Balon balığı nedir ? Akdeniz’de büyüyen tehlike
Geçtiğimiz günlerde Mersin’in Bozyazı ilçesinde, kıyıya vuran Balon balıklarını yiyen çok sayıda kedi öldü. Olaylar üzerine hayvanseverler harekete geçti. ”Denizlerimizde giderek büyüyen tehlike, Balon balığı nedir ve nasıl korunulur?” un açıklamaları yapıldı.

Mersin’de kıyıya vuran Balon balıklarını yiyerek telef olan kedilerin ölümü üzerine Anamur Hayvanları Koruma Derneği harekete geçti. Dernek yönetimi ile birlikte hayvanseverler, sahildeki Balon balıklarını temizleme çalışması başlattılar. Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, hayvanseverlerle birlikte kedi ölümlerinin gerçekleştiği Mersin’in Bozyazı Sahili’nde taş ve kayaların çevresinde Balon balığı aradı.

Balon balıklarının, Akdeniz’de tehlike saçmaya başladığı son dönemlerde geçtiğimi ay yine Mersin’den gelen bir başka haber ise herkesi korkutmaya yetti: Denizde yüzerken Balon balığı tarafından saldırıya uğrayan 8 yaşındaki kız çocuğu, sol el yüzük parmağının yarısını kaybetti.

Balon balığı nedir ve neden tehlikeli ?

Bilim insanları tarafından ”İstilacı balık” olarak tanımlanan Balon balığı, hem ekolojik hem de ekonomik zararlara yol açıyor. Balon balığı, Hint okyanusu kökenli zehirli balık türüdür. Tetradoksin adı ile bilinen, güçlü bir zehirli madde içeren Balon balıkları, bilhassa kas kasılmalarına ve felce yol açabiliyor.

Fiziksel özellikleri; sırtının koyu renkli olması ile açıklanırken, ek olarak siyah, kahverengi, ve üzerinde siyah ya da koyu yeşil renkli noktaların sırt kısımda bulunabildiği de belirtiliyor. Yan taraflarında iki adet gümüş renkli şerit bulunan Balon balıkları, bu yönleri ile ayırt edilebilmekte.

Balon Balığı tehlikesinin kaynağı: Küresel ısınma !

Kızıldeniz, Hint ve Pasifik okyanuslarında yaşayan Balon balıkları, iklim değişikliğinin etkisiyle Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz kıyılarına geliyor. Balon balığı tehlikesi neden arttı? sorusuna cevap olarak ise küresel ısınma gösteriliyor. Büyüyen tehlikenin asıl kaynağı olan iklim değişikliği, hayvanların yaşamını insanlardan daha fazla etkiliyor. Küresel ısınma sonucu değişen iklim koşulları, hayvanları doğal ortamlarından çıkarıp yeni arayışlara sokuyor.

Balon balıkları sadece Akdeniz’de değil, Ege ve Karadeniz’de de sorun olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Prof. Dr. Öztürk, konuyla ilgili ”Balon balıkları çok saldırgan. Bunlar, belli dönemlerde ortaya çıkararak oltaları, ağları parçalayan zarar verici balıklar. Onun için denizlerdeki kıyı balıkçılığını da olumsuz etkilemesini tahmin ediyoruz. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da bir tedbir alması lazım. En önemlisi ise bu Balon balığı nedir, insanlara tanıtılmalı. Bu balık, zehirli ve zararlı olduğu için insanların yememesi, ellerini kaptırmaması, zehrine dokunulmaması gibi belli tedbirler alınmalı. Bu konuda bir kamuoyu, farkındalık oluşturulması gerekir.” açıklamalarında bulundu.

Japonlar, Balon balığını nasıl tüketiyor?

Denizdeki çocuklar, kediler, köpekler, oltalar, denize atılan ağlar ya da bilinçsizce dokunan insanlar için tehlikeli olan bu zehirli balıklar, Japonlar tarafından bilinçli bir şekilde tüketiliyor. Deniz ürünlerini en çok tüketen ülkeler, Uzak Doğu ülkeleri. Japonya da deniz ürünü tüketimi konusunda Uzak Doğu ülkelerinin başını çekiyor.

Japonya’da Balon balığı yemeğinin hazırlanması ise belirli yasalar doğrultusunda kontrol altında tutuluyor. Balon balığı yemeği, sadece bu balığın yemeği konusunda çok iyi bir eğitim almış uzman aşçılar tarafından yapılıyor. Yanlış bir işlemle hazırlanmış Balon balığı tüketimi ise ölümle sonuçlanabilir.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın