AVRASYA TÜNELİ’NDEN KONUT FİYATLARINA DOPİNG ETKİSİ!
Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, her iki bölgede de konut fiyatlarında ciddi bir artış yarattı.

İşte tünelle birlikte konut fiyatlarının arttığı ilçeler ve son beş yıllık konut fiyat artış verileri haberimizde ;

GÖZTEPE VE ZEYTİNBURNU İSTANBUL ORTALAMASININ ÜZERİNDE

REIDIN verilerine göre son beş yılda Göztepe ve Zeytinburnu ilçelerinde kira ile satılık konut değerleri İstanbul ortalamasının üzerinde arttı.

Son beş yılda satılık konut fiyatları Göztepe’de yüzde 147, Zeytinburnu’nda yüzde 174 artarken, bu oran İstanbul genelinde yüzde 102’de kaldı.

TÜNEL ÖNCESİ VE SONRASI

Bölgedeki konut fiyatlarında yaşanan değişimi daha net görebilmek için Avrasya Tüneli başlangıcı öncesi konut fiyatlarını inceledik.

2006-2011 dönemine bakıldığında kira ve satış fiyatlarındaki değişim; İstanbul’da yüzde 13.5 ve yüzde 14.3 iken Göztepe’de yüzde 2.7 ve yüzde 13.3 ve Zeytinburnu’nda yüzde 2.9 ve yüzde 31.5 oranında gerçekleşti.

Avrasya Tüneli öncesinde İstanbul ortalamasının altında kalan Göztepe ve Zeytinburnu bölgeleri tünelin inşaatına başlandığı 2011 yılıyla birlikte İstanbul ortalamasının üstünde değerlendi.

ZEYTİNBURNU’NUNDA KİRA FİYATLARI YÜZDE 66.3 ARTTI

REIDIN’in Zeytinburnu ve Göztepe‘deki son iki yıllık verilerine bakıldığında ise bu bölgelerdeki konut fiyatlarının artışı dikkat çekiyor.

Verilere göre son iki yılda Zeytinburnu’nda kira fiyatları yüzde 66.3, satılık konut fiyatları ise yüzde 35.8 arttı.

Göztepe’de ise son iki yılda kira fiyatları yüzde 63.9, satılık konut fiyatları ise yüzde 56.1 artış gösterdi.