Büyük projelerde time lapse zorunlu olmalı!
Türkiye son yıllarda çok büyük projeler gerçekleştiriyor. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri hizmete girdi. İstanbul Yeni Havalimanı inşaatında yol yarılandı. Çanakkale 1915 köprüsünde çalışmalar başladı. Çamlıca Camisi bitmek üzere. Çamlıca TV kulesi 220 metre yüksekliğe ulaştı. Diğer yandan büyük konut projeleri, kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriliyor. Anadolu’da dünya sıralamasına giren barajlar, köprüler, viyadükler yapılıyor. Stadyumlar yenileniyor. Kısacası bundan 5 sene öncesinin Türkiye görünümü ile 5 sene sonrası aynı olmayacak. Başta İstanbul olmak üzere her yer değişiyor değişecek. Peki bunu belgeliyor muyuz? Bütün bu projeleri, yaşanan değişimi halka, gelecek nesillere en iyi şekilde anlatacak time lapse çekimleri yapılıyor mu?

Time lapse – hızlandırılmış video nedir?

Time lapse, tekniği bilmeyenler tarafından hızlandırılmış video olarak adlandırılıyor. Mantığı aynı olsa da tekniği biraz farklı. Time lapse videodan değil, fotoğraflardan oluşuyor. Aynı açıdan çekilen fotoğraflar birleştirilince ortaya hızlandırılmış video görüntüsü çıkıyor. Aslında çoğu kişinin yeni yeni gördüğü bu teknik çok eski tarihlere dayanıyor. Ancak inşaat gibi çok uzun süreçlerde kullanımı yeni sayılabilir. Bunun için dünyada 2-3 geliştirici online time lapse sistemleri geliştirmiş. İçlerinden biri de Türk firma olan İKM Prodüksiyon. Ayrıntılı bilgiyi ve sorularınızı istanbulkurgumontaj@gmail.com adresine sorabilirsiniz.

İnşaat time lapse – inşaat hızlandırılmış videosu nasıl yapılıyor?

İnşaat sektöründe time lapse kullanma tekniği iki şekilde uygulanıyor. Online ve offline. Offline kullanım daha basit. Ancak inşaat gibi geri dönüşü olmayan süreçler için oldukça sakıncalı. Çünkü yaşanacak aksiliğin farkına çok geç varılabiliyor. Halbuki online sistemlerde sorunlar anında görülüp müdahale edilebiliyor.

Proje başlamadan fotoğraf makinaları uygun açılara yerleştiriliyor. İnşaat bitene kadar aynı noktadan çekilen fotoğraflar birleştirildiğinde ortaya süreci gösteren bir video çıkıyor. Bu video fotoğraflardan oluştuğu için hem fotoğraf kalitesinde, hem de 4K ve üzeri çözünürlükte oluyor.

Büyük projelerde time lapse neden zorunlu olmalı?

Aslında sadece büyük değil, hemen hemen bütün projelerde time lapse zorunlu olmalı. Çünkü time lapse sadece süreç sonunda elde edilecek bir video değil. Time lapse aynı zamanda yapılan işin, yaşanan değişimin belgesi. Bugün 1950-1960’lardan kalma bir İstanbul fotoğrafı görünce ne düşünüyorsunuz? Yaşanan değişim sizi hayrete düşürüyor değil mi? İşte time lapse teknikleri de hem değişim öncesi hem de sonrasını hem fotoğraf hem de video olarak belgeliyor. Görsel bir şölen olmasının yanında aynı zamanda görsel bir arşiv niteliği taşıyor.

Özellikle büyük değişimlere neden olacak projelerde time lapse tekniğinin zorunlu tutulması gerekiyor. Çünkü bundan 10 sene sonra, Çamlıca Camisi-TV Kulesi yokken Çamlıca nasıldı kimse hatırlamayacak. Bundan 10 sene önce bugün kentsel dönüşüm uygulaması yapılan yerler nasıldı kimsenin aklına gelmeyecek. Time lapse Türkiye’nin görsel hafızası olacak.

O yüzden büyük değişimlerde time lapse kesinlikle zorunlu olmalı diyoruz.

Peki kullanılıyor mu? Sürecin baştan sona görüntülendiği tek proje Çamlıca TV Kulesi. Diğer büyük projeler yapılırken maalesef bu tekniğin kullanılması akıl edilemedi. Bundan öncekiler kaçtı, sonrakiler kaçmasın diyoruz.

İnşaatın time lapse videosu nerelerde kullanılabilir?

Time lapse tekniği online olarak uygulandığında;

*Projenin açılışında,

*Firmanın reklamında,

*Projenin ilerleyişi ve anlık durumunu duyurmada,

*Hak edişlerde,

*Projenin işleyişine yönelik inşaat-mühendislik toplantılarında,

*Belgesellerde,

kullanılabilir.