışarıda yapılacak olan peyzaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından cami ibadete açılmaya hazır hale gelecek” açıklamasında bulundu.

63 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek

En büyük cami projesi olacak Çamlıca Cami  63 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin bulunduğu bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak.

72 metre yüksekliğinde ana kubbe

220 metre boyunda  Çamlıca Cami projesinin iç kısmına takılan “Fetih Suresi” dikkat çekiyor. Caminin 72 metre yüksekliğinde 35 metre çapında dev ana kubbesi bulunuyor. Cami 4’ü 107.1 metre, 2’si ise 90’ar metre uzunluğunda 6 minareye sahip. Çamlıca Camisi projesi bir başka özelliği ise herhangi bir afet anında sivil savunma anlamında kapalı alanları ile 100 bin kişiyi barındıracak şekilde planlanmış olması.

Çamlıca Cami nerede?

İstanbul’un en güzel manzarasına sahip olan konumlardan olan Çamlıca Tepesi’ne inşa edildi.


Begüm Sarıyağ /Evden Haberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*