Bulbul kasırgası Hindistan ve Bangladeş’i vurdu
kasırga

Bulbul kasırgası Hindistan ve Bangladeş’i vurdu: Kasırga, Hindistan ve Bangladeş’in ortasında bulunan Bengal Körfezi’ni vurdu. Hindistan ve Bangladeş’ten 2 milyondan fazla insan tahliye edildi.

Hava tahmini yetkililerinden uyarı geldi. Saatte 74 kilometre rüzgar hızına ulaşacak Bulbul Kasırgası’nın, Bengal Kröfezi’nin güney ve güneybatı sahillerini vuracağı, rüzgar hızının ise saatte 150 kilometreye çıkacağı belirtildi.

Bulbul kasırgası için önlem alınma çalışmaları başlatıldı

Alınan önlemler kapsamında 50 binden fazla gönüllü kişi ve kıyı bölgelerinde çalışmak üzere tüm sağlık personellerinin izinleri iptal edilerek yaklaşık 1600 sağlık ekibi görevlendirildi. Tahliyesi gerçekleşecek olanlar için 5 bin civarında barınak ise hazır hale getirildi. Kasırga nedeniyle Chittagong ve diğer bölgelerde, halk hoparlörlerle uyarıldı. Cox’s Bazar’da bulunan turistlerden de otellerinden çıkmamaları istendi.

Bölgedeki havalimanı da dahil çok sayıda yerel işletme boşaltıldı. Bangladeş’in en önemli iki limanı olan Mongla ve Chittagong ise kapatılarak bölgeye giden tüm uçuşlar iptal edildi.

Hava tahmini yetkilileri, kıyı kesimlerdeki bazı bölgelerin oluşacak büyük dalgalar sebebiyle sular altında kalmasının muhtemel olduğunu bildirirken hem Hindistan hem Bangladeş yerel yönetimleri de okul ve ibadet yerlerinin sığınak olarak kullanılması talimatını verdi.

10 Kasım, Cumartesi gecesi beklenen kasırga için bir gün öncesinden Bengal Körfezin’de tahliye işlemleri başlandı. Hindistan ve Bangladeş’in ortasında bulunan Bengal Körfezi sakinlerini tahliye etme çalışmaları sırasında Bulbul tropikal kasırgası, bölgeyi vurdu. Batı Bengal’deki Sagar Adası yakınında tahliye işlemi bitmeden, yerel saatler 18:30’u gösterirken beklenen kasırga bölgeyi etkisi altına aldı.Yerel medyanın haberine göre iki kişi hayatını kaybetti.

bulbul-kasirgasi-hindistan-ve-bangladesi-tahliyeler-sirasinda-vurdu

Yetkililerden açıklamalar geldi

Bangladeş’in Afet Yönetim Bakanlık Sekreteri Şah Kemal, yaptığı açıklamayla, 1,8 milyon kişinin kasırgadan etkilenen bölgeden tahliye işlemlerinin sürdüğünü bildirirken 400 bin’den fazla kişinin ise tahliyesinin tamamlandığını belirtti.

Hindistan’ın Batı Bengal eyaleti Genel Sekreteri Mamata Banerjee ise kasırganın vurduğu bölgeyi sakinleştirmek adına attığı tweet’te ”Lütfen panik yapmayın! Kurtarma ve yardım çalışmalarında yönetim işbirliği yapmalıyız. Hepimiz dikkatli olalım, dikkatli olun ve güvende kalın.” ifadelerini kullandı.

Kasırgadan ekilenen bir diğer bölge de dünyanın en büyük mangrov ormanı olan ve nesli tükenmekte olan Bengal kaplanlarına ev sahipliği yapan Sundarbans oldu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*