Boğazın en pahalı iki yalısı satılıyor! İşte fiyatları!
İstanbul Boğaz’ında şu an satılık 25 yalı mevcut. 14’ü Avrupa Yakası’nda, 11 tanesi Anadolu Yakası’nda yer alıyor. İstanbul Boğazı’ndaki yalılar paha biçilemez manzarasının yanı sıra dudak uçuklatan fiyatları ile gündem yaratıyor. Dünyanın en değerli arazilerinin bulunduğu Boğaz sahillerindeki yalılar yüz milyon liraları bulan fiyatlarıyla en pahalı malikanelerle yarışıyor. Satıştaki Boğaz’ın incileri arasında en pahalısı ise Yeniköy’deki Erbilginler Yalısı.İkinci sırada ise Zeki Paşa Yalısı var.

ERBİLGİNLER YALISI İÇİN 500 MİLYON TL İSTENİYOR

Mart 2015’te Katarlı işadamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri’nin satın aldığı yalı, el değiştiriyor. Edinilen bilgilere göre; Katarlı işadamı Erbilginler Yalısı için 120 milyon euro, yani tam 500 milyon lira istiyor. Şimdiye kadar Boğaz’daki satılık yalılar arasında telaffuz edilen en yüksek fiyata sahip olan yalının, talipleri de var…

Katarlı işadamı, 2015’te satın aldığı Erbilginler Yalısını 500 milyon liraya satışa çıkardı. Yalı el değiştirdiğinde, tarihi rekora imza atılacak.

1880’de inşa edilen Erbilginler Yalısı, 5 bin 800 metrekarelik arazide 1 yalı ve 2 köşkten oluşuyor. 4 katlı yalının 64 odası bulunuyor. Yalının duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 60 metre uzunluğunda rıhtıma sahip yalının; 2 bin 808 metrekare bahçe içinde 3 bin 630 metrekare kullanım alanı mevcut.

ZEKİ PAŞA YALISI 388 MİLYON TL

Satıştaki diğer en pahalı yalı ise Rumeli Hisarı’ndaki Zeki Paşa Yalısı. Tam köprünün altındaki 110 milyon dolarlık yalı, orijinalliğini yitirmemiş, tarihi eser niteliği taşıyor. İstanbul Boğazı’nda Rumeli Hisarı’nda yer alan Zeki Paşa Yalısı, şu anda satılık yalılar arasında en pahalı ikinci yalısı olma özelliği taşıyor. Tarihi Zeki Paşa Yalısı’nın toplam 23 odası, 4 salonu, 8 banyosu bulunuyor. 5 katlı yalı, 3 bin metrekareye yakın kapalı kullanılabilir alan sunuyor. Görkemli yalı, 4 bin metrekarelik bahçe ve 130 metrelik rıhtıma sahip..