Bakan Kurum’dan Kanal İstanbul Açıklaması

Vatandaşların yakından büyük bir ilgi ile takip ettiği Kanal İstanbul Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, her seferinde bahsettiği “yatay mimari” konusunu, Kanal İstanbul Projesi’nde de gerçekleşeceğini ifade etti. Bakan Kurum, proje hakkında yeni açıklamalarda bulundu işte tüm detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bakan Kurum'dan Kanal İstanbul Açıklaması

Kanal İstanbul açıklaması

Türkiye’nin ilgi ile takip ettiği Kanal İstanbul Projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklama yaptı. Son dönemde dikey mimari yerine yatay mimari konusunda taviz verilmeyeceğini sıklıkla dile getiren Kurum, konu hakkında şunları ifade etti: “Kanal İstanbul Projesi’nde yatay mimari esas alınacak; insan ölçeğinde,
kadim değerlerini koruyan çevre dostu ve aynı zamanda afet riskini bertaraf eden sağlıklı ve güvenli yaşam alanları planlanacaktır” dedi.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm projeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ülke genelinde 592 bin adet konut ve iş yerini ‘riskli yapı’ statüsünde yeniliyoruz. Bunlardan 442 bin adet bağımsız bölümün yıkımı sağlanmış ve inşaatlarına başlanmıştır.” dedi.

Kanal İstanbul Projesi hakkında bilgiler

Kanal İstanbul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje” olarak basına yansıyan ve İstanbul’da yapılması planlanan bir suyolu projesi olarak tanımlayabiliriz. 2011 yılında açıklandı. Ancak projenin adı, içeriği ve yeri uzun süre bahsedilmedi.

27 Nisan 2011’de Sütlüce’de bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan toplantıyla proje hakkında ilk temel bilgiler verildi.

Kanal İstanbul Projesinin Özellikleri

Açıklamalara göre, Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası’nda hayata geçecek. İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatabilmek adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu görevi görecek.

40-45 kilometre uzunluğunda, 145-150 metre genişliğinde bulunan proje de suyun derinliği 25 metre olacak. 453 milyon metrekare alana kurulması beklenen Yeni Şehir’in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturuyor.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı ve Maliyeti

15 Ocak 2018 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıklanan projenin güzergahı belli olmuştu. Açıklamalara göre, Küçükçekmece Gölü, Sazlısu Barajı ve Terkos Barajı güzergahlarından geçecek.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*