BÜYÜK KONUT KAMPANYASIYLA 40 GÜNDE 5 MİLYARLIK SATIŞ YAPILDI

Gayrimenkul sektöründe Emlak Konut öncülüğünde 1 Şubat’ta başlayan kampanya kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 500 ev satıldı. Bu satışlardan 5 milyar liralık ciro elde edildi. Evdenhaberler’in uyarılarını dinleyen vatandaşlar 20 yıl vadeye ilgi göstermedi.

20 yıl vade hem uzun geldi hem de maliyetli

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Gayrimenkul sektörü temsilcileri Emlak Konut önceliğinde 1 Şubat’ta bir kampanya başlattı. Kampanya ile ev peşinatı yüzde 20’den yüzde 5‘e çekilirken, Türkiye’de ilk kez 240 ay yani 20 yıl vadeli konut satışı yapılmasının önü açıldı. 60 ayda sıfır, 120 ayda yüzde 0.45, 240 ayda yüzde 0.79 faiz oranı ile ev sahibi olma fırsatı sunulan kampanya konut pazarını canlandırdı. Hem vatandaşın ev alması kolaylaştı, hem de konut piyasası canlandı. 240 ay taksitle ev satışı Türkiye’de ilk kez uygulansa da vatandaş bu seçeneği tercih etmedi. Kampanyaya katılanlar 60 ve 120 ay borçlanarak ev sahibi oldu. 20 yıl hem uzun hem de maliyetli geldi.

Konut alanların yarısı 60 ay 0 faizi tercih etti

Kampanya kapsamında satışların yüzde 53’ü 60 ay vade ile yapıldı. Satışlarda 120 ay vade oranı yüzde 27 olurken, 20 yıl vade yüzde 10’luk dilimde yer aldı. Yüzde 15’i bulan nakit indirimi de etkili olunca evlerin yüzde 10’u da peşin alındı. Sektörü temsilcileri vade tercihinde 2 faktörün etkili olduğuna dikkat çekiyor. Bunlardan biri ekonomik diğer ise psikolojik. Türk haklı konut sahibi olmayı seviyor ve borcunu kısa sürede bitirip tapusunu almak istiyor. Bu nedenle şartlarını zorlayıp kısa vadeleri seçiyor. İkinci etkende ise işin finansal açıdan ne kadar mantıklı olduğu devreye giriyor. Bu konuda yaptığımız ve büyük ilgi gören 240 AY VADEYLE KREDİ ÇEKMEYİN haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Torunlar: 240 ay vadeyle sattığımız konut yok

Kampanya döneminde tüketicilerin 240 ay vadeyi talep etmediğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, “Biz Torunlar İnşaat olarak 5. Levent projemizde bir ayda 60 ev sattık ve yaklaşık 80 milyon lira ciro elde ettik. Bunların içinde 240 ay hiç yok. Diğer şirketler de tablo benzer. İnsanlar 120 ay ve 240 ayı kıyaslıyor ve ufak bir taksit farkı için 10 yıl borçlanmak istemiyor. Konut alıcısı peşinat tutarını yüksek tutarak banka kredisine konu olacak oranı azaltma peşinde. Kısa vade seçilip faiz yükü hafifletilmek isteniyor. Tüketici ‘hayatım boyunca borç mu ödeyeceğim’ diye düşünüyor” dedi.

Konutder: Faizler düşünce 20 yıl önemli olacak

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ise şunları söyledi: “Bundan 10 yıl önce 3 yıl vade vardı, zamanla 5 yıl, 7 yıl oldu. Bugün için 20 yıl vatandaşa çok uzun geldi. Türk halkı oturduğum ev benim olsun ve borcu erken bitsin diyor. O nedenle bu kampanyada 20 yıl vade öne çıkmadı. Ama zamanla yerleşecektir. Bunu bir kazanım olarak görmek gerekiyor. İlerde faizler düşünce 20 yıl vadelendirme önemli bir yer tutacak. Biz Kayabaşı’ndaki Adım İstanbul projemizde kampanya kapsamında 100 ev sattık, 1 ya da 2 evde 240 ay vade seçildi.”

40 günde toplam 5 milyarlık ciro

Kampanya seferberliği ile konut satışları arttı. 40 günde Emlak Konut projelerinden 2 bin 470 ev satıldı, 2 milyar 800 milyon lira ciro elde edildi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de kampanyaya katılma kararı almıştı. 41 firmanın 109 projesinden ilk 1 ayda toplam 2 bin konut ve 279 ofis satıldı, yaklaşık 2 milyar 100 milyon TL’lik ciro elde edildi. 31 Mart’ta sona erecek kampanyada şimdiden yaklaşık 4 bin 500 ev sahibini bulmuş oldu.