AVM otoparkı karayolu sayıldı

İzmir’de bir alışveriş merkezinin otoparkında meydana gelen hasarlı trafik kazasına ilişkin sigorta şirketi, olayın karayolunda meydana gelmediğini gerekçe gösterdi ve zararı karşılamayacağını bildirdi. Sigorta şirketine dava açıldı. Bu dava sonuçlandı. Mahkemeden ilginç bir karar geldi ve AVM otoparkı karayolu sayıldı. Tüm detaylar haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Mahkeme, AVM otoparkını karayolu kabul etti

AVM otoparkı karayolu sayıldı

İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesi, bir sigorta şirketinin alışveriş merkezinde meydana gelen hasarlı trafik kazası sonrası oluşan zararı, kazanın karayolunda meydana gelmediği gerekçesi ile karşılamadığı için açılan davada, otoparktaki kazanın “karayolu”nda olduğuna mahkeme tarafından karar verildi.

İzmir’in Çiğli ilçesindeki bir AVM’nin otoparkında meydana gelen hasarlı trafik kazasında D.D.’nin kullandığı şirket otomobili ile O.Y.’nin kullandığı otomobil çarpıştı. Kaza sonrası tutanak tutuldu. O.Y., bu kazayı sigorta şirketine bildirdi.

O.Y., sigorta firmasının “kazanın karayolunda meydana gelmemiş” açıklaması ile zararı karşılamayacağını belirtmesi üzerine, uğradığı maddi kaybın karşılanması için D.D’nin çalıştığı şirket ile sigorta firmasına dava açtı.

İzmir 5. Asliye Ticaret Mahkemesince görülen davada tarafların kusurlarının tespil edilmesi içi dosyayı Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesi’ne gönderdi

İhtisas Dairesi, “Maddi hasarlı kazanın meydana geldiği yer (AVM Otoparkı) itibarıyla trafik kazası niteliğinde olmadığının anlaşılması ve ihtisasları dışında olması” gereçkesiyle herhangi bir değerlendirme yapmadan dosyayı iade etti.

Mahkemede ilginç karar

Bunun üzerine davanın görüldüğü İzmir 5. Asliye Ticaret mahkemesi şu kararı verdi:
“Gerek Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gerekse Yargıtay kararları dikkate alındığında alışveriş merkezi otoparkı ve park yerlerinde meydana gelen kazalarda, Karayolları Trafik Kanunu’nun uygulanacağı hususunun kabul edildiği, bu haliyle meydana gelen kaza yönünden Karayolları Trafik Kanunu kapsamında değerlendirme yapılacağı tespit edilmiştir.”

Mahkeme, sürücü D.D.’nin yüzde 75 kusurlu olduğunu tespit etti. Sigorta şirketinin “Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortacısı” olmasından kusur oranına göre O.Y.’nin aracına değer kaybıyla birlikte yaklaşık 4 bin 500 TL’lik hasar bedelini davalıların karşılanmasına karar verildi.

O.Y.’nin avukatı Seyit Ahmet Akyüz, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 2011 yılında hangi alanların trafik alanı olduğuna ilişkin detaylı bir karar verdiğini hatırlattı.

Karayolu bağlantısı olan her alanın Karayolları Trafik Kanunu’na tabi olduğunu belirten Akyüz, şunları söyledi:
“(AVM’deki trafik kazası) Bununla alakalı hasarlardan zorunlu trafik sigortacıları sorumludur. Hatta pek kimsenin bilmediği bir husus daha var, onu da belirtmekte fayda var. Sadece karayolunda değil, arabalı vapur taşımacılığı yapan vapurların otoparklarında ve içlerinde dahi meydana gelen trafik kazalarında Karayolları Trafik Kanunu uygulanır.

AVM otoparkları da dahil olmak üzere, hangi alanların trafik kanununa tabi olduğunu ve hangi alanlarda meydana gelen kazaların trafik kazası sayılabileceği konusunda, (bu karar) insanların bilmesi, bilinçlenmesi haklarına ulaşmalarında çok büyük fayda sağlayacaktır, hak mahrumiyetlerinin önüne geçecektir.”

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*